همزمان با رکوردزنی در واردات بنزین؛

ظرفیت پالایش نفت ایران به‌جای افزایش، کاهش یافت

پالایشگاه

همزمان با توقف و پیشرفت لاک پشتی طرح‌های جدید پالایشگاهی و افزایش واردات بنزین، شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از کاهش ظرفیت پالایش نفت از ابتدای سال‌جاری تاکنون خبر داد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، با وجود افزایش ظرفیت تولید نفت خام ایران به بیش از سه میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز، ظرفیت پالایش نفت خام کشور از ابتدای سال جاری به جای افزایش با کاهش همراه شده است.

شاهرخ خسروانی قائم مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با انتشار گزارشی، اعلام کرد: میانگین عملکرد تولید پالایشگاه‌های کشور یعنی تصفیه نفت ‌خام همراه با میعانات گازی، از ابتدای امسال تاکنون (تا پایان خرداد ماه ۱۳۹۵) را یک میلیون و ۸۳۰ هزار بشکه در روز بوده است.

این مقام ارشد شرکت ملی پالایش و پخش نفتی با تاکید بر اینکه هم اکنون ظرفیت پالایشی کشور یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه است، تصریح کرد: ظرفیت پالایشی با میزان تولید پالایشی کشور دو مقوله متفاوت است، ظرفیت پالایشی کشور یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه است، اما امکان دارد این ظرفیت پالایشی در سال‌های مختلف به کار گرفته شود یا نشود.

درحالی تولید پالایشگاه‌های نفت کشور از ابتدای سال جاری تاکنون روندی کاهشی بوده و حدود ۲۰ هزار بشکه در روز کمتر از ظرفیت اسمی بوده است که از ابتدای سال جاری تاکنون حجم واردات بنزین ایران رکوردهای جدیدی را ثبت کرده است.

عباس کاظمی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اخیرا در جمع خبرنگاران از افزایش بی‌سابقه واردات بنزین به ۱۲ میلیون لیتر در روز خبر داده است.

از سوی دیگر به استناد گزارش قائم مقام شرکت ملی پالایش و پخش نفتی از ابتدای سال جاری با وجود افزایش واردات بنزین اما از ظرفیت پالایش نفت کشور به طور کامل استفاده نشده است.

در این بین هم اکنون روند ساخت و اجرای طرح‌های جدید پالایشگاهی کشور همچون پالایشگاه ستاره خلیج فارس، طرح ۴۸۰ هزار بشکه‌ای پالایشگاهی سیراف، ۱۵۰ هزار بشکه‌ای پالایشگاه آناهیتا، ۳۰۰ هزار بشکه‌ای پالایشگاه بهمن گنو در بندر جاسک و ۱۲۰ هزار بشکه‌ای پالایشگاه پارس از پیشرفت قابل توجه‌ای برخوردار نیست.

این درحالی است که رهبر معظم انقلاب اخیرا در این دیدار با کارگزاران نظام با تاکید بر اینکه افزایش تولید و صادرات نفت، نیاز کشور است اما در کشوری که دارای بزرگترین ذخائر گازی و نفتی جهان است، واردات بنزین نباید انجام شود، تصریح کردند: مسئولان برای رفع این مشکل باید برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

منبع: مهر

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین