در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد؛

نشست بررسی روابط نظامی دفاعی ایران و فرانسه با حضور مقامات اروپایی

فرانسه

این نشستی با حضور رئیس موسسه آینده‌نگری و امنیت اروپا، عضو حزب سوسیالیست فرانسه و حسام الدین آشنا درباره ابعاد نظامی دفاعی روابط ایران و فرانسه و آینده همکاری‌های دو کشور در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، در نشستی با حضور پژوهشگران و کارشناسان عرصه آینده پژوهی و بین‌الملل نشستی درباره ابعاد نظامی دفاعی روابط ایران و فرانسه و آینده همکاری‌های دو کشور در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد.

این نشست که با حضور امانوئل دوپویی، رییس موسسه آینده‌نگری و امنیت اروپا (IPSE)، کریم پاکزاد عضو حزب سوسیالیست فرانسه، محمود دلفانی رییس آموزشکده عالی روش‌شناسی علوم انسانی و آینده پژوهی، عصر امروز در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و با حضور حسام الدین آشنا برگزار شد.

دوپویی در این نشست با اشاره به انتشار کتابی در فرانسه که به بررسی وضعیت این کشور در عرصه بین‌المللی می پردازد، گفت: کتاب سفید فرانسه هر 15 سال یک بار منتشر می‌شود و آخرین‌بار در سال 2013 منتشر شد که در این کتاب آمده بود فرانسه قدرتی اروپایی است که دارای نفوذ در کل جهان است هر چند که بودجه دفاعی و نظامی این کشور به هیچ وجه با آمریکا قابل مقایسه نیست.

او ادامه داد: آمریکا سالانه 650 میلیارد دلار بودجه نظامی دارد در حالی که این مبلغ در فرانسه چیزی حدود 31.4 میلیارد دلار است و این نشان می‌دهد که فرانسوی‌ها هزینه زیادی برای مباحث نظامی صرف نمی‌کنند ولی با این حال یک قدرت بزرگ در جهان محسوب می‌شوند.

رییس موسسه آینده‌نگری و امنیت اروپا با بیان این که 30 هزار نظامی فرانسوی در عملیات‌های مختلف حضور دارند، گفت: 10 هزار نفر از این افراد در عملیات خارجی و به ویژه در آفریقا حضور دارند به طوری که می توان گفت 80 درصد نیروهای نظامی فرانسه در آفریقا فعالیت دارند.

وی ادامه داد: هم‌چنین بخشی از نیروهای نظامی فرانسه در عراق و سوریه نیز درگیر عملیات هستند اما نکته مهم این است که فرانسه چه در آفریقا و چه در خاورمیانه فعالیت دارد. در آفریقا به صورت نظامی ولی در خاورمیانه عمده فعالیت ما فروش تجهیزات و سلاح نظامی است و به طور کلی ما در قبال همسایگان و سایر کشورها در عرصه بین‌الملل متعهد هستیم.

رییس موسسه آینده‌نگری و امنیت اروپا با تاکید بر این که فرانسه در کلیه عملیات و فعالیت‌های خود در عرصه بین‌الملل تعهدات خاصی را مدنظر دارد، تاکید کرد: ما در عراق برای مبارزه با داعش حضور داریم و برای این منظور زمان‌بندی خاصی را قائل هستیم هر چند که ممکن است سایر کشورهای درگیر مانند آمریکا چنین زمان‌بندی نداشته باشند. هم‌چنین حضور نیافتن ما در لیبی نیز حاکی از تعهدمان است. علاوه بر این فرانسه برای تمامی عملیات‌های خود قطعا نظر سازمان ملل و هم‌پیمانان غربی خود را جلب خواهد کرد.

او با اشاره به حضور فرانسه در سوریه و عراق گفت: فرانسه در کشورهای مختلف صرفا عملیات نظامی ندارد بلکه در جهت توسعه این کشورها نیز گام برمی‌دارد. ما در سال 2013، 11 کشته و در سال 2014 پنج کشته در عملیات خارج از فرانسه داشتیم. هم‌چنین در افغانستان نیز در سال 2014، 89 نظامی فرانسوی کشته شدند.

در بخش دیگری از این نشست محمود دلفانی نیز به روابط فرانسه با عربستان اشاره کرد و گفت: پس از بهار عربی سیاست فرانسوی‌ها در قبال اعراب به شکست انجامید و نیاز به بازبینی داشت.

وی ادامه داد: سیاست فرانسه در قبال کشورهای عربی بیش‌تر به ارتباط با کشورهای سنی باز می‌گردد ولی عوامل جدیدی باعث شده است که بحث شیعیان نیز مطرح شود.

دلفانی تاکید کرد: در حال حاضر باید توجه کرد که عربستان برای بقای خود تلاش می‌کند و حاضر است دست به هر کاری بزند و همین امر این کشور را خطرناک می‌کند. فرانسه نیز باید در نوع روابط خود با عربستان تجدیدنظر کند و بداند که دوره اتحادهای طولانی و کلاسیک به سر آمده و لازم است امروز اتحادهای راهبردی داشته باشد.

کریم پاکزاد نیز که اصالتا پاکستانی است و سال‌ها در فرانسه زندگی کرده است به عنوان عضو حزب سوسیالیست فرانسه، گفت: از نظر من ایران یک قدرت بزرگ در منطقه است و هر چند آمریکا تلاش کرد که 30 سال ایران را با تحریم‌های یک‌جانبه از صحنه دور کند ولی امروز ایران دوباره به عرصه رقابت بازگشته و از نظر من عربستان سعودی تنها با پول خود کسب قدرت می‌کند و هم‌چنین هواپیماهای جنگی و سلاح نمی‌تواند به یک کشور قدرت بدهد بلکه این فرهنگ، تمدن و تاریخ است که کشورها را قدرتمند می کند.

او گفت: از نظر من اگر همین امروز عراق بر داعش غلبه کرده و بر مشکلات خود فائق بیاید امکان دارد که به یک قدرت در منطقه تبدیل شود ولی عربستان کنار گذاشته خواهد شد.

پاکزاد افزود: در مذاکرات ایران با 1+5 نیز این آمریکا بود که بیش‌ترین تلاش را برای توافق با ایران داشت چرا که همه می‌دانند که آینده منطقه از آن ایران و کشورهای متمدنی مثل ایران است.

وی در پایان با بیان این که عربستان از طریق گسترش وهابیت به دنبال کسب قدرت در منطقه است، گفت: آن‌ها بیش از 19 هزار مدرسه برای گسترش وهابیت تاسیس کرده‌اند و در مساجد نیز در جهت گسترش وهابیت اقدام می‌کنند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین