هاشمی در صفحه شخصی خود نوشت

رنج‌های مولا و دردهای ما

وزیر بهداشت

وزیر بهداشت در صفحه شخصی خود به مناسبت ایام لیالی قدر دست‌نوشته‌ای را با موضوع درد مولای مان لجاجت، جهل و منفعت طلبی مردمی بود که او را "علی" نمی‌خواستند، منتشر کرد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، در این دست‌نوشته آمده است: «اگر بشر در قرن بیست‌ویکم با وجود پیشرفت‌های فراوان و بهره گرفتن از فناوری‌های شگفتی آفرین، همچنان آرام و قرار ندارد و جنگ و ویرانی و کشتار بر زندگی‌اش سایه افکنده به دلیل خصلت‌هایی چون "جهل و لجاجت" و "منفعت طلبی و زیاده خواهی" است که از جمله دردهای بزرگ جوامع انسانی هستند. خصلت‌هایی که از دیر باز تا امروز گریبان انسان و انسانیت را رها نکرده‌اند.

درد مولای‌مان حضرت علی(ع) هم لجاجت، جهل و منفعت طلبی مردمانی بود که او را "علی" نمی‌خواستند. هم او که در میدان نبرد، نامش لرزه بر اندام دشمنان قوی پنجه می‌انداخت و در برابر رنج کودکی یتیم، پریشان و بی‌تاب می‌شد.

درد علی لجاجتِ از سر جهالتی بود که از جنگ صفین آغاز شد؛ از سوی به ظاهر یارانی که در موضوع حکمیت بر مولایی چون علی‌ ابن ابی‌طالب(ع) خرده گرفتند.

لجوجانی که می‌پنداشتند خداوند و دستوراتش را بهتر و بیشتر از علی می‌شناسند و درک می‌کنند! و از دل همین تفکر، چون ابن ملجمی پدید آمد.

این خصلت در طول تاریخ، تهدیدی جدی برای تمامی نهضت‌ها بوده و انقلاب ما نیز در مقاطع بسیاری از آن رنج برده است.

نکته دیگری که این شب‌ها باید بیشتر از همیشه به آن بیندیشیم، غربت و تنهایی مولا است.

بزرگ‌مردی که تاریخ نمونه‌اش رابه یاد ندارد، علیرغم وجود یارانی چون ابوذر و مقداد و سلمان و حجربن عدی و... نیمه شب‌ها تنهایی را برمی‌گزید؛ به نخلستان‌های مدینه پناه می‌برد؛ سر در چاه می‌کرد و فغان سر می‌داد.

نبودن گوش شنوا غصه‌ای است که در زمان ما هم بر دل خیلی از یاران انقلاب سنگینی می‌کند. آنها که می‌دانند هدف نخست انقلاب اسلامی حفظ ارزش‌هایی بود که بهترین‌های این مرز و بوم به خاطر آنها جان شیرین را فدا کردند. انقلابی که امروز گرفتار افراد و گروه‌هایی است که به دلایل شخصی یا صنفی یا از سر جهل و لجاجت حاضر به شنیدن واقعیت‌هایش نیستند. در این شرایط فرزندان راستین انقلاب، به تأسی از مولای‌شان سر در چاه تنهایی فرو می‌برند.

اگر ما ادعا می‌کنیم شیعه علی(ع) هستیم و افتخار دوستداری او را داریم که افتخاری بس ارزشمند است، باید تمام همت خود را به کار گیریم و تا حد ممکن از جهل و لجاجت و خودرأیی دوری گزینیم و باور کنیم  منفعت طلبی‌های دنیوی با کیش علی همسویی ندارد.

در سالروز شهادت آن اسوه شرافت، انسانیت، فضیلت و دین‌داری که با شب‌های عزیز قدر همزمان گشته است، بکوشیم همه ابعاد وجودی حضرت امیر(ع) را درک کنیم و از خدای بزرگ بخواهیم علی‌وار بودن، علی‌وار زیستن و علی‌وار مردن را به ما بیاموزد و تلاش کنیم چون علی بیندیشیم؛ چون علی سخن گوییم و چون علی سکوت کنیم.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین