سلاح‌های "سیا" از بازار سیاه سر در آورد

سیا

اطلاعات تازه نشان می دهد سلاح‌هایی که سازمان سیا برای شورشیان سوری به اردن و عربستان سعودی فرستاده بود، به طور برنامه ریزی شده توسط نیروهای اطلاعاتی اردن دزدیده و به تاجران اسلحه در بازار سیاه فروخته می شود.

به گزارش گروه بین الملل «نسیم آنلاین»، به نقل از پایگاه تحلیلی "نیو آمریکن" مقام‌های آمریکایی و اردنی می‌گویند سلاح‌هایی که سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا به قصد رسیدن به دست شورشیان سوری به اردن و عربستان سعودی فرستاده بود به طور برنامه ریزی شده توسط نیروهای اطلاعاتی اردن دزدیده و به تاجران اسلحه در بازار سیاه فروخته شده بود.

مقام‌های اف بی‌آی معتقدند در تیراندازی ماه نوامبر در یک پاسگاه آموزشی پلیس در امان که به کشته شدن دو آمریکایی، دو اردنی، و یک تبعه آفریقای جنوبی منجر شد از سلاح‌های دزدیده شده از سازمان سیا استفاده شده است.

این موضوع با ردیابی شماره سریال اسلحه "انور ابو زید"، افسر اردنی شلیک کننده به قربانیان، مشخص شده است.

مقام‌های اطلاعاتی اردنی که در این قاچاق اسلحه دست داشته‌اند از درآمد میلیونی به دست آمده از فروش کلاشنیکف، خمپاره انداز، آر پی جی، و دیگر سلاح‌ها برای خرید خودروهای شاسی بلند، آیفون، و دیگر اشیاء لوکس استفاده کردند.

وجود سلاح‌های دزدی که چند ماه پیش و پس از شکایت دولت آمریکا و عربستان سعودی به پایان رسید برای نخستین بار در تحقیقات مشترکی توسط نیویورک تایمز و الجزیره گزارش شد.

هنوز روشن نیست که آیا رهبری اطلاعات اردن از دزدی تسلیحاتی اطلاع داشته است یا نه. کار‌شناسان معتقدند افرادی در سازمان اطلاعات اردن در جریان این معاملات بوده‌اند.

برنامه آموزش و تسلیح شورشیان سوری از سال ۲۰۱۳ و تحت کد "تیمبر سیکمور" توسط سازمان سیا و چند سرویس امنیتی عربی با هدف تقویت نیروهای مخالف بشار اسد آغاز شد. آمریکا و عربستان سعودی بزرگ‌ترین تامین کنندگان این برنامه بودند. ریاض هم سلاح و هم پول می‌فرستاد و نیروهای شبه نظامی سیا نقش رهبری را در آموزش شورشیان بر عهده داشتند.

وجود این برنامه و تمام بودجه‌اش محرمانه است. برنامه به دلایل جغرافیایی و امنیتی در اردن به اجرا گذاشته شد. سلاح‌ها عمدتا از کشورهای منطقه بالکان و دیگر نقاط در اروپای شرقی خریداری می‌شد و کار جابجایی تسلیحات بر عهده سرویس‌های امنیتی اردنی بود.

این برنامه با پروژه پنتاگون برای آموزش شورشیان در حال جنگ با داعش متفاوت است. برنامه پنتاگون پس از مدتی تعطیل شد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین