روایت شفیعی از نشست امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس

سیف: روی "کاغذ" هیچ محدودیتی درباره سوئیفت وجود ندارد

سیف

رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: روی کاغذ هیچ محدودیتی در خصوص سوئیفت وجود ندارد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، نوذر شفیعی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه امروز این کمیسیون، گفت: این جلسه با حضور ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی، بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه، خسرو تاج معاون امور اقتصادی و تجاری وزارت صنعت و معدن و کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی جهت بررسی گزارش وزارت امور خارجه به کمیسیون و همچنین بررسی روند اجرای برجام تشکیل شد.

وی افزود: معاون وزیر صنعت در این جلسه اظهار داشت برجام به ایجاد فرصت‌های جدید برای صادرات ایران منجر شد و در عرصه واردات نیز واردات مشروط به انتقال دانش، سرمایه‌گذاری مشترک، دستیابی به تکنولوژی نوین و در نهایت صادرات مشترک است که در بخش سرمایه‌گذاری خارجی 2.5 میلیارد دلار حجم مجوزهایی بود که سازمان سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی صادر کرده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه با بیان "امروز در پرتو برجام آزادی عمل پیدا کرده‌ایم که می‌توانیم شرکای تجاری خود را انتخاب کنیم"، گفت: معاون وزیر صنعت معتقد بود امروز با کشورهای دیگر نه از لحاظ یک کشور نیازمند، بلکه به‌عنوان یک کشور بی‌نیاز وارد تعامل شده و لذا در حوزه بخش دولتی برجام باعث شکل‌گیری یک فضای جدیدی در بخش صنعت و تجارت شده‌ایم.

شفیعی در ادامه به اظهارات معاون ارزی بانک مرکزی در جلسه کمیسیون امنیت اشاره کرد و اظهار داشت: معاون بانک مرکزی عنوان داشت که در حال حاضر بانک‌های ایرانی 349 حساب نزد بانک‌های مختلف خارجی افتتاح کرده‌اند و برای مثال امروز کره جنوبی آماده است به‌میزان 8 میلیارد دلار فاینانس داشته باشد، ضمن اینکه 4 میلیارد دلار با روسیه یادداشت تفاهم جهت فاینانس امضا کرده و با "اگزیم" بانک هند، اگزیم بانک کره جنوبی و بانک‌های ایتالیایی رقم‌های قابل توجهی قرارداد فاینانس منعقد کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: معاون ارزی بانک مرکزی در ادامه خبر از آزادسازی 6.5 میلیارد دلار وجوه داد که مربوط به بانک‌های امارات، ترکیه، سوئیس و بانک مرکزی آلمان بود و البته این میزان به بانک‌های داخلی وارد نشده‌اند، بلکه اکنون ما می‌توانیم این پول‌ها را در بانک‌های دیگر هزینه کنیم و اکنون دیگر مانعی در هزینه‌کرد آن نداریم و علاوه بر این میزان، مبالغ مهم دیگری نیز از بانک‌های ژاپن و بانک‌های کره‌ای آزاد شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه همچنین به اظهارات سیف در این جلسه اشاره و تصریح کرد: رئیس بانک مرکزی معتقد است بانک‌های داخلی ما از استانداردهای بین‌المللی عقب هستند، مثلاً در قانون مبارزه با پولشویی، همچنین ایران در همکاری بانکی بین‌المللی به‌عنوان کشور «غیرهمکار» قلمداد شده که این مهم خود یکی از موانع همکاری بین‌بانکی است، از طرفی صورت‌حساب بانک‌های داخلی علامت امیدوارکننده‌ای برای بانک‌های خارجی مخابره نمی‌کند و مسائلی از این قبیل عملاً ارتباطات بانکی ما با بانک‌های خارجی را با مشکل مواجه می‌کند.

شفیعی ادامه داد: در مجموع سیف معتقد بود روی کاغذ هیچ محدودیتی در خصوص سوئیفت وجود ندارد، اما در عمل انجام این مهم نیازمند دو شرط است که اول آماده‌سازی بانک‌های داخلی از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و دیگری برقراری شبکه‌ها و ارتباطات کارگزاری گسترده که در این خصوص باید گفت قبل از تحریم‌ها هزاران شبکه کارگزاری بین‌ کشور ما و دنیای خارج وجود داشته که پس از تحریم‌ها کاملاً راکد شده و اکنون پس از برجام فقط 349 رابطه کارگزاری برقرار شده که این رقم باید به بیش از اینها افزایش یابد.

وی تأکید کرد: البته نباید فراموش کرد در کنار این محدودیت‌ها نگرانی بانک‌های بزرگ از جریمه شدن توسط آمریکا بزرگ‌ترین مانع در برقراری ارتباطات بانکی است از این رو امروزه ارتباطات بانکی ما با بانک‌های کوچک خارجی است و بانک‌های بزرگ اغلب تحت تأثیر تحریم‌های اولیه آمریکا حاضر به برقراری ارتباط نیستند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان به سخنان بعیدی‌نژاد عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اشاره و خاطرنشان کرد: بعیدی‌نژاد نیز برجام را حاوی دو مقوله دانست که یکی تعهدات ایران و دیگری تعهدات 1+5 است که در این زمینه ما تعهدات خود را در چارچوب اجرا می‌کنیم و خواستار این هستیم که طرف مقابل نیز تعهدات خود را اجرا کند لذا وزارت امور خارجه با رصد تعهدات طرف مقابل، در هر جایی که نقصی پیش بیاید فورا وارد عمل شده و از 1+5 بازخواست می‌کند.

منبع: خانه ملت

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین