گزارش «نسیم آنلاین» از نقش منفعل ایران مدیران اقتصادی دولت یازدهم در بانک توسعه اسلامی:

بانک توسعه اسلامی طیب‌نیا را سرکار گذاشت

سر ایران از تسهیلات بانک توسعه اسلامی بی کلاه ماند و دولت روحانی نتوانست در سه سال اخیر حتی یک ریال هم از منابع بانک توسعه اسلامی به ایران بیاورد. آقای وزیر! اگر این خبر دروغ است لطفا منابع ورودی به ایران در سه سال گذشته را منتشر کنید

علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد در مراسم تودیع و معارفه وزرای سابق و جدید وزارت اقتصاد و دارایی

شنیده‌های خبرنگار «نسیم آنلاین» نشان می‌دهد ایران در سال‌‎های فعالیت دولت تدبیر و امید حتی یک ریال از منابع این بانک را وارد کشور نکرده است.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: چند روز پیش خبری درباره سفر یکی از اعضای کابینه حسن روحانی به شرق آسیا در رسانه‌ها منتشر شد. بررسی زوایای مختلف این خبر نشان می دهد که علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد دولت تدبیر امید برای شرکت در چهل و یکمین اجلاس گروه بانک توسعه اسلامی راهی جاکارتا پایتخت اندونزی شده است.

اما در ادامه این خبر به نکته ای اشاره شد که توجه فعالان و صاحب نظران اقتصادی کشور را برانگیخت. در این بخش آمده که بانک توسعه اسلامی در سالهای گذشته برای برنامه‌های توسعه‌ای بخش دولتی و پروژه‌های خصوصی کشورمان تامین مالی کرده است.

این در حالی است که در سال‌های اخیر به ویژه از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی بخش تولید کشور در رکود بسیاری عمیقی به سر می‌برد و اکثر برنامه های توسعه ای و پروژه های اقتصادی کشور متوقف شده است.

در واقع هیچ شرکت و بنگاه اقتصادی در بخش دولتی و بخش خصوصی نتوانسته از وامها و تسهیلات بانک توسعه اسلامی برای جبران کسری نقدینگی خود اقدام کند. اگر این اتفاق می‌افتاد قطعا آنها می‌توانستند از طریق این منابع کالاها و قطعات مورد نیاز خود را با شرایط بهتری وارد کنند و از رکود خارج شوند.

بنابراین، شواهد نشان می‌دهد که ورود منابع بانک توسعه اسلامی به ایران در سالهای اخیر نمی‌تواند با واقعیت همخوانی داشته باشد.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در زمره سهامداران بزرگ این بانک اسلامی است. در کنار ایران، عربستان سعودی، لیبی، مصر، کویت، ترکیه، قطر، امارات متحده عربی و نیجریه هم از مهم ترین سهامداران بانک توسعه اسلامی به شمار می روند که هر کدام از آنها در سالهای اخیر منابع بسیار زیادی از این بانک به دست آورده اند. اما پیگیری های خبرنگار «نسیم آنلاین» نشان می دهد که ایران در سالهای فعالیت دولت تدبیر و امید حتی یک ریال از منابع این بانک را وارد کشور نکرده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمکهای اقتصادی ایران و فنی ایران در دوران مدیریت محمد خزاعی نقش بسیار منفعلی را برای ایران در بانک توسعه اسلامی قائل شده، به شکلی که بیشتر منابع به جیب سهامداران دیگر این بانک می رود.

در واقع سر ایران به عنوان سومین سهامدار عمده این بانک در دریافت منابع و حقوق سهامداری خود بی‌کلاه مانده است.

در این شرایط بهترین کار برای روشن شدن ابعاد مختلف عملکرد ایران در بانک توسعه اسلامی طی سه سال فعالیت دولت تدبیر و امید منتشر کردن منابع و مبالغی است که این بانک اخذ کرده است. بنابراین مردم و فعالان اقتصادی انتظار دارند که آقای طیب نیا بعد از بازگشت از جاکارتا این منابع را منتشر کند. باید دید وزیر اقتصاد به این مطالبه جامه عمل می پوشاند یا خیر؟

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین