نیویورک تایمز:

برجام یعنی تجارت فرش و محصولات کشاورزی!

عنوان

این روزنامه آمریکایی نوشت: بیشتر تحریم‌های آمریکا غیر هسته‌ای است و غیر از صنایع هوائی، فرش و محصولات کشاورزی هم‌چنان برای تجارت با ایران محدودیت وجود دارد.

به گزارش گروه بین الملل «نسیم آنلاین»، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در سرمقاله امروز خود مدعی شد عامل عدم تاثیرات اقتصادی رفع تحریم ها خود ایرانی ها هستند.

این روزنامه با تاکید بر این که ایران به تعهدات خود طبق برجام عمل کرده است، می نویسد: قدرت های جهان هم به امید انعقاد قراردادهای تجاری، به ایران می روند. علی الظاهر ایران برای صادرات نفت خود آزاد است و می تواند به 50 میلیارد دلار ذخایر ارزی خود دسترسی یابد.

این گزارش می افزاید: ایران برای بازسازی اقتصاد خود با مشکل مواجه است،  یکی از موانع این است که بیشتر تحریم های آمریکا به خاطر مشارکت ایران در اقدامات تروریستی، مسائل حقوق بشری و آزمایش موشک های بالستیک پابرجاست؛ یعنی شرکت های آمریکایی غیر از صنایع هوائی، فرش و محصولات کشاورزی هنوز از تجارت با ایران  منع شده اند.

نیویورک تایمز می افزاید: ایران همچنان از سیستم مالی آمریکا محروم است در حالی که بیشتر شرکت های بین المللی از دلار استفاده می کنند. بسیاری از بانک ها هم آزاداند با ایران معامله کنند اما از ترس این که در دام تحریم های آمریکا بیفتند از این کار خودداری می کنند.

این روزنامه سیستم بانکی ایران را به "سوءمدیریت، سیاسی کاری و عدم شفافیت متهم می کند و ادعا می کند رفتارهای "جنگ طلبانه" ایران در منطقه" هم مانع از تجارت با این کشور شده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در صدد است تا شرایط تجارت با ایران را شفاف تر کند؛ مثلا اعلام شده است که تجرات با ایران از طریق یورو و سایر ارزهای دیگر محدودیتی ندارد. بانک ها هم می توانند با دلارهایی که در اختیار دارند با این کشور وارد معامله شوند اما در عمل این معاملات بسیار محدود خواهد بود چرا که قراردادهای بزرگ مانند قراردادهای نفتی، نیازمند دسترسی به سیستم مالی آمریکاست.

سناتورهای آمریکایی نظیر مارکو روبیو و مارک کرک هم در صددند قانونی را به تصویب برسانند که شرایط معاملات دلاری با ایران را سخت تر می کند.

 

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین