پاسخ «نسیم آنلاین» به دیپلمات زمان احمدی‌نژاد که در دولت روحانی پست اقتصادی گرفت!

عصای دست دولت روحانی حاشیه‌ساز شد؛ گاف بزرگ معاون طیب‌نیا/ آقای خزاعی! به این ۷ سوال پاسخ دهید تا همه چیز روشن شود

محمد خزاعی

ارگانی که بعد از برجام می‌بایست عصای دست دولت روحانی در جذب سرمایه خارجی باشد، تبدیل به دستگاه دردساز برای دولت تدبیر و امید شود.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: این روزها سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران به عنوان یکی از زیر مجموعه های وزارت اقتصاد، به یکی از پرحاشیه‌ترین معاونت‌های این وزارتخانه تبدیل شده است. عملکرد ضعیف محمد خزاعی رئیس این سازمان باعث شده، که ارگانی که بعد از برجام می‌بایست عصای دست دولت روحانی در جذب سرمایه خارجی باشد، تبدیل به دستگاه دردساز برای دولت تدبیر و امید شود. به گزارش نسیم آنلاین، اما هفته گذشته اظهار نظر محمد خزاعی دردسر جدیدی را برای دولت ایجاد کرد. معاون وزیر اقتصاد هفته گذشته در پاسخ به انتقادات فزاینده و رو به رشدی که در قبال عملکرد ضعیف و انتقاد بر انگیزش در اداره سازمان سرمایه‌گذاری از مجموعه وزارت اقتصاد مطرح شده است، رسانه‌ها را به ندانم کاری و سیاسی‌بازی متهم نموده است.
وی در شهر سرخس و در مصاحبه با یکی از رسانه ها، گفته است که بحث اقتصادی سیاسی شده است و عده‌ای می‌خواهند بنده و یا دکتر روحانی را بکوبند.
معاون طیب نیا همچنین در اظهار نظر عجیب دیگری گفته که توافق‌های فاینانس بی سابقه است. "آن چیزی که در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی توافق شده و ضمانت‌های آن نیز صادر شده است، نسبت به گذشته رشد بسیار خوبی را نشان می‌دهد و آقای رئیس جمهور نیز آن را اعلام کرده‌اند".
این گفته‌ها موجب تعجب و شگفتی ناظران و کارشناسان اقتصادی شده و انتقادات زیادی را به دنبال داشته است. خزاعی در شرایطی رسانه ها را به سیاسی کاری و ندانم کاری متهم می کند که خودش بدون هیچ سابقه تحصیلات سیاسی و دیپلماتیک چند سال به عنوان سفیر ایران به سازمان ملل فعالیت کرده و سپس بدون هیچ سابقه تحصیلی اقتصادی به مناصبی مانند معاون وزیر اقتصاد رسیده است.
حال سوال اینجاست، که آیا رسانه‌ها که هیچ داعیه تخصصی بودن در علم اقتصاد را ندارند، سیاسی شده‌اند؟ و یا سیاسیونی که هیچ دانش اقتصادی ندارند، سیاسی شده‌اند!
برای تعیین درستی این اظهارات لازم است که آقای وزیر اقتصاد و همکاران به مجموعه سازمان مراجعه کنند تا متوجه شوند ایشان که در جراحی قلب تخصص ندارند، تا چه اندازه در پرونده‌های فنی و تخصصی سازمان ورود می‌کنند و صاحب رأی و تخصص هستند؟!
خوب است آقای خزاعی به این سؤال پاسخ دهند که آیا این همان توانایی‌های تخصصی و فنی ایشان است که به ایشان کمک کرده است تا در دولت قبل سفیر کبیر دیپلماتیک باشند و در دولت بعد رئیس کل در حوزه اقتصاد بشوند!
همچنین اظهارات خزاعی چند غلط و اشتباه بارز فنی هم داشت. چطور در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی توافقات زیادی شده است و شما هم ضمانت‌های آن را صادر کرده‌اید؟! آیا سرمایه‌گذاران از شما ضمانت می‌خواهند؟
قبلاً هم گفته‌ایم که آقای رئیس جمهور چه چیزی را اعلام کرده‌اند؟ آیا اعلام رقم‌های مصوب و گیج کردن رئیس دولت و سخنگوی دولت و اعلام آن به عنوان عملکرد یک کار فنی و تخصصی است؟ ما قبلاً هم گفته‌ایم که اعلام پروژه‌های مصوب سرمایه‌گذارای به عنوان عملکرد واقعی سرمایه‌گذاری یک عوام فریبی است.
بهتر است آقای خزاعی با پاسخ تخصصی به چند سؤال عوامانه ابهامات موجود در خصوص سازمان سرمایه گذاری را برطرف کند.
1-  در طی سه سال گذشته چقدر سرمایه گذارانی خارجی وارد کشور شده است،امور چه بخش‌هایی و چه حوزه‌هایی چه استان‌هایی؟
2-  در طی سه سال گذشته و تحت مدیریت تخصصی شما در سازمان سرمایه‌گذاری چه پروژه‌های سرمایه گذاری به تصویب رسیده است. در چه بخش‌هایی و سرمایه‌گذاران آن چه کسانی مخالف بوده‌اند و تا امروز چقدر پیشرفت داشته‌اند؟
3-  تا چه اندازه از منابع بانک‌های جهانی و توسعه اسلامی در طی این سه سال استفاده شده شده است؟ آیا به اندازه سهم خود در سهامداری این بانک‌ها توانسته‌ایم منابع خارجی برای طرح‌های بخش مفهومی و دولتی استفاده نماییم!
4-  تا به حال به جز چند یاداشت تفاهم و ابراز تمایل، چند موافقت‌نامه مالی فاینانس با بانک‌های خارجی اجرایی شده است، و چند پروژه وارد فاز عملیاتی شده‌اند؟ حداقل اعلام کنید که کدام بانک‌ها تا بنگاه‌های در حال ورشکستگی بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.
5-  آیا امضاء چند یادداشت تفاهم وموافقت‌نامه‌های کلی اقتصادی با چند کشور، به جز القای ژست‌های تبلیغاتی و تلویزیونی برای شرکت‌ها و بخش خصوصی فایده‌ای داشته است؟
6-  چقدر از طب‌های دولت ایران از برخی از کشورها به طور عمده کشورهایی نظیر سودان و اردن که از هیچ توجیهی به کشورمان فردگذار نکرده‌اند را وصول کرده‌اید و یا چند بار برای این کار اقدام کرده‌اید؟
7-  به نظر شما آیا می‌شود شاخه و حوزه سرمایه‌گذاری خارجی کشور که مورد عنایت هر مقامات و مسئولین کشور است را با مدیرانی اداره کرد که حتی از نوشتن چند سطر نامه انگلیسی ناتوان هستند و یا دانش مکالمه انگلیسی را ندارند.
شاید ما بی‌سواد باشیم، اما اطمینان داریم وقتی پاسخ‌های تخصصی شما را بخوانیم، حتماً به معلوماتمان اضافه شده است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین