یادداشت/ سعید زیباکلام

نظام تحریم‌ها پابرجاست/ هیچ آبی از مذاکرات به آسیاب اقتصاد کشور ریخته نشد

سعید زیباکلام در نشست بررسی توافق لوزان

در بخشی از یادداشت سعید زیباکلام آمده است: حیرت‌انگیز نیست اینک که حدود یکسال از تایید توافقنامه وین می‌گذرد، هیچ آبی از مذاکرات به آسیاب اقتصاد کشور ریخته نشده و نظام تحریم‌ها قرص و محکم پابرجاست.

به گزارش «نسیم آنلاین»، متن یاددشات سعید زیباکلام عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه تهران یادداشتی با عنوان "حیرت‌انگیز و دردآور است" درباره نظارت بر اجرای برجام به این شرح است:

به راستی انتظار داریم هیئت منصوب دولت برای نظارت بر چگونگی اجرای توافقنامه‌ای که نه تنها در همان دولت مورد مذاکره و توافق قرار گرفته است که اصل و فرع سرمایه و اعتبار آن دولت در گرو اعلام موفقیت‌آمیز اجرای آن توافقنامه است، اینک رسما و علنا اعلام کند که ملت ایران! دولت در شناخت خود از دشمن قسم‌خوردة شماره یک انقلاب و منافع ملی کشور اشتباه کرده، هر دو سیاست اعتمادسازی و اعتماد کردن دولت به آمریکاییان سرتاپا غلط بوده، و دولت با آمریکاییها قراردادی بسته که مطابق آن ایران باید کل تاسیسات هسته‌ای خود را به ویترین ملت‌فریبی تبدیل کند در حالی که آمریکایی‌ها هیچ تعهدی نکرده‌اند که نظام تحریم‌ها را برچینند؟

به‌ راستی ما چطور فکر می‌کنیم که چنین انتظاری داریم؟ آخر در کجای دنیا هیئت نظارت و داوری بر ماجرایی، بدست مجریان و بانیان همان ماجرا سپرده می‌شود؟
براستی در کجای توافقنامه‌های ژنو و لوزان و وین(همان برجام) آمریکاییها تعهد داده‌اند که پس از ویترینی‌شدن کلّ تاسیسات هسته‌ای ایران، نظام تحریم‌ها را بر می‌چینند؟

به فرض که بنا به مصلحتی بگوییم سرداران دیپلماسی ادای دیانت و امانت و شجاعت کرده باشند، آیا وقت آن نرسیده که کارشناسان روابط بین‌الملل و حقوق و سایر اساتید علوم انسانی و اجتماعیِ دانشگاهی و حوزوی به میدان آیند و با صدای بلند و شفاف ادای دین خود به ملت و انقلاب کنند؟

حیرت‌انگیز و دردآور نیست که هنگامی که رئیس جمهور چرخ هسته‌ای را به چرخ اقتصاد و معیشت کشور گره زد و با اینکار اقتصاد و استقلال کشور را به مذاکرات با مستکبران غربی پیوند زد و در نتیجه رسیدن به توافق را تحت هر شرایطی پیشاپیش پذیرا شد، از مجلس شورای اسلامی و بویژه از هیئت رئیسه آن هیچ صدایی برنخواست؟

حیرت‌انگیز و دردآور نیست هنگامی که بلااستثناء تمام رجال سیاسی فعلی و سابق و اسبق آمریکا، و تمام تحلیلگران سیاسی و راهبردی و امنیتی آمریکا و انگلیس از نقش محوری و بنیانی نظام تحریمها در اجبار ایران به مذاکره و مصالحه سخن می‌گویند شخص رئیس جمهور، هیئت مذاکره‌کننده و رسانه‌های دربار زر و زور و تزویر علی‌الدوام از موفقیت قریب‌الوقوع برچیدن تحریم‌ها و رونق و شکوفایی اقتصاد و معیشت مملکت سخن میگویند و هیئت رئیسه مجلس شورا نه تنها به این روند و سیاست اعتراضی نمی‌کند که به شیوة یک ضربه به میخ یک ضربه به نعل ان را حمایت می‌کند؟
حیرت‌انگیز و دردآور نیست که هنگامی که رئیس جمهور در هر گام از مذاکرات، گام توافقنامة ژنو و گام توافقنامة لوزان و گام توافقنامة وین، بارها و بارها در کوچه و برزن فروپاشی نظام تحریمها را جار زدند، از سوی مجلس شورا، و بویژه هیئت رئیسه مجلس هیچ فریاد اعتراضی برنخواست که کِی و کجا نظام تحریم‌ها برچیده شد؟

حیرت‌انگیز نیست که اینک که حدود یکسال تمام از تصویب و تایید توافقنامة نهایی وین میگذرد و دولت تدبیر از بالا و پایین متوجه شده که از مذاکرات هیچ آبی به آسیاب اقتصاد کشور ریخته نشده و نظام تحریمها قرص و محکم پابرجاست، انتظار داریم هیئت نظارت بر اجرای توافقنامه، یعنی عمدتا همان هیئت مذاکره‌کننده، از کلاه فضاحت‌باری که به سر ایران رفته صحبت کند؟

دردآور نیست که این انتظارات با هیچ نوع منطقی نمی‌خواند؟ که از ابتدا، نظارت و ارزیابی به جمع دیگری همچون کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورا و یا هیئتی مرکب از برخی رجال هشیار و امین و برخی از نمایندگان مجلس واگذار نشده است؟
به راستی حد یقف همراهی‌هایِ چراغ خاموش مجلس شورای اسلامی با سیاست ضداستقلالی دولت تدبیر کجاست؟ مجلس شورا و سایر نهادهای ذیصلاح تا کی میخواهند نظاره‌گر وعده‌های سرابی و توهین و تحقیر منتقدان و شعور سیاسی ملت از سوی رئیس جمهور باشند؟

آیا به راستی روشن نیست که این دولت تا قیام قیامت هم مدعی تدبیر در مذاکرات، توفیقات مشعشع سرداران دیپلماسی، و برچیدن قریب‌الوقوع تمام نظام تحریم‌ها خواهد بود؟ و این تدابیر و توفیقات را هم غیرصادقانه به هدایتها و حمایتهای رهبر انقلاب نسبت میدهد تا مانع از انتقادات و اعتراضات گستردة ملت شود؟

مگر نشنیده‌ایم که آقای رئیس جمهور به عوض پذیرش و اعتراف به اشتباهات کلان سیاست خارجی و پابرجا ماندن نظام تحریم‌ها، با آرامش و طمانینه تمام برای برچیدن نظام تحریمها و رفع مشکلات و موانع مالی، مذاکرات دیگری را برای برجام‌های 2 و 3 پیشنهاد می‌کنند؟ در اینجا رایحه بسیار گزنده و هولناکی استشمام نمی‌شود؟

آیا مایة شرمساری و سرافکندگی نیست که پس از این پیشنهاد فاجعه‌آمیز، هیچ فریاد و اعتراضی از سوی نهادهای نظارتی بویژه مجلس شورا بلند نشد؟ آیا روشن است انقلاب تدریجا بکجا می‌رود؟

به راستی برای ملت ایران آشکار نیست که وعدة سرخرمن برجام‌های 2 و 3 در ارتباط با نظام امنیت دفاعی کشور و آرمان دفاع از مظلومان، از انقلاب اسلامی چه باقی خواهد گذارد؟ آیا اینک که ملت ایران مذاکرات هسته‌ای را در دولت یازدهم دیده و سراب برچیدن نظام تحریم‌ها را چشیده، می‌خواهد سراب‌های دیگری را پس از انتخابات سال 96 در دولت دوازدهم تجربه کند؟

"من کان یرید العزه فللّه العزه جمیعا، الیه یصعد الکلم الطیب و العمل الصالح یرفعه، والذین یمکرون السیئات لهم عذاب شدید و مکر اولئک هو یبور"(سوره مبارکه فاطر: 10).

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین