زمین‌خواری در پوشش کاشت درخت در لواسان

عنوان

نماینده وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال گفت: زمین‌خواران به بهانه کاشت درخت در حال شکافتن کوه‌های لواسان و ساخت و ساز در این منطقه هستند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، حسین معصوم در گفت‌وگویی اظهار کرد: وضعیت منطقه لواسان از حد یکی دو پرونده خارج شده و متخلفان به شکل گسترده به جان کوه‌های لواسان افتاده‌اند. طی بازدیدی که از این منطقه داشتیم متوجه شدیم زمین‌خواران ابتدا با کاشتن درخت آثار تصرف ایجاد می‌کنند، بعد با اقداماتی پیچیده سند می‌گیرند.

نماینده وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال با بیان این‌که متصرفان به مناطق خوش آب و هوای کشور رخنه کرده‌اند، گفت: نقاط خوش آب و هوایی که می‌تواند به نفع منافع ملی و گردشگری توسعه پیدا کند، امروزه در حال حیف و میل شدن است.

معصوم هم‌چنین به گسترش پدیده شوم زمین‌خواری در استان‌های شمالی اشاره و خاطرنشان کرد: در گیلان، مازندران و گلستان اراضی که می‌تواند به ارزش افزوده تبدیل شود و در حوزه گردشگری اشتغال ایجاد کند بسیار راحت به تصرف سودجویان درآمده است. به طوری که اگر ارگان‌های دولتی بخواهند طرح‌های توسعه خود را در روستاها پیاده کنند، در ابتدای راه با مشکل زمین مواجه خواهند شد.

وی با بیان این‌که باید در حوزه زمین‌خواری از جرم‌زدایی به سوی جرم‌انگاری برویم، افزود: متخلفان باید هزینه تخلف را بپردازند؛ در حالی که هم‌اکنون به دلیل تجهیز نبودن ما به ابزارهای حقوقی و قانونی، برخورد قاطعی با این افراد صورت نمی‌گیرد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: وقتی به روستاها سر می‌زنیم می‌بینیم اغلب روستاییان از اقدامات رضایت ندارند و می‌گویند ما که ساکن این‌جا هستیم اگر بخواهیم محیطی برای اسکان فرزندانمان بسازیم با مانع مواجه می‌شویم اما افراد دیگر به این‌جا می‌آیند، خیلی راحت اقدام به ساخت و ساز می‌کنند و برخوردی هم با آنها نمی‌شود.

معصوم با اشاره به صدور مجوز غیرقانونی ساخت توسط 9 مرجع در شمال کشور گفت: در داخل محدوده شهرها بر اساس طرح‌های جامع، شهرداری‌ها موظف به صدور پروانه هستند که البته آن هم بر اساس طرح‌هایی که به تصویب می‌رسد. در خارج از محدوده شهرها نیز که مربوط به طرح‌های هادی است بخشداری‌ها می‌توانند بر اساس طرح‌های مصوب هادی اقدام به صدور مجوز ساخت کنند. لذا هرگونه مجوز از سوی هر دستگاه دیگری از جمله سازمان همیاری شهرداری‌ها غیرقانونی است.

وی اظهار کرد: جدا از مراجعی که به شکل غیرقانونی اقدام به صدور مجوز می‌کنند، ساخت و سازهای بدون مجوز بسیار زیاد است. در حال حاضر بنگاه‌های معاملات ملکی بزرگ‌ترین نقطه آسیب زمین‌خواری هستند. بنگاه‌ها افراد را به معامله دعوت می‌کنند و می‌گویند زمین را بخر ما برایت مجوز ساخت می‌گیریم.

معصوم، نقش وزارت کشور را در برخورد با پدیده زمین‌خواری موثر دانست و گفت: اگر فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و استانداری‌ها به مبارزه با تخلفات وارد شوند، زمین‌خواری بسیار تخفیف پیدا می‌کند.

نماینده وزیر راه و شهرسازی در حفظ اراضی و منابع طبیعی با بیان این‌که در گذشته بعضا پروژه‌های کلان زمین‌خواری توسط استانداران حمایت می‌شد، گفت: پدیده شاندیز یکی از این پروژه‌هاست که مقامات مسوول وقت با حضورشان در این پروژه از اقدامات غیرقانونی حمایت می‌کردند. تا زمانی که این رفتارهای نادرست را اصلاح نکنیم نمی‌توانیم به حفظ حقوق عمومی امیدوار باشیم.

به گفته‌ی معصوم، امروزه تخریب محیط زیست به عنوان جنایات بشری مورد توجه است ولی ما این مسائل را بسیار دست پایین نگاه می‌کنیم. به همین دلیل تخلفات روز به روز در حال گسترش است. البته رکود مسکن، مقداری در کاهش تخلفات زمین‌خواری موثر بوده ولی بیم آن می‌رود که با رفتن بخش مسکن به سمت رونق، تخلفات افزایش یابد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: صرفا با ساز و کار دولتی نمی‌توان به مقابله با تخلفات حوزه زمین پرداخت. نقش مردم بسیار می‌تواند موثر باشد. اگر مردم کمک کنند ما نیز حمایت می‌کنیم. بدین ترتیب با هزینه‌های بسیار کم توفیقات زیادی حاصل می‌شود. اما اگر فقط بر اساس گزارش و کارکرد دولتی بخواهیم کار را پیش ببریم یقینا با این حجم تجاوز به عرصه محیط زیست نمی‌توان به اصلاح کارها امیدوار بود.

منبع:ایسنا

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین