آل‌اسحاق:

در دوره آقای هاشمی مدل اقتصادی بانک جهانی را پیش می‌بردند/ سیاسیون دست از سر اقتصاد بردارند

مصاحبه با یحیی آل اسحاق در نسیم آنلاین

رئیس سابق اتاق بازرگانی صنایع و معادن تهران با بیان اینکه دوره آقای هاشمی و کارگزاران مدل اقتصادی بانک جهانی را پیش می بردند گفت: در دوره اصلاح طلبان نیز با محوریت آقای نوربخش همان مدل و الگو دنبال می‌شد؛ سیاسیون حداقل برای مقطعی دست از سر اقتصاد بردارند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، یحیی آل‌اسحاق رئیس سابق اتاق بازرگانی صنایع و معادن تهران که در اجلاس دبیران استان‌های حزب موتلفه اسلامی سخن می‌گفت، با اشاره به تبیین شعار امسال ”اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اظهار داشت: عمده‌ترین مسئله حاکمیت در جمهوری اسلامی حوزه اقتصاد است و مسائل دیگر حاکمیتی تحت تاثیر این حوزه قرار دارد و عمده‌ترین تهدیدات دشمن نیزدر زمینه اقتصاد می باشد.

وی بیان داشت: اگر می‌خواهیم در مقابل دشمنان که هر روز به بهانه‌ای می‌خواهند با ما در گیر شوند موفق و پیروز باشیم و به رشد و تعالی و پیشرفت برسیم و بستر ظهور حضرت ولی عصر (عج) را آماده کنیم باید خود را در اقتصاد قوی کنیم و هیچ راه دیگری نداریم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی چیست ادامه داد: اصطلاح اقتصاد مقاومتی از دو واژه اقتصاد و مقاومت است و اقتصاد به معنای اداره امور اقتصادی و کلیه روابطی که به معیشت مردم ، روابط خارجی ، تولید و مصرف و توزیع و رابطه صادرات و واردات و از این قبیل مسائل می باشد.

آل‌اسحاق افزود: در مورد روش‌های اقتصادی سالهاست به اندازه هزاران صفحه نظریات مختلف اقتصادی نوشته شده است اما در جمهوری اسلامی ما باید اقتصادی که اسلامی باشد .

وی تاکید کرد: در حوزه اجرایی اقتصاد مدیران گوناگونی در طول تاریخ انقلاب آمده و رفته‌اند و مدل‌های مختلفی را به تناسب زمان‌های مختلف اجرا کرده اند. در زمان جنگ اقتصاد جنگی که خصوصیت اش این بود منابع کشور برای به سمت جبهه‌ها برود، پس از آن نفوذ جریان چپ در دست گرفت و در دوره آقای موسوی و بهزاد نبوی مدل اقتصادی سوسیالیستی با الف و لام اسلامی و ایران گذاشته بودند.. چپ‌ها به دنبال اقتصاد دولتی بودند.

 رئیس سابق اتاق بازرگانی صنایع و معادن تهران ادامه داد: دوره آقای هاشمی و کارگزاران مدل اقتصادی بانک جهانی را پیش می بردند. در دوره اصلاح طلبان نیز با محوریت آقای نوربخش همان مدل و الگو دنبال می شد و در زمان آقای احمدی‌نژاد بر خلاف آقای هاشمی که شاخه درآمدی محور بود به شاخه توزیع عادلانه درآمدها توجه شد.

آل‌اسحاق بیان داشت: جمهوری اسلامی به همه فرصت داد تا مدل‌های خود را اجرا کنند اما واقعا در طول این سالها بر خلاف اینکه در همه حوزه‌های امنیتی و سیاسی و اجتماعی و … نمره خوبی نظام گرفته اما در حوزه اقتصادی نمره خوب نمی توانیم بدهیم.

وی تصریح کرد: بسیاری از آسیب‌ها در کشور از حوزه اقتصادی است . خداوند به مقام معظم رهبری طول عمر دهد و سایه ایشان بالای سر همه باشد. معظم له در حوزه اقتصاد به میدان آمدند و مدل اقتصادی صحیح که اقتصاد مقاومتی است را عنوان فرمودند.

رئیس سابق اتاق بازرگانی صنایع و معادن تهران افزود: بر اساس اقتصاد مقاومتی باید اقتصاد بر مبنای اسلام و ایران و مردم باشد . نسخه اقتصاد مقاومتی آماده است و باید ان را عملیاتی کرد.

وزیر سابق بازرگانی گفت: خوشبختانه ما مانند کشوری مثل بنگلادش نیستیم که منابع نداشته باشیم، ایران همه نوع منابعی برای اقتصاد دارد، نیروی انسانی تحصیل کرده داشته و از نظر هوش ، ضریب هوشی بالایی مردم ایران دارند. تنها 20 درصد معادن خود را استفاده کرده ایم، ایران همچنین موقعیت ژئوپولوتیک خوبی دارد و بر اساس نظریات جهانی که خاور میانه را هارتلند زمین می داند ایران قلب این هارتلند است.

آل‌اسحاق اظهار داشت: داشتن نسخه و مدل اقتصادی 20 درصد موفقیت است و 80 درصد آن به چگونگی اجرای این نسخه و نظارت بستگی دارد.

وی افزود: اگر در عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی روحیه نداشته باشیم آن را از دست می دهیم. همچنین باید با فضا شناسی فضای اقتصاد را شناخت و بدانیم در کدام نقطه قرار داریم و همینطور در راهکارها باید مجلس و دولت و مسئولان دست در دست هم اقتصاد مقاومتی را در اولویت قرار داده و عملیاتی کنند.

رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: اجرا کننده اقتصاد مقاومتی دولت است و باید دید آیا دولت روحیه لازم برای اجرای اقتصاد مقاومتی را دارد و اینکه مجلس آیا در این جهت با دولت هماهنگ هستند. باید در این ماموریت خاص دولت را کمک کرد و حتی دیدیم مقام معظم رهبری نیز فرمودند اگر دولت می خواهد اقتصاد مقاومتی را اجرا کند با همه وجود حمایت اش می‌کنیم.

وی تاکید کرد: سنگ اندازی در راه اجرای اقتصاد مقاومتی خلاف است و همه مسئولان باید اعلام کنند دولت را در اجرای اقتصاد مقاومتی یاری می کند. همه در اجرای این امر مهم رهبری باید به خط باشند.

آل‌اسحاق  اظهار داشت: دولت نباید از خط مستقیم اجرای اقتصاد مقاومتی خارج شود . متاسفانه در کشور متر همه متر سیاسی است و اقتصاد را نیزبا متر سیاسی اندازه گیری می کنیم. آفت اقتصاد ما سیاسی بودن است. سیاسیون حداقل برای مقطعی دست از سر اقتصاد بر دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همه مسئولان باید در اقتصاد مقاومتی هم جهت در خط مقام معظم رهبری حرکت کنند. باید قاطعانه کسانی را نمی خواهند اقتصاد مقاومتی اجرایی شود را یا اصلاح و یا حذف کرد و تکلیفشان مشخص شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین