معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران:

هزینه ناامنی در منطقه را همه باید پرداخت کنند

سیف‌اللهی

معاون دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی کشورمان گفت: اگر کشورهایی به دلیل برخورداری از قدرت نظامی، مالی یا سیاسی، کشوری را به بی‌ثباتی و جنگ بکشانند، هزینه‌های ناامنی آن را باید همگان پرداخت کنند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، رضا سیف‌اللهی معاون امنیت داخلی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران که روز گذشته (سه‌شنبه) در هفتمین نشست بین‌المللی مقامات عالیرتبه امنیتی در گروزنی مرکز چچن روسیه شرکت کرده، در سخنانی ضمن تبیین مهم‌ترین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه طی دهه گذشته از جمله در افغانستان، عراق، لیبی، یمن و سوریه اظهار داشت: حوادث و تحولات مربوط به این کشورها چند درس تاریخی در پی داشته است.

وی مبارزه با تروریسم راه‌حل نظامی ندارد، تروریسم یک تفکر و ایدئولوژی است که به هیچ دین و ملت و نژادی ارتباط ندارد و یک سازمان نیست که بتوان آن را برچید و تروریسم یک تفکر شیطانی است که در بسترهای ناامنی و فقدان حاکمیت شکل می‌گیرد و به مانند آهن ربا عناصر خود را جذب می‌کند، پرورش‌ می‌دهد و به کار می‌گیرد را به عنوان بخشی از این درس‌های تاریخی نام برد.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: اگرچه می‌توان با دخالت نظامی و اشغال یک کشور، مشکل وجود حاکم دیکتاتور را برطرف کرد، اما بدون ایجاد ساز و کار لازم و فراهم‌سازی شرایط، قطعا منجر به خلا سیاسی و توسعه ناامنی می‌شود.

سیف‌اللهی تصریح کرد: نمی‌توان برای مردم کشوری یا از طرف آنها تصمیم گرفت و برای آنها مصلحت‌اندیشی کرد. حق تعیین سرنوشت حق قطعی مردم هر کشوری است.

وی در ادامه با اشاره به دیگر درس‌های تاریخی تحولات منطقه عنوان کرد: در جایی که همزمان با دو پدیده تروریسم و درگیری داخلی مواجه هستیم، اگر به مقابله با تروریسم اولویت‌بخشی نشود، بهشت امنیتی برای تروریسم فراهم می‌شود.

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: نمی‌توان تروریسم را به خوب و بد تقسیم کرد. گروهی را به نام معارضه مسلح برای دستیابی به اهداف تجهیز و پشتیبانی کرده و گروهی را که خارج از کنترل یا غیر همسو با اهداف ما هستند را تروریست معرفی کرد.

وی تاکید کرد: اگر کشورهایی به دلیل برخورداری از قدرت نظامی، مالی یا سیاسی، کشوری را به بی‌ثباتی و جنگ بکشانند، هزینه‌های ناامنی آن را باید همگان پرداخت کنند و آتشی که برافروخته می‌شود، سایر کشورها و مناطق را هم در بر خواهد گرفت. 

در این نشست دو روزه که دبیران و مسئولان شورای امنیت و سایر نهادهای امنیتی کشورها و سازمان‌های بین‌المللی حضور دارند، مهم‌ترین چالش‌های امنیتی منطقه‌ای و جهانی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

در ابتدای این نشست بین‌المللی پیام بان کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد قرائت شد و نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه و نیز رمضان قدیر اف رئیس‌جمهور چچن سخنرانی کردند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین