سخنگوی وزارت ارشاد در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

از صحبت‌های ظریف سوءبرداشت شده است/ برنامه‌های روشنگر پیرامون هولوکاست مورد حمایتمان است

حسین نوش آبادی - غرفه «نسیم» در ششمین روز نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها

سخنگوی وزارت ارشاد گفت: رسانه های داخلی نباید برای این موضوع خیلی حاشیه سازی کنند،  به اندازه کافی ما دشمن در بیرون از کشور داریم، هنوز ابعاد این حرف چندان مشخص نیست و حتی نیت گوینده نیز به خوبی بیان نشده و یا برخی قسمت های آن بزرگ نمایی شده است،  قطعا اگر برنامه ای در زمینه هولوکاست باشد و مسئولان تمام جوانب آن را بررسی کرده باشند از آن حمایت خواهند کرد.

حسین نوش آبادی در گفتگو با خبرنگار فرهنگی «نسیم آنلاین» پیرامون صحبت های محمدجواد ظریف در خصوص نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست گفت: مسئولان برگزارکننده این نمایشگاه گفته اند که این نمایشگاه با هدف اثبات یا نفی هولوکاست نیست، بلکه مسابقه ای بین هنرمندان کاریکاتوریست کشورهای مختلف است و به صورت مردمی نیز برگزار می شود.

وی ادامه داد: هر ایده ای در جهان مخالفان و موافقان خاص به خود دارد و عده ای در خارج از کشور هولوکاست را قبول دارند که ممکن است افراد سیاسی، هنری، فرهنگی باشند، البته در خارج از کشور اجازه برگزاری چنین نمایشگاه هایی وجود ندارد و بالطبع هنرمندان سایر کشورها از چنین نمایشگاه هایی استقبال می کنند.

سخنگوی وزارت ارشاد با بیان اینکه ایران کشور مستقل و آزادی است، تصریح کرد: همه هنرمندان شناسنامه دار می توانند در فعالیت های فرهنگی ایران مشارکت کنند، چرا که ایران به هیچ وجه نظام سلطه موافق نیست و همه جریانات و احزاب و مردم مان نیز رژیم صهیونیستی را منفورترین رژیم جعلی دنیا می دانند و حتی آزاداندیشان جهان نیز از این رژیم نفرت دارند، از سوی دیگر هنرمندان این نمایشگاه می گویند که چرا هزینه قتل عام یهودیان در غرب را چرا باید مسلمانان بپردازند و اصلا کاری به اثبات و یا نفی هولوکاست ندارند.

نوش آبادی تصریح کرد: البته انجام هر برنامه سیاسی و فرهنگی در کشور توسط تشکل ها و سازمان های مردم نهاد به معنای تایید تمامی آن توسط نظام جمهوری اسلامی و دولت نیست؛ چرا که ممکن است برخی اقدامات سیاسی و فرهنگی در کشور انجام شود که دولت آنها را قبول نداشته باشد، ولی  ما نظام مردم سالار و دولت فراجناحی داریم و قطعا ظرفیت این نظام و دولت تا اندازه ای بالا است که اجازه دهد سلایق و اندیشه های مختلف سیاسی و فرهنگی در جامعه مطرح شود.

وی گفت: فعالیت های گروه های مختلف سیاسی و فرهنگی در کشور نشان دهنده دموکراسی و آزادی بیان عقیده است که نظام و دولت در چارچوب قانون اساسی آنها را قبول دارد و وزارت ارشاد نیز در راستای سیاست ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید از ظرفیت نهادهای فرهنگی غیردولتی در پیشبرد اهداف فرهنگی نظام جمهوری اسلامی استفاده کند، در حال حمایت از این فعالیت ها است ولی از برخی جریانات سیاسی و فرهنگی که به برکت آزادی بیان و عقیده در کشور فعالیت می کنند ولی گاهی از صبر و بردباری نظام و دولت سوءاستفاده می شود و دست به تخریب علیه دولت می زنند نیز گله مند هستیم.

سخنگوی وزارت ارشاد به سخنان ظریف اشاره کرد و ادامه داد: وی یک دیپلمات مجرب و به تعبیر مقام معظم رهبری، دیپلمات متدین و انقلابی است و از صحبت های وی در این زمینه سوءاستفاده شده است و بعید می دانم که مسئولان سیاست خارجه کشور با برنامه هایی که متضمن منافع ملی، مصالح نظام باشد و در چارچوب قوانین کشور اجرایی شود، مخالفت کنند و چون این صحبت در خارج از کشور رخ داده است به نظرم این مسئله خوراک داخلی ندارد و قطعا مسئولان داخلی و سیاست خارجه کشور به اصول و چارچوب های نظام متعهد هستند.

وی درباره عدم رویداد برای هنرمندان این نمایشگاه افزود: تصور نمی کنم که اگر یک برنامه ای در کشور چه دولتی و چه غیردولتی انجام می شود در راستای منافع کشور است، مسئولی با آن مخالفت کند و قطعا از صحبت های وی سوءاستفاده شده است؛ البته ممکن است کسی با این برنامه ها مخالفت کند چرا که در کشور عقاید مختلفی وجود دارد و همانطور که به برخی از برنامه های دولت انتقاد می شود، ممکن است که دولت نیز به برخی از برنامه انتقاد داشته باشد؛ ولی ما در چارچوب سیاست های کلی و مصالح و منافع نظام کار می کنیم و اگر اظهارنظرهایی نیز انجام می شود قطعا با درنظر گرفتن همه جوانب انجام می شود.

نوش آبادی گفت: شخصا ظریف را دیپلمات باتجربه و با شخصیتی انقلابی و متدین می دانم و قطعا مسائل را می دانند و از بحث های مرتبط با رژیم صهیونیستی آگاه هستند،  از این رو نباید برخی از صحبت ها را بزرگ نمایی کنند چرا که هم سازمان های مردم نهاد نیازمند همکاری با دولت است و هم دولت برای پیشبرد اهداف فرهنگی نیازمند آنها است و بحث های حاشیه ای نباید باعث شود که اهداف را فراموش کنیم و اگر قرار است در کشور برنامه ای انجام شود که درراستای منافع کشور است، قطعا دولت و مسئولان دولتی از آن حمایت خواهند کرد.

وی گفت: رسانه های داخلی نباید برای این موضوع خیلی حاشیه سازی کنند،  به اندازه کافی ما دشمن در بیرون از کشور داریم، هنوز ابعاد این حرف چندان مشخص نیست و حتی نیت گوینده نیز به خوبی بیان نشده و یا برخی قسمت های آن بزرگ نمایی شده است،  قطعا اگر برنامه ای در زمینه هولوکاست باشد و مسئولان تمام جوانب آن را بررسی کرده باشند از آن حمایت خواهند کرد.

نوش آبادی افزود: مخالفت با رژیم صهیونیستی مورد حمایت همه است و هیچ کس تردیدی نسبت به آن ندارد، البته ممکن است شیوه و برخورد با مسایل متفاوت باشد، ولی همه برای عزت کشور، اعتلای نظام جمهوری اسلامی و پیشرفت مردم تلاش می کنیم.

سخنگوی وزارت ارشاد در خصوص نگاه این وزارتخانه به نمایشگاه کاریکاتور هولوکاست گفت: مقام معظم رهبری در ابتدای سال فرمایشاتی داشتند که همان وقت بنده به عنوان سخنگوی ارشاد گفتم که از همه ظرفیت های مالی و معنوی خودمان برای تحقق منویات ایشان در تدوین و گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی و از  مشارکت دادن نیروهای حزب اللهی حمایت می کنیم و تا الان نیز این کار را کرده ایم.

وی ادامه داد: ممکن است برخی گروه های سیاسی و فرهنگی دولت را قبول نداشته باشند ولی خودمان را درگیر این مسائل نمی کنیم و از هر حرکت مثبتی که در جهت منافع ملی باشد حمایت کرده و خواهیم کرد.

نوش آبادی با بیان اینکه مسئولان سیاست خارجه وظیفه شان تنظیم سیاست خارجی کشور و ایجاد تعامل با دنیا است،  اظهار داشت: وظیفه آنها سنگین و پیچیده است و قطعا نظرات آنها نیز باید مورد توجه قرار گیرد،  چرا که نمایشگاه در سطح خارجی برگزار میشود و حتما باید مسئولان سیاست خارجه نسبت به آن هماهنگ باشند.

ارسال نظر

  • رحمتی پنج شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۲۱:۰:۳۹
    پاسخ 0 |

    یه ماله هم باید تقدیم این آقا بشه که حرفهای ظریف در مور مسابقه کاریکاتور هولوکاست رو ماله میکشه

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین