یادداشت اختصاصی معاون فناوری اطلاعات یکی از بانک‌‎های خصوصی کشور برای «نسیم آنلاین»:

باور کنید سوئیفت وصل نیست!/ اشتباه و ذوق‌زدگی یاران روحانی در ماجرای سوئیفت!

سوئیفت

در ماجرای سوئیفت هم خط تلفن وصل شده و هم گوشی ها سالم و هم صدای شما منتقل می شود، ولی هنوز اطمینان لازم در طرف مقابل به وجود نیامده که این امر در بقیه سرویس‌های موجود نیز مثال زدنی است.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: معاون فناوری اطلاعات یکی از بانکهای خصوصی کشور- بالاخره بعد از ماه‌ها کشمکش و حاشیه‌سازی در رابطه با وصل بودن یا نبودن سوئیفت و بالا گرفتن کار تا جایی که گروهی از خبرنگاران از فاصله یک متری شاهد رد و بدل شدن پیام‌ در سیستم سوئیفت بودند، در طی چند روز اخیر خبرهای آگاهی بخش بهتری در رسانه‌ها پخش شد.
از آن جمله می توان به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر نگرانی زدایی از بانک‌های خارجی در تعامل با ایران و سخنان معاون اول رئیس جمهور در جمع مدیران عامل بانک‌ها از تلاش دستگاه دیپلماسی در گشودن راه‌های جدید و هموارتر کردن تعاملات بانکی با دنیا سخن گفت و از بانک‌ها خواست که با اصلاح روندها و سعی و کوشش بتوانند نقش خود را در این برهه از زمان ایفا نمایند.
با این وقایع، هنوز یک ابهام باقی مانده که آیا سوئیفت وصل شده یا نه؟
نمی توان انکار کرد که سیستم سوئیفت در چند سال اخیر قطع بوده و اکنون که متصل هم شده، ممکن است تا اطمینان پیشین فراهم شود زمان زیادی را صرف خود کند.
سیستم سوئیفت یک سامانه از جنس فناوری اطلاعات (IT) بوده که با استفاده از نرم‌افزار و سخت‌افزار و یک سری پارامترهای امنیتی آن، می‌توان پیام‌های بانکی را رد و بدل کرد، پس این بدان معنی نیست که طرف مقابل بلافاصله بعد از این که در این سیستم مورد خطاب قرار گفت، پاسخ ما را بدهد. او نیز حلقه کنترل‌های خود را چیدمان کرده و مورد بررسی مجدد قرار میدهد.
به گزارش نسیم آنلاین، پس زدودن زنگار‌های ایجاد شده در روابط بین بانکی در چند ساله اخیر، امری است زمان بر تا در صورت مهیا شدن بستر، دوباره بتوان معاملات بانکی با سهولت صورت پذیرد.
فناوری اطلاعات "آی‌تی" از جمله ابزارهایی است که می‌تواند فرایندهایی را که انسان برای آن تعریف کرده انجام دهد و به خودی خود، معجزه ای نمی‌کنند. در یک مثال ساده ،هنگامی که شما به نفر مورد نظر خودتان زنگ می‌زنید و مطمئن هم هستید که شماره را درست گرفته‌اید شاید طرف مقابل با دیدن شماره شما، علاقه‌ای به صحبت با شما نداشته باشد ،حتی ممکن است گوشی را برداشته و با شما صحبت نکند تا پارامترهای امنیتی که در ذهن او است به طور کامل به او اطمینان دهد که حالا بدون هیچ خطری می‌تواند با شما مذاکره کند.
در ماجرای سوئیفت هم خط تلفن وصل شده و هم گوشی ها سالم و هم صدای شما منتقل می شود، ولی هنوز اطمینان لازم در طرف مقابل به وجود نیامده که این امر در بقیه سرویس‌های موجود نیز مثال زدنی است.
در این حالت طرف مقابل به هر علتی اطلاعاتی به شما نمی‌دهد، این بدان معنی نیست که سیتسم شما اشکال و حتی نقص دارد، بلکه شما هنوز مجوز دریافت اطلاعات ازطرف مقابل را دریافت نکرده اید. سیستم ها فقط تفکرات تدوین شده انسان را بررسی و نتیجه را  اعلام می‌کنند.
پس مسئولان بانک مرکزی و مدیران شبکه بانکی در ماههای اخیر باید بیشتر روی تعاملات و هماهنگی با طرف های مقابل (خارجی) کار می‌کرده اند و آنها را نسبت به انجام معاملات بانکی با کشور ترغیب و وادار می کردند، موضوعی که شاید در فعالیت مدیران بانک مرکزی چندان هم پررنگ نشد.
دنیای کسب و کار در عرصه بین الملل، به این موارد بسیار حساس است و به دنبال سیگنالهای مثبت سیاسی است و نه به دنبال راه افتادن یک سیستم نرم افزاری که البته آن فقط ابزار لازم  انجام کار است.
دولتمردان دولت تدبیر و امید، باید بیش ازمانور بر روی به جریان افتادن سوئیفت، باید به دنبال اطمینان بخشی به طرفهای خارجی و وصل کردن حلقه ارتباطی در لایه های مختلف دیپلماسی می بودند چرا که در صورت موفقیت آمیز بودن در این امر،خبرهای خوش راه اندازی سوئیفت در حد یک خبر باقی نمی ماند و امروزه تبدل بین بانکی با سهولت بیشتری رخ می داد.

یادداشت وارده از معاون فناوری اطلاعات یکی از بانکهای خصوصی کشور

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین