پیام فضلی‌نژاد:

رئالیسم سیاسی مرده است/ اصولگرایان نیز اشتباه کردند

 پیام فضلی‌نژاد در همایش لوزان بدون روتوش

سردبیر مجله عصر اندیشه گفت: انتخاب آیت‌الله جنتی نشان داد نخبگان اصلاح‌طلب هیچ نسبتی با رئالیسم سیاسی ندارند؛ متاسفانه رئالیسم سیاسی در احزاب و گروه های متنوع و متفاوت مرده است و باید کوشش کنیم که احیا شود.

به گزارش «نسیم آنلاین»، پیام فضلی نژاد، سردبیر مجله عصر اندیشه در گفتگو با خبرگزاری بسیج در خصوص انتخاب آیت الله جنتی به عنوان رئیس مجلس خبرگان اظهار داشت: انتخاب آیت الله جنتی نشان داد که جریان اصلاح طلب و تجدیدنظرطلب، ‎ ساز و کارهای قدرت در ایران را علی رغم نزدیک به 25 سال بازیگری سیاسی در این حوزه نمی شناسد.

این پژوهشگر حوزه علوم انسانی در ادامه بیان کرد: هیجان‎زدگی ای که پس از انتخابات مجلس خبرگان کشور حاکم شد تاجایی که یک تصویر سورئالی را از وزنه‎های قدرت در جامعه اسلامی می‎داد، به این شکل که ادعا می‎کردند در مجلس مثلا نزدیک به 170 نماینده دارند یا اینکه بیش از نیمی آرایش مجلس خبرگان را در اختیار دارند و می‎توانند بازیگری سیاسی تازه ای را آغاز کنند.

فضلی نژاد افزود: این انتخاب به صورت قاطع نشان داد که ساز و کار قدرت برای اصلاح طلبان و کارگزاران شناخته شده نیست، مهمتر از همه نشان داد که نخبگان اصلاح طلب چه میزان تابع موج‎های پوپولیستی هستند که در فضاهای رسانه‎ای شکل می‎گیرد.

سردبیر مجله عصر اندیشه در توضیح این مطلب بیان کرد: مثلا بعد از برگزاری انتخابات چندین تحلیل و خبر در نشریات، تلگرام، فضای مجازی وجود داشت مبنی بر اینکه قدرت جابجا شد و حالا دوم خرداد دیگری پدید آمد، حتی سیاستمداران و تحلیل‎گران سیاسی که از آن‎ها انتظار می‎رود مرعوب این امواج پوپولیستی و فضاهای رسانه‎ای نشوند، مرعوب شدند، آنها باید حقیقت صحنه سیاسی و رئالیسم را در نظر بگیرند تا بتوانند وزن حقیقی قدرت را در ساخت حاکمیت به نحو رئالیستی - نه به نحو پوپولیستی و سورئالیستی - پیش بینی کنند.

نویسنده کتاب "ارتش سری روشنفکران" تصریح کرد: انتخاب آیت الله جنتی به عنوان رئیس مجلس خبرگان نشان داد نخبگان اصلاح طلب هیچ نسبتی با رئالیسم سیاسی ندارند؛ نشریات اصلاحات و تکنوکرات در مورد انتخاب رئیس مجلس خبرگان انجام دادند و تا دو روز پیش چه می‎گفتند؟ متاسفانه رئالیسم سیاسی در احزاب و گروه های متنوع و متفاوت مرده است و باید کوشش کنیم که احیا شود.

فضلی نژاد در ادامه عنوان کرد: آیا این جریان نمی‎دانست ساز و کار قدرت این نیست که اگر نماینده‎ای مشترک در لیست آقای هاشمی با لیست‎های دیگر است یا نماینده‎ای اختصاصی در لیست آقای هاشمی است، وقتی در مظان یک انتخاب حساس قرار می‎گیرد، تابع جوزدگی رسانه ای نیست بلکه تابع ساز و کارهای واقعی عرصه سیاست و قدرت است؟

وی افزود: از این رو، انتخاب آقای جنتی، عقلانیت نخبگان سیاسی و اصلاح طلب را در معرض تردیدهای جدی قرار می‎دهد و ما از جریانات سیاسی داخل کشور چه جریان راست و چه چپ و چه اصلاح طلب و چه اصولگرا و... به عنوان شهروندان یک جامعه این انتظار داریم که جامعه را دچار رویازدگی‎های پوچ و آرمان‎گرایی های غیرعملی نکنند.

سردبیر مجله عصر اندیشه در خاتمه گفت: دیالکتیکی بین آرمان و واقعیت وجود دارد که آن را نخبگان جامعه باید بفهمند و فرقی بین اصولگرا یا اصلاح طلب نیست؛ اصولگراها نیز در جاهایی اشتباه کردند و مغلوب این فضاها شدند و اصلاح طلبان نیز همین طور، از این رو باید از این رویدادها درس بگیریم و اجازه ندهیم پوپولیسم و سورئالیسم در هیچ شکلی خود را به ما و جامعه تحمیل کند، بلکه باید به حقیقت و واقعیت و مردم بر اساس عقلانیت دینی پل بزنیم و ترکیبی تازه ارائه دهیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین