افشای پشت پرده پرداخت حقوق‌های نجومی به مدیران دولت یازدهم:

فروزنده: سازمان مدیریت دولت روحانی مجوز پرداخت‌های نجومی را صادر کرد

مصاحبه با لطف الله فروزنده، معاون رئیس جمهور در دولت دهم

معاون رئیس جمهور سابق گفت: در دولت یازدهم کارگروهی به ریاست سازمان مدیریت تشکیل جلسه داد و به شرکتهای دولتی و بانکها و بیمه‌ها مجوز افزایش حقوق را داد.

به گزارش «نسیم آنلاین» دکتر لطف‌الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی دولت دهم، ریشه حقوق‌های نجومی در بانک‌ها، بیمه‌ها و شرکت‌های دولتی را مصوبه دولت یازدهم اعلام کرد که به این دستگاه‌ها اجازه پرداخت‌های خارج از ضوابط را داده است.

فروزنده گفت:‌ آنچه که این روزها درباره پرداخت حقوق‌های کلان به برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی مطرح شده، به سوء استفاده از برخی مجاری قانونی بازمی‌گردد.

معاون سرمایه انسانی دولت دهم گفت: بی‌عدالتی در پرداخت‌ حقوق، معضلی دیرینه در نظام اداری کشور بود که در دولت‌های قبل، طرح‌های مختلفی برای رفع این معضل ارائه و اجرایی شد.

سال‌ها قبل، طرح نظام هماهنگ پرداخت اجرا می‌شد که به علت نواقص آن، تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری در دستور کار قوای مجریه و مقننه قرار گرفت.

وی که از طراحان قانون مدیریت خدمات کشوری بوده، افزود: در قانون مدیریت خدمات کشوری، تقریبا به تمامی منافذ پرداخت‌های ناعادلانه در نظام اداری کشور پایان داده شد و سر و سامانی به شکاف درآمدی حقوق‌بگیران دولتی داده شد.

 مواد 72، 74 و 76 این قانون،  نحوه پرداخت حقوق و مزایا در دستگاه‌های اجرایی را به گونه‌ای تعیین کرد که سقف حقوق ثابت و فوق‌العاده مستمر نباید از هفت برابر حداقل حقوق ثابت و فوق‌العاده‌های مستمر تجاوز کند. در این قانون، برای حقوق و مزایای مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره شرکتهای دولتی نیز سقف معینی (حداکثر یک و نیم برابر) گذاشته شد.

فروزنده افزود: در قانون مدیریت خدمات کشوری، فقط گروه‌هایی چون اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و قضات از سازوکار پرداخت حقوق، مستثنا شدند و اساسا شرکت‌ها، بانک‌ها و بیمه‌های وابسته به دولت از سازوکار پرداخت حقوق طبق این قانون، مستثنا نشدند.

نکته بعدی این است که در قانون مذکور گفته شده که کلیه دریافتی افراد اعم از حقوق، اضافه کاری، پاداش و همه موارد باید شفاف سازی شده و در فیش حقوق قید شود که این امر اجرایی نمی‌شود.

وی با تاکید بر قصور دولت در عدم اجرای احکام قانون مدیریت خدمات کشوری اضافه کرد:  اگر قانون مدیریت خدمات کشوری، به درستی اجرا می‌شد شاید ماجرای حقوق‌های نجومی پیش نمی‌آمد. متاسفانه شرکت‌ها‌، بیمه‌ها و بانک‌ها از احکام شفاف قانون مدیریت خدمات کشوری، تبعیت نکردند و دستگاه‌های ناظر هم با آنها برخورد نکردند.

فروزنده در ادامه افزود:  آنچه که راه را برای پرداخت حقوق‌های نجومی باز کرد، ماده 50 قانون برنامه پنجم توسعه بود. در بند (ح) ماده 50 قانون برنامه پنجم، به دولت اجازه داده شده که در شرایط خاص حقوق مربوط به شرکت های دولتی، بانک‌ و بیمه ها را طی دستورالعملی مشخص کند.

وی افزود: در بند (ح) آمده است: هرگونه پرداخت خارج از مقررات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری ممنوع است مگر در مورد فوق‌العاده خاص شرکتهای دولتی و بانکها و بیمه‌های مشمول ماده (4) و قسمت اخیر ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری که طبق دستورالعمل مصوب کارگروهی مرکب از معاونت برنامه‌ریزی، معاونت توسعه مدیریت و سرمایة انسانی رئیس‌جمهور و بالاترین مقام دستگاه متقاضی، اقدام می‌شود.

به گفته فروزنده، دولت دهم از این حکم استفاده نکرد و کارگروه مذکور در این بند، هیچ‌گاه مصوبه‌ای برای استثنا کردن حقوق شرکتهای دولتی و بانکها و بیمه‌ها از سقف پرداختی مصرح در قانون مدیریت خدمات کشوری نداشت. اما در دولت یازدهم کارگروه مذکور به ریاست سازمان مدیریت تشکیل جلسه داد و به شرکتهای دولتی و بانکها و بیمه‌ها مجوز افزایش حقوق را داد.

بنابراین،به نظر می‌رسد پرداخت های نجومی اخیر ناشی از دستورالعملی است که برای اجرای بند فوق طی یکی دو سال اخیر به تصویب رسیده است.

فروزنده اضافه کرد: با توجه به توضیحات فوق، مشخص است که هم‌اکنون با یک خلأ قانونی برای مقابله با حقوق‌های کلان مواجه هستیم. یا باید دستورالعمل مذکور لغو شود یا این که قانون‌هایی که اجازه چنین دستورالعملی را داده‌اند، اصلاح شوند.

 

منبع: مشرق

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین