رادیو زمانه در تحلیلی از نامه سردار سلیمانی و انفعال دستگاه سیاست خارجی مطرح کرد؛

آیا تهدید قاسم سلیمانی به برکناری امیرعبداللهیان ربط دارد؟

روحانی و قاسم سلیمانی

وب سایت رادیو زمانه در گزارش تحلیلی از برکناری امیر عبداللهیان از وزارت خارجه و نامه تهدیدآمیز سردار سلیمانی، این دو رویداد را به هم مرتبط دانست.

به گزارش «نسیم آنلاین» رادیو زمانه با مرتبط دانستن برکناری امیرعبداللهیان از وزارت خارجه و نامه تهدیدآمیز سردار سلیمانی به بحرین، از ورود مستقیم سردار سلیمانی به سیاست به ویژه سیاست خارجی خبر داد و نوشت: برکناری امیرعبداللهیان در راستای تغییرات سخت‌افزاری در سیاست منطقه‌ای ایران تلقی شده و قاسم سلیمانی تنها یک روز پس از عزل امیرعبداللهیان دولت بحرین را تهدید کرد. ارتباط این دو  نکته در چیست؟ امیرعبداللهیان مناسبات نزدیکی با سپاه و بسیج داشت و از دیپلمات‌هایی بود که از دولت احمدی‌نژاد وارد تیم وزارت‌خارجه دولت روحانی شد.برکناری امیرعبداللهیان از معاونت عربی و آفریقایی وزارت خارجه به معنای تغییراتی در سیاست منطقه‌ای ایران، چشم‌انداز سوریه و رهیافت‌های جدید در مناسبات با کشورهای عربی تلقی شده است.

رادیو زمانه ادامه داد: برکناری امیرعبداللهیان به توافق احتمالی ایران، روسیه و آمریکا در سرنوشت بشار اسد ارتباط داده شده است. دیپلمات‌های ارشد ایران در بررسی عزل او از جمله به مواضع ماجراجویانه و سخنان بی‌پرده او در مسائل منطقه‌ای پرداخته‌اند.

همچنین این وبسایت در بیان چرایی نامه اخیر سردار سلیمانی به حکام بحرین نوشت: رسانه‌های منطقه تهدید بی‌سابقه دولت بحرین از سوی قاسم سلیمانی را به عزل امیرعبداللهیان مربوط می‌دانند. سپاه پاسداران با جابه‌جایی امیرعبداللهیان مخالف بود و  بیانیه بی‌سابقه قاسم سلیمانی خطاب به دولت بحرین، نشانگر آن است که او می‌خواهد بعد از امیرعبداللهیان مستقیما وارد “دیپلماسی جنگ” بشود.

متن کامل این گزارش بدین شرح است:

برکناری امیرعبداللهیان در راستای تغییرات سخت‌افزاری در سیاست منطقه‌ای ایران تلقی شده و قاسم سلیمانی تنها یک روز پس از عزل امیرعبداللهیان دولت بحرین را تهدید کرد. ارتباط این دو  نکته در چیست؟

امیرعبداللهیان مناسبات نزدیکی با سپاه و بسیج داشت و از دیپلمات‌هایی بود که از دولت احمدی‌نژاد وارد تیم وزارت‌خارجه دولت روحانی شد.

برکناری امیرعبداللهیان از معاونت عربی و آفریقایی وزارت خارجه به معنای تغییراتی در سیاست منطقه‌ای ایران، چشم‌انداز سوریه و رهیافت‌های جدید در مناسبات با کشورهای عربی تلقی شده است. اصولگرایان از عزل امیرعبداللهیان ناخشنودند و رسانه‌ها و دیپلمات‌های اصلاح‌طلب برکناری او را به مواضع تند و اطهارات ماجراجویانه در امور منطقه نسبت داده‌اند. رسانه‌های عرب‌زبان این تغییر را به فال نیک گرفته‌اند.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس دهم می‌گوید: «ممکن است برخی دولت‌ها برخی سلایق را داشته باشند اما سیاست‌های منطقه‌ای ایران در حمایت از مقاومت تغییر نخواهد کرد

خبرگزاری مهر، سه‌شنبه اول تیر به نقل از بروجردی نوشت، سیاست‌ خارجی و منطقه‌ای نظام توسط رهبر جمهوری اسلامی تعیین می‌شود اما کمیسیون امنیت ملی از جابه‌جایی حسین امیرعبداللهیان به هیچ وجه خرسند نیست.

وبسایت رجانیوز نزدیک به سپاه و بسیج نوشت ظریف یکی از چهره‌‏های مهم نقش‌آفرین در سیاست‌‏های منطقه‌ای ایران و حمایت از محور مقاومت در سال‌‏های اخیر را از معاونت وزارت خارجه برکنار کرد: «باید دید دولت یازدهم که این روزها با کلاف در هم تنیده برجام و نتایج بی حاصل آن در گیر است، برای مسائل منطقه‌ای و خصوصا سوریه چه نسخه‌‏ای را پیچیده است و این بار قرار است چه سناریویی در این باره پیاده شود که اولین قربانی آن حسین امیرعبداللهیان بوده است.

رجانیوز می‌نویسد تصمیم به برکناری امیرعبداللهیان پس از دیدار ظریف و کری در اسلو قطعیت یافته و به نظر می‌رسد پروژه برجام ۲ با محوریت پرونده سوریه، پس از دیدار ظریف با کری کلید خورده باشد.

زبان غیردیپلماتیک

برکناری امیرعبداللهیان به توافق احتمالی ایران، روسیه و آمریکا در سرنوشت بشار اسد ارتباط داده شده است. دیپلمات‌های ارشد ایران در بررسی عزل او از جمله به مواضع ماجراجویانه و سخنان بی‌پرده او در مسائل منطقه‌ای پرداخته‌اند.

جاوید قربان اوغلی مدیرکل پییشین افریقای وزارت خارجه گفته کارنامه امیرعبداللهیان در دیپلماسی منطقه‌ای ایران قابل ‌قبول نبود. وبسایت “فرارو” از قول قربان اوغلی نوشت: درک او از منطقه و رویکرد سیاسی او در شأن یک دیپلمات نبود و بیشتر با زبان غیردیپلماتیک صحبت می‌کرد.

شمس‌الدین خارقانی، سفیر سابق ایران در آلمان عنوان کرده که تغییرات اخیر در وزارت خارجه در راستای کارآمد کردن سیاست منطقه‌ای ایران و لزوم حضور افرادی با تفکرات جدید صورت گرفته است: در سال های اخیر وزیر خارجه درگیر مسائل دیگری بوده و به همین دلیل بخشی از سیاست خارجی در دست گروه‌هایی در کشور بوده که شاید خیلی هم با سیاست خارجی ارتباطی نداشته باشند.

خارقانی به “فرارو” می‌گوید ما شاهد بودیم که به جای مذاکره و تعامل، درگیری را انتخاب کرده بودند: اما اکنون به دلیل توافق روسیه و آمریکا و همچنین برگزاری کنفرانس تهران با حضور وزرای خارجه روسیه، ایران و سوریه مشخص شده که کارآمد کردن و به روز کردن سیاست ها در سوریه در دستور کار قرار گرفته است.

افشار سلیمانی سفیر پیشین ایران در آذربایجان هم برکناری امیرعبداللهیان را به تحولات جاری در موضوع سوریه  و تغییر رویکرد ایران از سخت افزاری به نرم افزاری نسبت داده است: با توجه به آنکه نیروهای متحدین (ائتلاف آمریکایی) در سوریه قوی‌تر عمل می‌کنند و پتانسیل بیشتری از نیروهای متفقین (ایران، روسیه، سوریه، عراق و حزب الله) دارند، این تغییر به این دلیل صورت گرفته که حرف‌های جدیدی گفته شود یا حداقل شخص جدیدی به عنوان معاون وزیر خارجه مسائل را پیگیری کند و همچون معاون سابق خلاف صحبت‌های وزیر صحبتی نکند.

حلقه رابط سپاه و وزارت خارجه

رسانه‌های منطقه تهدید بی‌سابقه دولت بحرین از سوی قاسم سلیمانی را به عزل امیرعبداللهیان مربوط می‌دانند. روزنامه “الموجز” چاپ قاهره نوشته بود: وزیرخارجه ایران، نماینده سپاه پاسداران را برکنار کرد.

روزنامه الحیات، چاپ لندن نیز برکناری امیرعبداللهیان را با دیدار ظریف و کری در اسلو مرتبط دانست.

وبسایت العربیه در یادداشتی نوشته است که دوران معاونت امیرعبداللهیان در وزارت خارجه با اوج گیری تنش بین ایران و کشورهای عربی مقارن بود و او اظهارات مداخله‌جویانه‌ای بیان می‌کرد.

به گزارش العربیه، امیرعبداللهیان به سپاه پاسداران نزدیک بود و نقش “حلقه رابط” بین وزیر خارجه و فرمانده سپاه قدس را ایفا می‌کرد.

در این گزارش آمده که سپاه پاسداران با جابه‌جایی امیرعبداللهیان مخالف بود و  بیانیه بی‌سابقه قاسم سلیمانی خطاب به دولت بحرین، نشانگر آن است که او می‌خواهد بعد از امیرعبداللهیان مستقیما وارد “دیپلماسی جنگ” بشود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین