داوری در مناظره "واقعیات و توهمات مکتب ایرانی" در دانشگاه شریف:

مگر روحانی نگفت امام حسین (ع) سازش کرد چرا منتقدان احمدی‌نژاد سکوت کرده‌اند؟

عبدالرضا داوری در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

عبدالرضا داوری گفت: من اعتقاد ندارم احمدی نژاد خطایی نکرده و حتما برخی انتصابات و تصمیمات خطا بوده اما سوال من اینست که منتقدان او چرا در این دولت ساکتند؟ مگر روحانی نگفت امام حسین (ع) سازش کرد پس چرا در برابر او سکوت کردید!؟

به گزارش خبرنگار سیاسی «نسیم آنلاین»، مناظره پیام فضلی نژاد و عبدالرضا داوری با عنوان "واقعیات و توهمات مکتب ایرانی" در دانشگاه شریف برگزار شد.

محورهای سخنان عبدالرضا داوری در این مناظره به این شرح است:

- ما نباید با رویکرد امنیتی وارد حوزه اندیشه شویم؛ وقتی می خواهیم وارد این حوزه شویم باید مقید به آنچه کتابت است باشیم و به سراغ سوابق این افراد نرویم. این باعث می شود که اتهام جاسوسی در جامعه قبح زدایی شود.

- بعد از اینکه شیمون پرز گفت "باید وضعیتی ایجاد کرد که بودنِ با احمدی نژاد تبدیل به ننگ شود" حمله ها به ایشان شروع شد.

- من اعتقاد ندارم احمدی نژاد خطایی  نکرده و حتما برخی انتصابات و تصمیمات خطا بوده اما سوال من اینست که منتقدان او چرا در این دولت ساکتند؟ مگر روحانی نگفت امام حسین سازش کرد پس چرا در برابر او سکوت کردید!؟

- جریانی در تاریخ وجود دارد که به اثبات اسلام و ایران اهتمام داشته و علامه طباطبایی و شهید مطهری و رهبر انقلاب هم در آن قرار دارند؛ اینها به دنبال ایجاد یک گفتمان میان اسلام و ایران بودند. احمدی نژاد نیز در این جریان قرار دارد.

- احمدی نژاد معتقد است که ایران زمینه بازسازی معارف اسلام ناب در سطح جهان را ایجاد کرد و این جریان، یک جریان ناب فرهنگی است.

- در اتمسفر فرهنگی ایران حرف های زیادی درباره ایران و اسلام وجود دارد. تخصص من ایران شناسی نیست. من روش شناسی دوستان را که می گویند مکتب ایرانی، مکتب انحرافی بوده را نقد می کنم.

- آقای فضلی نژاد و دوستانشان میتوانند مشایی و مکتب ایرانی را نقد کنند اما نه با ادبیات جاسوسی و ماسونی. البته عصر اندیشه این روش را در نقد دولت فعلی به کار نگرفته است.

********

خبرگزاری دانشجو نوشت:

عبدالرضا داوری، کارشناس مسائل سیاسی نزدیک به دولت نهم و دهم عصر امروز در مناظره ای با پیام فضلی نژاد با عنوان واقعیات و توهمات مکتب ایرانی که به میزبانی دانشگاه شریف برگزار شد، بیان داشت: با نگاهی به بستر جریانات سیاسی سال 90 به بعد نشان می دهد در آن مقطع نظمی را در راستای متادولوژی احمدی نژاد دنبال می کردند و پیگیر مسئله انحراف بودند و تلاش می کردند دولت انقلابی آقای احمدی نژاد را یک دولت منحرف در حوزه عمل و نظر نشان می دهد.

وی افزود: احمدی نژاد در سال 89 دو سفر موفقیت آمیز به مجمع عمومی سازمان ملل و لبنان داشت در مهر 89 شیمون پرد در شبکه فاکس نیوز عنوان کرد باید شرایطی رامهیا کنیم که بودن در کنار احمدی نژاد تبدیل به ننگ شود.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: بعد از آن بود که به تدریج کلید واژه هایی مثل شبیه سازی احمدی نژاد با بنی صدر توسط سایت هاشمی رفسنجانی شروع شد و وارد ادبیات کسانی شد که خود را مدعی اصولگرایی معرفی می کردند. دو هفته قبل از مسئله مطرح شده خانه نشینی آقای مصباح یزدی سخنرانی کرد و آنجا گفت شدیدترین خطر برای اسلام از بدو ایجاد تا به امروز احمدی نژاد بوده است و این سخنرانی باعث شروع یک سیلی علیه احمدی نژاد شد.

داوری با اشاره به هجمه انتقادی برخی علیه احمدی نژاد پس از سخنرانی آیت الله مصباح یزدی گفت: از تاریخ 30 فروردین 90 تا 12 مرداد 92 یعنی در470 روز 30 هزار و 571 مورد طی 9 میلیون 165 هزار و 806 کلمه با محوریت جریان انحرافی منتشر شد پس مشخص می شود آنچه گفتند شدیدترین خطر برای اسلام باید به بستر رسانه ها تسری یابد.

وی با تاکید بر اینکه مسئله مهم این است که ما با رویکرد امنیتی وارد حوزه اندیشه می شویم خاطرنشان کرد: برای اینکه به گفته ای بنگریم نباید به سوابق افراد بپردازیم نقد هم در درجه اول به قبح زدایی از اتهامات، امتداد فضای اندیشه ورزی و امتداد فضای نقد است دوستان ما آنچنان واژه جاسوس و ماسون را برای هر تحلیل گری به آسانی خرج می کنند که جامعه به تدریج در مقابل این کلمات سکوت می کند.

کارشناس مسائل سیاسی افزود: حوزه جاسوس شناسی در صفحات نشریات و اینترنت نیست بلکه در دستگاه های امنیتی است. آقای کلهر هفته گذشته در مورد ولنگاری فرهنگی صحبت کردند ایشان گفت شرایط ولنگاری فرهنگی موی بیرون آمده دختران نیست بلکه شرایطی مهیا کنید که نسبت به آنچه زشت است بی قید شویم این بهترین تحلیل از ولنگاری فرهنگی بوده است.

داوری با خطاب قرار دادن پیام فضلی نژاد تاکید کرد: شما درحوزه امنیتی ایجاد ولنگاری می کنید بلکه باید اجازه دهید فضای اندیشه را فراهم کنیم آقای فضلی نژاد مقاله پژوهشی در مورد  مشایی نوشته و اول آن گفته است که این مقاله کیفرخواست است. آیا شما یک مامور قضائی یا امنیتی هستید! آقای مشایی یک انسان است ما انقلاب کردیم که همه بتوانند صحبت کنند.

ّوی افزود: عبدالکریم سروش را آن چنان به فضای امنیتی بردیم که هیچ کس وارد فضای نقد سروش نشد شاهد هستیم در کشور فضای نقد چگونه است آقای مشایی به عنوان یک شهروند می تواند صحبت کند.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به فضای نفوذ انقلاب اسلامی در غرب در دوران احمدی نژاد خاطرنشان کرد: در دی ماه 91 رئیس جمهور آمریکا قانون مقابله بانفوذ ایران درنیم کره غربی را امضا کرد یعنی دولت انقلابی کار را به جایی رسانده بوده که رئیس جمهور آمریکا ترس ازنفوذ ایران به غرب داشت من اعتقاد ندارم دولت آقای احمدی نژاد بی خطا بوده است اما کاری که با احمدی نژاد کردید چرا با روحانی نمی کنید؟ مگر روحانی هم مکتب اعتدال را عنوان نکرد جوابش این است که اتاق فرمان به شما اجازه این کار را نداد.

داوری با تاکید بر این در دیپلماسی کشور شاهد ولنگاری هستیم تصدیق کرد: چرا امروز برای این دولت رساله مشاییه نمی نویسید؟ در مورد شکایتی هم که از شما شد باید بگویم تنها می خواستند آن شکایت در تاریخ ثبت شود و شما یک ساعت هم برای آن شکایت بازداشت نشدید آقای فضلی نژاد کیفرخواست برای دادستان است و کیفرخواست حوزه مسئولیت شما نیست.

وی در مورد جریان شناسی مسئله اسلام و ایران اظهار داشت: ما با چهار جریان عمده در کشور روبرو هستیم جریان اول باستان گرایان پهلوی بودند جریان دوم نفی کنندگان ایران بودند که در اندیشه های دکتر شریعتی و پان اسلامیس وجود داشت و بعدا هم در گروه هایی مثل فرقان به وجود آمد جریان سوم جریانی است که هم اسلام و هم ایران را نفی می کند مثل حزب توده و گروه های اغماری جریان چهارم اثبات اسلام در ایران است مثل تفکرات شهید مطهری، آیت الله خامنه ای شهید آوینی و احمدی نژاد.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به واقعیات مکتب ایرانی اظهار داشت: اسلامی که خاستگاهی جز ایران نداشته است و اسلام را در خود رشد داده و به سراسر جهان پخش کرده است همان تعریف مکتب ایرانی است. نباید یک حوزه فکری را به حوزه امنیتی تبدیل کرد.

داوری با اشاره به سخنان رهبری در مورد زبان فارسی ادامه داد: رهبری درسخنانی در سال 62 به تجلیل از زبان فارسی می پردازند و در تیر 67 می گویند «زبان فارسی زبان انقلاب است و می گویند آن زبانی که مفاهیم اسلام را منتقل می کند زبان فارسی است».

وی با تاکید بر اینکه اگر اختلاف نظری با مشایی دارید وی را تبدیل به جاسوس نکنید، اظهار داشت: بهتر است صحبت های رهبری را در مورد زبان فارسی بخوانید که آن صحبت ها نه حرف های ریچارد فرای است و نه حرف های پیام فضلی نژاد.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اعتقادات احمدی نژاد از تفکر اسلامی و ایرانی اضافه کرد: آقای احمدی نژاد اعتقاد دارد ایران بوده است که سکوی اسلام ناب در سطح جهان بوده است این یک جریان ناب فرهنگی است از ابتدای مبحث تا اینجا هم اصلا آقای فضلی نژاد وارد مباحث اصلی نشده است و فقط اتهاماتی را به احمدی نژاد وارد کرده است زیرا دستور آمده است که دولت احمدی نژاد را بزنند.

داوری با اشاره به اینکه اولین حمایت تجلیل از ریچارد فرای را آقای محمدی عراقی داماد آیت الله مصباح یزدی و آقای حدادعادل برگزار کردند، افزود: تا سال 83 از فراید تجلیل می شد اما در عرض یک سال چون آقای احمدی نژاد باید منحرف نشان داده می شد فراید تبدیل به جاسوس شد مهمترین خطر اسلام منهای روحانیت، روحانیت منهای اسلام است زیرا احمدی نژاد بیشترین حمایت ها را از روحانیت انجام داد اما نقدهای بسیاری در اعتقاد نداشتن احمدی نژاد به روحانیت شد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین