دکتر ابهری در گفتگو با «نسیم آنلاین» عنوان کرد:

حمایت از کم‌درآمدها عامل مؤثر در پیشگیری از خودکشی/ خودکشی در افراد دین باور چهار برابر کمتر از دیگران است

ابهری

یک آسیب شناس اجتماعی با اشاره به نقش دستگاه و مسئولان در پیشگیری از خودکشی گفت: حمایت‌های مالی از افراد کم‌درآمد و بسته‌های حمایتی متشکل از حمایت‌های رفاهی فرهنگی، تفریحی و مالی از خانواده‌های کم‌درآمد و بالا بردن سطح نشاط و شادی در مدارس و جامعه می‌تواند عوامل پیشگیری‌کننده در کوتاه‌مدت باشد.

گروه جامعه «نسیم آنلاین»: خودکشی از نگاه آسیب‌شناختی به معنای پایان خودخواسته یا خودخواهانه و یا دگرخواهانه زندگی است. تا همین 5، 6 ماه گذشته این واژه هنوز برای خیلی از مردم جامعه واژه‌ای تازه و شگفت‌آور بود. اما گسترش اپلیکیشن‌های پیام‌رسان موجب گسترش اخبار خودکشی در بین افراد جامعه شده است. تا حدی که نگرانی مسئولان، صاحب‌نظران و کارشناسان را برانگیخته است.

اخیراً مسئولان در اظهارنظرهای مختلفی به ابعاد مختلف این عمل ناخوشایند پرداخته‌اند. صحبت‌های که به نظر می‌رسد به‌دوراز واقعیت باشد. اشاره به افسردگی به‌عنوان تأثیرگذارترین عامل در خودکشی یا قلقلک دادن وجدان قشر خاصی از جامعه با دست زدن به این عمل برخی از اظهارنظرها بوده است. در همین رابطه دکتر مجید ابهری، جامعه‌شناس در گفتگو با خبرنگار «نسیم آنلاین» به توضیح ابعاد مختلف خودکشی پرداخته و گفت: نوع خودکشی نشان‌دهنده شرایط روحی فرد در زمان خودکشی است.

حلق‌آویز کردن، پرتاب از بلندی، رگ‌زنی، خودکشی با گاز، گروه اول رفتاری و خوردن قرص و مواد سمی، برق‌گرفتگی و امثال این‌ها گروه دوم ابزار خودکشی می‌باشند.

خودکشی وابسته به دلایل محیطی و روانی است/خودکشی در سنین مختلف به دلایل متفاوت انجام می‌شود

ابهری در ادامه گفتگو با اشاره به دلایل خودکشی تصریح کرد: در بررسی علل خودکشی، به دو گروه دلایل محیطی و روانی باید اشاره کرد. دلایل محیطی عبارت‌اند از بیکاری، فقر، فشارهای اقتصادی، احساس تبعیض، بیشتر شدن شکاف اجتماعی و شرمندگی از خود و خانواده به خاطر عدم توانایی در رفع نیازهای اولیه. گروه دوم دلایل روانی و رفتاری مانند افسردگی، اضطراب، فاصله گرفتن از مسائل معنوی، ضعف توکل و اعتمادبه‌نفس، تغییر سبک زندگی، بحران هویت فرهنگی و دینی است. همچنین فرد ممکن است با انتخاب نوع و مکان خودکشی قصد ترساندن، تنبیه، انتقام‌جویی یا اعلام ناکامی و فشارهای روانی به اطرافیان و جامعه را داشته باشد.

اخبار تنش‌آفرین از درگیری‌های سیاسی که در سطح جامعه منتشر می‌شود تا فشارهای اقتصادی و ناتوانی در تأمین نیازهای اولیه باعث می‌گردد که فردی میان‌سال خود را از یک پل عابر پیاده حلق‌آویز کند. گاهی نیز بعضی از افراد با خودکشی می‌خواهند مشکلات جامعه را اعلام کنند چراکه رسانه‌ای شدن این موضوع ممکن است مجریان را به فکر اصلاحات موردنیاز بیندازد.

در سال گذشته 17 دانش آموز خودکشی کرده‌اند. خودکشی در دوره نوجوانی و جوانی ازنظر ماهوی با اقدام افراد میان‌سال بسیار متفاوت است، تأثیر شبکه‌های اجتماعی و فیلم‌های موجود در این شبکه‌‌ها، تلقین افسردگی در نرم‌افزارهای اجتماعی مثل تلگرام و گروه‌های آن و تحریک نوجوانان و جوانان برای انجام این کار به خاطر خودنمایی نشان می‌دهد غیر از تبعیض اجتماعی، اختلافات والدین، مشکلات اقتصادی و عاطفی خانواده نوجوانان ممکن است تحت تأثیر دیگران به خودکشی دگرخواهانه دست بزنند.

افراد معتقد به باورهای دینی 4 برابر کمتر از دیگران خودکشی می‌کنند

وی همچنین نقش باورهای دینی را در زندگی افرادی که خودکشی می‌کنند مؤثر دانست و افزود: با توجه به اینکه ما به‌جای تربیت دینی، آموزش دینی را در دستور کار قرار داده‌ایم در یک پژوهش میدانی در بنیاد علوم رفتاری مشخص شد که افراد معتقد به باورهای دینی چهار برابر کمتر از دیگران افسرده و مأیوس و معتاد می‌شوند و در میان خودکشی‌کنندگان شاید کمتر از یک یا دو نفر وجود داشته باشند که باورهای دینی را ارزش‌های اصلی زندگی خودکرده‌اند.

تبعیض غیر از فقر و احساس فقر است. وقتی یک نوجوان و یا جوان که توان تهیه یک دوچرخه را ندارد می‌بیند دوست و همکلاس او با خودروی چند میلیاردی تردد می‌کند، منطق تحلیل ندارد که بتواند این فاصله را بپذیرد بنابراین سرخورده می‌شود.

حمایت از کم‌درآمدها، افزایش نشاط و تربیت دینی راه‌های پیشگیری از خودکشی است

ابهری در پایان با اشاره به نقش مسئولان در پیشگیری از خودکشی، گفت: پیشنهاد می‌شود تا دیرتر از این نشده سازمان‌ها، نهادهای متولی و رسانه‌ها اقدام به بالا بردن سطح نشاط اجتماعی کرده و به فکر فرهنگ شادی جامعه باشند و جای آموزش دینی را با تربیت دینی عوض کنند و اجازه ندهند که سبک زندگی از معیارهای ایرانی اسلامی بیشتر از این فاصله بگیرد.

همچنین حمایت‌های مالی از افراد کم‌درآمد و بسته‌های حمایتی متشکل از حمایت‌های رفاهی فرهنگی، تفریحی و مالی از خانواده‌های کم‌درآمد و بالا بردن سطح نشاط و شادی در مدارس و جامعه می‌تواند عوامل پیشگیری‌کننده در کوتاه‌مدت باشد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین