گزارش ویژه «نسیم آنلاین» از شکست دولت در تنظیم بازار رمضان ۹۵ + نمودار

گرانترین ماه رمضانِ یک دهه اخیر رقم خورد

بی‌برنامگی دولت در تنظیم بازار و افزایش قیمت اغلب کالاهای ویژه ماه مبارک رمضان، این ماه را تبدیل به گرانترین ماه رمضان ده سال اخیر تبدیل کرد. نهادهای نظارتی و بازرسی کماکان در خوابند!

سفره افطار

افزایش قیمت کالاهای اساسی مردم در ماه مبارک رمضان، این ماه را به گران ترین ماه رمضان دو دهه گذشته تبدیل کرد.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: ماه رمضان امسال افزایش قیمت کالاهای اساسی، ویژه این ماه به قدری زیاد بود که نمونه آن در یک دهه گذشته سابقه نداشته است. در سالهای گذشته همواره دولتها در آستانه ماه مبارک رمضان تمهیدات ویژه ای را برای رفاه حال مردم در دسترسی به کالاهای اساسی فراهم می‌کردند، اما در سه سال اخیر که حسن روحانی سکان قوه مجریه را به دست گرفته، تمهیدات دولت در مناسبتهای این چنینی بسیار کمرنگ و ضعیف بوده و در بعضی موارد هم دولت بازار را به حال خود رها کرده است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، اولین شوک به بازار ماه رمضان از جانب مهم ترین محصول مورد نیاز مردم وارد شد. یک هفته بیشتر تا آغاز ماه مبارک رمضان باقی نمانده بود که خبر گرانی خرما در صدر اخبار قرار گرفت. با این که برخی از مسئولان وعده کاهش قیمت خرما تا آغاز ماه مبارک رمضان را می دادند،اما این وضع تغییر نکرد تا مردم ماه رمضان امسال، خرما را 30 درصد گران تر از سال گذشته بر سر سفره های خود قرار دهند.

در سالهای اخیر که با تقارن ماه ضیافت خدا و فصل گرما مواجه شده ایم، یکی از محصولاتی که مردم خیلی در ماه رمضان مورد استفاده قرار می دهند، هندوانه است. امسال هندوانه رکود گرانی را در آستانه ماه مبارک رمضان زد و 70 درصد نسبت به سال گذشته گران شد. گرانی مرغ هم در ماه مبارک رمضان سر و صدای زیادی به وجود آورد. کاهش عرضه مرغ توسط وزارت جهاد کشاورزی به یکباره و در هفته سوم ماه مبارک رمضان قیمت مرغ را به مرز 8000 تومان رساند و مردم بعضا مجبور شدند که دور خوردن مرغ را در ماه مبارک رمضان خط بکشند. گرانی برنج هم که در چند ماه گذشته بدجوری اقشار پایین دست جامعه را تحت فشار قرار داده بود، در ماه مبارک رمضان هم تداوم یافت. مردم در مقطعی امسال برنج را 30 درصد گران تر از ماه رمضان سال گذشته خریدند تا قوت غالب اکثر مردم هم از گرانی های بی ضابطه رمضان 95 در امان نماند.

اما یکی از نکات جالب ماه رمضان 95 گرانی چای بود. در طول دهه های گذشته کمتر سابقه داشته که گرانی این محصول در ماه مبارک رمضان اتفاق بیفتد، ولی امسال این اتفاق افتاد. طبق گزارشهای بانک مرکزی مردم امسال چای را 30 درصد گران تر از سال گذشته در استکانهای خود ریختند و سر سفره آوردند. حلیم هم به عنوان یکی از خوراکی های پر طرفدار ماه میهمانی خدا از موج گرانی های رمضان 95 جان سالم به در نبرد. طبق اعلام اتحادیه آش و حلیم مردم امسال حلیم را 20 درصد گران تر از رمضان 94 خریدند. زولبیا و بامیه هم به عنوان شرینی خاص ماه رمضان امسال 15 درصد گران تر از پارسال به مردم فروخته شد. اما تنها محصولی که شاید سهم اندکی در گرانی های رمضان 95 داشت گوشت قرمز بود. گوشت گوسفند و گوساله در ماه رمضان امسال به طور میانگین تنها 4 درصد نسبت به سال گذشته گران شد که این مسئله می تواند نکته مثبتی در تنظیم بازار ماه رمضان 95 به حساب بیاید. اما گرانی اکثریت کالاهای مورد نیاز مردم در ماه رمضان 95 در شرایطی به وجود آمد که دولت مانند تنظیم بازار نوروز 95 نتوانست نمره قابل قبولی را بگیرد و علاوه بر این که هیچ تمهیدی برای ماه مبارک رمضان نیندیشید، بلکه نظارتی هم بر افزایش قیمتها نداشت.

در این خصوص دکتر عبدالمجید شیخی اقتصاددان به خبرنگار «نسیم آنلاین» گفت: دولت در ماه رمضان امسال نظارتی بر بازار و قیمتها نداشت و متاسفانه بازار را به حال خود رها کرده بود.

وی افزود: مردم همواره عادت داشتند که هر سال دولت برنامه خاصی را برای دسترسی آسان آنها به کالاهای ویژه ماه مبارک رمضان داشته باشد، اما دولتمردان بدون توجه به انتظارات جامعه، مردم را در معرض گرانی بی سابقه ای قرار دادند که نمونه آن در دو دهه گذشته سابقه نداشت.

اما سازمانهایی مانند سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان و سازمان تعزیرات هم در سالهای فعالیت دولت روحانی تبدیل به نهادهایی تشریفاتی شده اند که کوچکترین تاثیری در تنظیم بازار ندارند. باید دید نابه سامانی های موجود در بازار تا چه زمانی تداوم خواهد داشت و دولت روحانی بعد از شکست در تنظیم بازار نوروز و ماه رمضان برنامه ای برای هدفمند شدن قیمت کالاهای اساسی خواهد داشت، یا خیر؟

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین