مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور خبر داد

افزایش سن ازدواج پسران به ۳۵ و دختران به بالای ۳۰ سال

عنوان

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه سن ازدواج در مردان به بالای ۳۵ سال و در دختران به بالای ۳۰ سال رسیده است گفت: هم اکنون شاهد تاخیر در فرزندآوری زوجین هستیم

به گزارش «نسیم آنلاین»، تسنیم نوشت: علی‌اکبر محزون امروز در نشستی درباره بحث جمعیت که در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، اظهار داشت: طبق آخرین آمارها در سال گذشته یک میلیون و 570 هزار و 219 ولادت در کشور ثبت شده است که از این تعداد یک میلیون و 208 هزار و 156 مورد مربوط به شهرها و 362 هزار و 63 مورد مربوطه به روستاها بود.

وی افزود: آمار ولادت در شهرها سه برابر روستاها است و رشد آمار ولادت در سال 94 نسبت به سال 93، 2.3 درصد بود.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور گفت: هم‌اکنون ساختار جمعیتی روستاها رو به سالمندی بوده و جوانان آنها به شهرها مراجعت می‌کنند که با مهاجرت پسران جوان به شهرها خطر تجرد قطعی نیز رو به افزایش است.

در سال 94 به ازای تولد هر 100 دختر 106 پسر متولد شد

محزون بیان کرد: از تعداد ولادت‌های ثبت شده در سال 94، 806 هزار و 459 ولادت مربوط به پسران و 763 هزار و 759 مورد مربوط به دختران بود. یعنی به ازای تولد هر 100 دختر 106 پسر متولد شد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون فاصله سنی میان جمعیت دختران و پسران در سن ازدواج 5 سال است که این موضوع باعث به هم خوردن تعادل جمعیت شده است.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: 74.7 درصد ولادت‌های سال 94 در 10 سال نخست ازدواج زوجین صورت گرفت و در سال 84 وضعیت به گونه‌ای بود که 71 درصد از ولادت‌ها در 10 سال نخست ازدواج انجام می‌شد.

تأخیر در فرزندآوری زوجین

محزون بیان کرد: در سال 94، 48.4 درصد ولادت‌ها در 5 سال نخست ازدواج صورت گرفت در حالی که در سال 84، 52.4 درصد ولادت‌ها در 5 سال نخست ازدواج انجام می‌شد. تحلیل این آمار نشان‌دهنده آن است که بخشی از ولادت‌های شکل گرفته در 5 سال نخست ازدواج به 5 سال دوم موکول شده و به نوعی شاهد تاخیر در فرزند‌آوری زوجین هستیم.

40 درصد از ولادت‌ها در سال 94 در سنین بالای 30 سالگی مادر

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور بیان کرد: میانگین سن مادران در کشور 28 سال و پدران 31.5 سال است و آمار فرزندآوری برای مادران بالای 30 سال در سال 84، 27.5 درصد بود که این آمار در سال 93 به 35.5 درصد و در سال 94 به 40.3درصد رسیده است.

هر سال آمار ازدواج کاهش و میانگین سن ازدواج افزایش می‌یابد

محزون در خصوص آمار ازدواج عنوان کرد: در سال 94، 685 هزار و 352 مورد واقع ازدواج در کشور صورت گرفت که شاهد روند کاهش سالانه ازدواج هستیم. همچنین میانگین سن ازدواج در سال 93، 27.1 بود که در سال 94 به 28.5 سال برای آقایان رسیده است. همچنین میانگین سن ازدواج برای زنان در سال 93، 23.5 بود که در سال 94 به 23.8 رسیده است و شاهد آن هستیم که هر سال به میانگین سن ازدواج اضافه می‌شود.

آمار سن ازدواج در پسران به بالای 35 سال و در دختران به بالای 30 سال رسیده است

وی تصریح کرد: عمده ازدواج پسران در سنین 20 تا 34 سالگی و دختران در سنین 16 تا 29 سالگی انجام می‌شود که این سن نیز دچار تغییر و تحولاتی شده است، بگونه‌ای که سن ازدواج برای پسران به بالای 35 سال و در دختران به بالای 30 سال رسیده است. در سال 93، 10.4 درصد و در سال 94، 11.6 درصد ازدواج پسران در سنین بالای 35 سال صورت گرفت. همچنین در سال 94، 15.9 درصد ازدواج دختران در سنین بالای 30 سال بود.

مدیر کل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به ازدواج‌های بار دوم گفت: ازدواج برای بار دوم (طلاق و فوت همسر) در سال 94 بدین صورت بود که 5.4 درصد ازدواج مردان و 4.1 درصد ازدواج زنان برای بار دوم بود.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

  • برزین امیرمطلبی چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۲۳:۵۶:۴
    پاسخ 0 |

    مهمترین عامل بالا ررفتن سن ازدواج تورم وبیکاری ومشکل مسکن است.

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر