آیت‌الله مکارم شیرازی:

صحیفه سجادیه تداوم انقلاب کربلاست/ افراطیون و تفریطیون همواره به اسلام ضربه زده اند

آیت‌الله مکارم شیرازی

آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه افراط و تفریط از گذشته به اسلام ضرباتی وارد کرده است، تصریح کرد: دشمن، افراط افراطی ها را بزرگ نمایی کرده و همین مسئله را وسیله ای برای کوبیدن می کند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، حضرت آیت الله مکارم شیرازی شامگاه جمعه در چهارمین برنامه سخنرانی که از شبکه دوم سیما پخش شد، به گواهی برخی از دانشمندان اهل سنت درباره اهمیت صحیفه سجادیه اشاره داشتند و گفتند: یکی از عالمان معروف اهل سنت عقیده تازه ای درباره صحیفه سجادیه دارد و می گوید «بخشی از دعاهای صحیفه سجادیه در قالب «شمشیر بیان» ادامه قیام امام حسین(ع) در کربلاست».

ایشان با اشاره به اظهارات شیخ علوی بن عبدالقادر از علمای بزرگ اهل سنت در کتاب «دایره المعارف فرقه های منسوب به اسلام» درباره صحیفه سجادیه، اظهار داشتند: این دانشمند اهل سنت در این کتاب می نویسد«بعد از جریان کربلا که امام سجاد(ع)، دردناک ترین حوادث را در روز عاشورا مشاهده کرد، ایشان را در اسارتی توهین آمیز به دمشق بردند که شب و روز می گریست و به عنوان «بکاء» لقب گرفت؛ در این حال طبیعی بود که آن اندوه دائمی که قلب امام را میفشرد در سخنان و خطبه هایش تجلی کند و نامه، خطبه و دعاها تجلی یافته از ادامه مبارزه کربلا باشد و خلافت حاکمان اموی را به شدت بکوبد؛ همان خلافتی که در آن زمان هنوز نام جدش علی(ع) را بر منابر بعد از هر نماز می بردند و سب می کردند».

 

سب امیرالمومنین از فصول دردناک تاریخ اسلام است

وی با اشاره به سب هفتاد ساله امیرالمومنین(ع) در منابر، گفت: به دستور معاویه نام مبارک علی(ع) را که می بردند سب می کردند و این یکی از فصول بسیار دردناک تاریخ اسلام است.

این مرجع تقلید به ادامه نظر شیخ علوی بن عبدالقادر درباره صحیفه سجادیه اشاره داشتند و گفتند: این دانشمند اهل سنت می گوید «امام سجاد(ع) 54 دعا را در کتابی با عنوان صحیفه سجادیه گردهم آورد که هرکس این دعاها را بخواند یقین پیدا می کند که ایشان هرگز تقیه نکرد و خلافت اموی را تحت ضربات سنگین خود قرار داد؛ این دعاها به یقین دعاهای انقلابی است و از امامی صادر شده که شاهد عظیم ترین انقلاب اسلامی در کوتاه ترین مدت زمانی یعنی واقعه کربلا بوده است و هنگامی که نتوانست با خون خود انقلاب کربلا را آبیاری کند، با زبانش که همچون شمشیر برنده بود در آن شرکت کرد».

 

دعاهای صحیفه سجادیه انقلابی است

آیت الله مکارم شیرازی افزودند: بسیاری از دعاهای صحیفه سجادیه، «انقلابی» است و این عالم اهل سنت به درستی متوجه شده که صحیفه ادامه انقلاب کربلا می باشد.

ایشان همچنین به بیان نظرات امام خمینی(ره) درباره صحیفه سجادیه پرداختند و  گفتند: امام راحل(ره) در نامه ای خطاب به نوه خود می فرماید «صحیفه کامله سجادیه، نمونه کامل قرآن صاعد است و از بزرگترین مناجات عرفانى در خلوتگاه انس است که دست ما کوتاه از نیل به برکات آن است؛ آن کتابى است الهى که از سرچشمه نور خداوند نشأت گرفته و طریقه سلوک اولیاى بزرگ و اوصیاى عظیم الشأن را به اصحاب خلوتگاه الهى مى‏آموزد».

این مرجع تقلید افزود: امام راحل در ادامه این نامه تصریح می فرماید «صحیفه سجادیه، کتاب شریفى است که سبک بیان معارف الهیه اصحاب معرفت را چون سبک قرآن کریم بدون تکلف الفاظ در شیوه دعا و مناجات براى تشنگان معارف الهیه بیان مى‏کند. این کتاب مقدس چون قرآن کریم سفره الهى است که در آن، همه گونه نعمت موجود است و هرکس به مقدار اشتهاى معنوى خود از آن استفاده مى‏کند».

آیت الله مکارم شیرازی بر لزوم شناخت ذخیره بزرگی به عنوان صحیفه سجادیه تاکید کرد و گفت: متاسفانه این کتاب گرانقدر آنچنان که لازم است در افکار عمومی شناخته شده نیست که امیدواریم ان شالله به مرور زمان جایگاه خود را پیدا کند.

ایشان در ادامه به بخش هجدهم دعای مکارم الاخلاق صحیفه سجادیه اشاره داشتند و افزودند: امام سجاد(ع) در این بخش از دعا می فرماید «خدایا من را بهره مند کن که در راه اعتدال حرکت کنم و از افراط و تفریط بر حذر باشم».

 

جامعه از افراطیون و تفریطیون ضربه می خورد  

وی با تاکید بر اینکه ضربه هایی که متوجه ما می شود از سوی افراطیون و تفریطیون است، گفت: متاسفانه دشمن از هر دو گروه استفاده می کند؛ دشمن، افراط افراطی ها را بزرگ نمایی کرده و همین را وسیله ای برای کوبیدن می کند و می گوید همه این گونه هستند در حالی که ممکن است گروه اندکی باشند.

این مرجع تقلید افزود: دشمن همچنین تفریط تفریطی ها را نیز بزرگ نمایی می کند و می گوید همه افراد یک جامعه این گونه هستند و این مسئله سبب شده که از گذشته به اسلام ضرباتی وارد شود.

 

افراطیون و تفریطیون در تاریخ اسلام

آیت الله مکارم شیرازی در پایان با اشاره به اینکه دو گروه «غلوگویان» و «نواصب» از گروه های افراطی و تفریطی اسلام بودند،ابراز داشتند: «غالیان» در قالب افراط درباره حضرت علی(ع) غلو می کردند و می گفتند ایشان خداست و گروهی نیز با رویکرد تفریطی به نام نواصب، امیرالمومنین(ع) را کافر می دانستند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین