در عین بی‌توجهی به تکمیل و ساخت پالایشگاه‌ها؛

دولت روحانی رکورد واردات بنزین را شکست/ واردات بنزین از ابتدای امسال ۴۰ درصد رشد کرد

واردات بنزین

حجم واردات بنزین از ابتدای سال‌ جاری بار دیگر با افزایشی حدود ۴۰ درصدی از ۹ به ۱۲ میلیون لیتر در روز افزایش یافته است .

به گزارش «نسیم آنلاین» عبدالرضا داوری در کانال تلگرامی خود نوشت: آمارهای رسمی نشان می‌دهند که حجم واردات بنزین ایران در طول سه سال فعالیت دولت تدبیر و امید از یک میلیون لیتر در روز به بیش از 12 میلیون لیتر  افزایش یافته است و پیش بینی می شود با توجه به سیاستهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردههای نفتی احتمالاً، حجم واردات امسال حتی از مرز 15 میلیون لیتر در روز عبور کند! ازسوی دیگر، در حالی از ابتدای فروردین ماه سال جاری تاکنون روزانه بالغ بر 12 میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده که حجم خرید خارجی این فرآورده استراتژیک نفتی در سال 1393 تنها چهار میلیون و 400 هزار لیتر در روز بوده است که نسبت به سال 1392 نیز حدود 41 درصد رشد داشته است.
مطابق با این گزارش رسمی، ایران در سال 1394حدود یک میلیارد و 400میلیون لیتر به ارزش تقریبی یک میلیارد دلار بنزین وارد کشور کرده است. ازسوی دیگر، سال گذشته هم حجم واردات بنزین در مقایسه با سال 1393 با افزایشی نزدیک به 7 میلیون لیتر در روز به بیش از 9 میلیون لیتر در روز افزایش یافت.
ازاین رو سال گذشته حدود سه میلیارد و 200 میلیون لیتر بنزین به ارزش بیش از یک میلیارد دلار وارد ایران شد.
در این بین همزمان با وعده های مختلف مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردههای نفتی مبنی بر خودکفایی بنزین، اما حجم واردات این محصول پرطرفدار نفتی از ابتدای سالجاری بار دیگر با افزایشی حدود 40 درصدی از 9 به 12 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است .
این حجم واردات گسترده بنزین درحالی کلید خورده است که از اواخر سال گذشته تولید بنزین در برخی از مجتمع‌های پتروشیمی همچون پتروشیمی بندر امام آغاز شده و با وجود از سرگیری تولید بنزین در پتروشیمی ها شاهد رشد افسار گسیخته واردات هستیم .
در سال پایانی فعالیت دولت دهم حجم واردات بنزین براساس آمارنامه مصرف فرآوردههای نفتی انرژی زا سال 1393 ، بین 1.8 تا 3.5 در روز بوده است در عین حال پیش‌بینی ها نشان می‌داد که با بهره برداری از طرحهای جدید بنزین سازی همچون ساخت و تکمیل طرحهای بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس، واردات بنزین متوقف خواهد شد، اما عملاً این طرح بنزینی با وجود پیشرفت بالای 90 درصدی در سال پایانی دولت دهم، در طول سه سال فعالیت دولت یازدهم به دلیل مشکلات مالی هنوز آماده بهره برداری نیست.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین