معاون وزیر بهداشت:

سوداگران مرگ به تنباکوی قلیان‌ها "حشیش" و "گراس" اضافه می‌کنند

جریان خزنده‌ای با عرضه قلیان‌های معطر به دنبال معتاد کردن جوانان است

دکتر سیاری

معاون وزیر بهداشت افزود: سوداگران مرگ به تنباکوی قلیان‌ها حشیش و شاهدانه (گراس) اضافه می‌کنند و در آب آن نیز الکل اضافه می‌کنند؛ بنابراین جریانی در کشور وجود دارد که جوانان کشور را به سمت اعتیاد به مواد صنعتی و شیمیایی هدایت می‌کند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، علی‌اکبر سیاری روز دوشنبه در مراسم روز جهانی بدون دخانیات در وزارت بهداشت افزود: مشکل مهم مبارزه با قلیان این است که برخلاف سیگار که مصرفش ضد ارزش است، خانواده‌ها، پدر و مادر و جوانان در کنار هم قلیان مصرف می‌کنند و در واقع با این کار نوعی فرهنگ‌سازی هم می‌کنند.

سیاری اضافه کرد: هشدار مهم‌تر این است که در سال‌های اخیر عرضه‌کنندگان قلیان با اضافه کردن موادی به تنباکو به نام تنباکوی معسل با عطر و بویی جذاب که در واقع مواد شیمیایی سرطان‌زا مانند بنزن است، جوانان کشور را به سمت سرطان هدایت می‌کنند.

وی هشدار داد: بررسی‌های وزارت بهداشت نشان می‌دهد که فقط 20 درصد تنباکوهای مصرفی در قلیان‌ها تنباکو آن هم از بدترین نوع است و بقیه مواد را مواد شیمیایی بسیار خطرناک و سرطان‌زا و نیز فلزات سنگین و مواد روانگردانی تشکیل می دهند که به آن اضافه می‌شود؛ ضمن این که در تنباکوهای مصرفی قارچ نیز پیدا شده است.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: سوداگران مرگ به تنباکوی قلیان‌ها حشیش و شاهدانه (گراس) اضافه می‌کنند و در آب آن نیز الکل اضافه می‌کنند؛ بنابراین جریانی در کشور وجود دارد که جوانان کشور را به سمت اعتیاد به مواد صنعتی و شیمیایی هدایت می‌کند.

وی گفت: مصرف این قلیان‌ها شرعا، عرفا و به لحاظ قانونی جایز نیست زیرا در مورد قلیان و حرام بودن آن شکی وجود ندارد و در مورد سایر مواد آن که بیماری‌زاست نیز بیشتر مراجع تقلید حکم بر جایز نبودن آن داده‌اند.

سیاری خاطرنشان کرد: برخی مسئولان اقتصادی با این بیان که مبارزه با قلیان و سیگار باعث بیکاری هفت هزار کارگر و 10 هزار کشاورز می‌شود، به نفع مثلث واردکنندگان، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان مواد دخانی اقدام می‌کنند.

وی در ادامه چنین توضیح داد: راه‌حل این مساله نیز این است که کشت جایگزین تنباکو و توتون را ترویج دهیم. چه دلیلی دارد که صدها هکتار از زمین‌های کشور زیر کشت توتون و تنباکو برود. چه اشکالی دارد که به جای آن میوه‌ها و محصولات کشاورزی تولید و کشور را از واردات بی‌نیاز کنیم.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: از محضر خداوند عذرخواهی می‌کنیم که نتوانستیم به اندازه‌ای که لازم است برای مبارزه با دخانیات کار کنیم، علت آن هم این است که عرضه مواد دخانی حاشیه سود بالایی دارد.

وی اضافه کرد: یک بسته سیگار به قیمت چهار هزار ریال تولید می‌شود اما چندین برابر قیمتش فروخته می‌شود. در مورد قلیان نیز همین طور است و حاشیه سود بسیار بالایی دارد؛ هر زمانی که مسئولان وزارت بهداشت برای مبارزه با دخانیات اقدامی را شروع کرده‌اند، فقط با یک کلمه این مبارزه را خنثی می‌کردند و آن این بود که مبارزه با دخانیات، قاچاق مواد دخانی را افزایش می‌دهد.

معاون وزیربهداشت گفت: قاچاقچیان مرگ که تولیدکنندگان و واردکنندگان و عرضه‌کنندگان مواد دخانی به شمار می آیند در واقع تاجران مرگ و مرگ‌‌فروشانی به شمار می آیند که سلامت مردم را دستمایه سود خود کرده‌اند.

سیاری اضافه کرد: با وجودی که در سال‌های اخیر اقداماتی برای مبارزه با دخانیات انجام شده است؛ اما همیشه رتبه ایران در زمینه مبارزه با دخانیات از کشورهای منطقه پایین‌تر بوده است و همیشه در رتبه‌بندی سازمان بهداشت جهانی، علامت قرمز می‌خوردیم و از این نظر همپایه کشور سومالی بودیم که کشور دزدان دریایی است.

سیاری گفت‌: در سال‌های اخیر با همکاری نمایندگان مجلس و وزارت بهداشت اقداماتی برای جبران این عقب‌ماندگی آغاز شده است. تصویب مالیات بر دخانیات مهم‌ترین این اقدامات بود که پس از فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند این جمله که تعرفه‌های سنگین قاچاق دخانیات را افزایش می‌دهد، اشتباه است در مجلس شورای اسلامی اجرایی شد.

منبع:ایرنا

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین