سردار وحیدی:

پروژه سرنگونی بشار اسد شکست خورده/ عربستان فاقد قدرت عاقله است

سردار وحیدی

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی با اشاره به لزوم بازشناسی راهبردها و پروژه‌های منطقه‌ای نظام سلطه و صهیونیسم تأکید کرد: پروژه سرنگونی بشار اسد با مقاومت دولت و ملت سوریه شکست خورده است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، سردار احمد وحیدی رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در سخنانی با اشاره به برگزاری همایش ملی تحولات ژئوپلیتیکی غرب آسیا و در تحلیل تحولات منطقه اظهار داشت: تحولات پرشتابی را در منطقه غرب آسیا هم در سطح واحدهای ملی، هم در میان واحدهای ملی با یکدیگر و هم در سطح بین المللی شاهد هستیم. بازیگران متعددی نیز در این تحولات نقش آفرینی می کنند.

رییس مرکز تحقیقات راهبردی ادامه داد: اکنون شاهد هستیم که تحولات اخیر با توجه به تناقضات راهبردی و بعضا تاکتیکی سبب شده تا منطقه ما دچار پیچیدگی و بی نظمی گسترده و عدم ثبات باشد.

وحیدی در تبیین ریشه تحولات مخرب منطقه تصریح کرد: عمده این تحولات مخرب و منفی با دخالت های قدرت های فرامنطقه ای و نقش آفرینی منفی برخی از بازیگران منطقه ای انجام می شود که نمونه آن شکل گیری گروه‌های تکفیری است که توسط سرویس‌های جاسوسی و دستگاههای اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت برخی از کشورهای منطقه ایجاد شده است.

وحیدی در ادامه به تحلیل سیاست های عربستان سعودی در تفرقه افکنی اشاره کرد و گفت: جریانات فکری و فرقه ای که با هدف ایجاد واگرایی در جهان اسلام و اختلاف افکنی میان شیعه و سنی از سوی عربستان سعودی حمایت می شود با هدف شکل دادن یک جبهه گسترده در برابر ایران و مهار انقلاب اسلامی است.

وی افزود: با همین هدف ما شاهد هستیم که تلاش های گسترده ای می شود تا جای دشمن برای افکار عمومی و ملت های مسلمان عوض شود، از این رو در تلاش اند تا جمهوری اسلامی ایران و جریان مقاومت را که مایه فخر و عزت جهان اسلام و محور مقاومت و ایستادگی در برابر تهدیدات رژیم صهیونیستی هستند را به عنوان دشمن انگاره سازی کرده و در مقابل رژیم صهیونیستی که دشمن شماره یک مسلمانان و بزرگترین عامل گسترش تروریسم در جهان است را در حاشیه امن قرار دهند.

عضو مجع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: هم اکنون منطقه غرب آسیا صحنه رقابت و محل تقاطع راهبردها از سوی بازیگران مختلف شده است. برخی از پروژه ها که در راستای همین راهبردها طراحی شده بودند از پیش شکست خورده هستند مانند پروژه ای که آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه برای سرنگونی دولت قانونی آقای بشار اسد دنبال می کنند و برای آن زمینه سازی گسترده ای نیز انجام دادند.

وحیدی افزود: اما می بینیم که پس از پنج سال مقاومت ملت و دولت سوریه و نقش آفرینی تعیین کننده محور مقاومت این راهبرد به شکست مواجه شده است و امروز ناچار شدند از مسیر دیگری به دنبال تحقق اهدافشان باشند.

وی بی نظمی و بی ثباتی در منطقه را در شعاع منافع آمریکایی ها دانست و خاطرنشان کرد: طبیعتا این بی نظمی در منطقه به ضرر غربی ها نیست آنها کاملا از این شرایط نفع می برند و لذا تلاش می کنند که حداکثر بهره برداری را از این بی ثباتی و عدم قطعیت داشته باشند و در صدد هستند نظم جدیدی را در منطقه پی ریزی کنند که در آن نظم جدید قدرت نفوذ سیاسی جمهوری اسلامی ایران را مهار و ایران را از یک قدرت و بازیگر فعال و تعیین کننده منطقه ای به قدرت دسته دوم برسانند.

رییس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی افزود: برخی از کشورهای منطقه نظیر عربستان نیز با دشمنی و عداوت راهبردی با ایران و همچنین بر اثر جاه طلبی بی معنا و بدون پشتوانه، خود را در این سیاست آمریکایی ها تعریف کرده اند. در شرایطی که دیگر رژیم صدام ملعون به زباله دان تاریخ پیوسته و مصر نیز قدرت سابق را ندارد، به دنبال رهبری جهان عرب و جهان اسلام هستند.

وی عربستان را فاقد قدرت عاقله و ظرفیت راهبردی برای تحقق جاه طلبی هایش دانست و تصریح کرد: عربستان سعودی فاقد قدرت عاقله، ظرفیت ایدئولوژیکی و وزن ژئوپلیتیکی است و چون به لحاظ گفتمانی حرفی برای زدن ندارند و نظام سیاسی فرسوده و ناکارآمدی دارند تلاش می کنند با صرف دلارهای نفتی و ثروت های بادآورده و ایجاد ائتلاف های ساختگی و متلاطم و توسل به تروریسم و جنگ این آرزوی نشدنی را دنبال کنند.

وزیر سابق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ادامه داد: عربستان سعودی درک و تحلیل صحیحی از واقعیت های منطقه ندارد و در ورود و نقش آفرینی در تحولات منطقه دچار اشتباه محاسباتی شده است و قطعا با شکست مواجه خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری همایش ملی تحولات ژئوپلیتیکی غرب اسیا با تأکید بر امنیت منطقه ای توسط مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی گفت: جمهوری اسلامی ایران باید تحولات منطقه را به خوبی رصد و راهبردهای دشمنان را به خوبی شناسایی کند و بر اساس شناخت و درک عالمانه، گزینه ها و سناریوهای مناسبی برای تنظیم راهبردهای خودش داشته باشد. لذا با توجه به سرعت تغییر و تحولات منطقه ای و محیط شکننده امنیتی منطقه برگزاری این همایش ضرورت یافت.

رییس همایش ملی تحولات ژئوپلیتیکی غرب آسیا با تأکید بر امنیت منطقه ای ادامه داد: تحولات و تهدیداتی که در منطقه وجود دارد مسئله‌ای نیست که به زودی و طی یکی دو سال حل شود بلکه به نظر می رسد منطقه ما تا سالها گریبان گیر این ناامنی و تروریسم تکفیری اسلام نما خواهد بود. لذا مرکز تحقیقات راهبردی تصمیم گرفت در راستای رسالت خودش این همایش ملی را برگزار کند.

وی با تبیین ضرورت ورود دستگاهها و مراکز علمی و تحقیقاتی برای ارائه پیشنهادات کاربردی جهت نحوه اقدام ایران در برابر تحولات راهبردی افزود: برای حضور فعال ایران در منطقه و کنترل ناامنی های پیرامونی، ورود  به حوزه شناخت عمیق و درک عالمانه از تحولات و رسیدن به یک سیمای کلی و نگاه کلان از وضعیت منطقه یک ضرورت انکارناپذیر است و مراکز تحقیقاتی نباید به این مسئله به عنوان یک حادثه گذرا نگاه کنند. چون این تحولات در سطح استراتژیک و دارای ماهیت و صبغه ژئوپلیتیکی است.

وی افزود: اساس وظیفه و رسالت مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی کمک به ارتقای امنیت ملی، ارتقای قدرت دفاعی  کمک به تحقق سیاست ها، راهبردها و دکترین های دفاعی است که این کمک از مسیر فکر و اندیشه خلاقانه در حال تحقق است. مرکز تحقیقات در تلاش است ریشه و ماهیت تحولات را بشناسد و برای هرکدام از آنها به گونه ای خلاقانه پیشنهاد داشته باشد.

وی ادامه داد: مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در راستای عمل به رسالت خود در کمک به تصمیم گیران سطوح راهبردی، امنیت ملی، سیاست خارجی و همچنین پاسخگویی به نیاز نیروهای مسلح اقدام می کند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین