تحلیل مدیرعامل سابق شرکت پشتیبانی امور دام از مرغ ۸۰۰۰ تومانی در هفته‌های اخیر در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

اغلب مرغداری‌های کشور در ۳ سال اخیر ورشکست شدند/ ناهماهنگی دولتی‌ها مرغ را گران کرد

گرانی مرغ در هفته سوم ماه رمضان سابقه نداشته است/ چرا قیمت نهاده‌های دامی در آستانه ماه رمضان افزایش پیدا کرد؟ مردم قدرت خرید گوشت قرمز را ندارند

رئیس سابق امور دام

دولت گفت: عدم هماهنگی دستگاههای دولتی که مسئولیت توزیع مرغ را داشتند این محصول را گران کرده است.

صدراله دولت مدیرعامل سابق شرکت پشتیبانی امور دام در گفتگو با «نسیم آنلاین» در خصوص دلیل افزایش قیمت مرغ طی هفته های اخیر اظهار کرد: افزایش قیمت مرغ در این مقطع زمانی چهار دلیل اصلی دارد، یکی از این موارد کاهش تولید ناشی از زیان دهی مرغداران در دو تا سه سال گذشته است. مورد دیگر کاهش تولید ناشی از گرمای هوا است که امری طبیعی بوده و همه ساله این اتفاق می افتد.

وی افزود: سومین دلیل گرانی مرغ افزایش قیمت نهاده ها به خصوص ذرت در یک ماه گذشته است. یک دلیل دیگر که هم همیشه وجود دارد، عدم هماهنگی دستگاههای متولی در توزیع مرغ منجمد است. در ماه رمضان امسال ذخیره مرغ منجمد به طور کافی وجود داشته اما ناهماهنگی شبکه های توزیع باعث شده که این مرغ ها در زمان مناسب وارد بازار نشود.

مدیرعامل سابق شرکت پشتیبانی امور دام گفت: اگر جمع مرغ منجد و مرغ گرمی را که در بازار وجود دارد را جمع کنیم متوجه خواهیم شد که در مجموع کمبودی وجود نداشته است.

دولت با اشاره به عدم هماهنگی دولتمردان در تنطیم بازار نیز به نسیم آنلاین عنوان کرد: شبکه های توزیع زیر مجموعه وزارت صنعت، و تجارت هستند و براساس قانون انتزاع مسئولیت تنظیم بازار بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است. طبیعی است که شبکه های توزیع از دستور مستقیم وزارت جهاد کشاورزی تبعیت نمی کنند.

وی افزود: این معضلی است که در قانون انتزاع از قبل وجود داشته و همچنان ادامه دارد. موجودی شرکت پشتیبانی امور دام هم اگر به موقع تحویل گرفته و توزیع نشود عملا تاثیری بر تنظیم بازار ندارد. بزرگترین شبکه توزیع در حال حاضر اصناف و تعاونی ها و اتحادیه ها هستند.

مدیرعامل سابق شرکت پشتیبانی امور دام با انتقاد از تعطیلی نمایشگاههای مناسبتی مانند نمایشگاه ویژه ماه مبارک رمضان بیان کرد: وزارت صنعت با این تفکر که به دلیل رکود حاکم بر اقتصاد کشور نیازی به توزیع بیشتر نیست، نمایشگاههای بهره را جمع کرد. در حالی که بر خلاف تصورات مسئولان ممکن است بازار کار خود را انجام دهد.

دولت گفت: مثلا امسال بر خلاف پیش بینی ها قیمت مرغ در دهه سوم ماه رمضان افزایش پیدا کرده است، در حالی که قیمت مرغ همواره یک دهه قبل از ماه رمضان و دهه اول این ماه افزایش پیدا می کرد.

وی افزود: دلیل اصلی آن هم رفتار مصرف کننده بود و چون مردم به طور عمده خرید می کردند، قیمت هم افزایش پیدا می کرد. معمولا در نیمه اول ماه رمضان هم کنترل می شد. بنابراین اتفاق عجیب امسال گرانی مرغ در دهه سوم ماه مبارک رمضان است. ناهماهنگی در شبکه توزیع یکی از دلایل اصلی این مسئله است والا کمبودی در میزان مرغ موجود در بازار وجود نداشت.

مدیرعامل سابق شرکت پشتیبانی امور دام وضعیت مرغداری ها را در سه سال گذشته اسف بار توصیف و خاطرنشان کرد: در سه ساله گذشته مرغداری ها زیان ده بوده اند، زیرا رکود بسیاری بی سابقه ای بر اقتصاد کشور حاکم بود که نمونه آن را در دهه های گذشته نداشتیم. همه بخشهای تولیدی کشور دچار زیان ورشکستگی و یا تعطیلی شدند. عمده مسئولان کشور هم به این واقعیت اقرار کرده اند.

دولت بیان کرد: صنعت مرغداری ما هم جز همین مجموعه های تولیدی بوده که در سه سال اخیر از رکود موجود در بازار آسیب دیده است. مرغ غذای روزانه همه دهکهای جامعه است و دهک های ضعیف و برخوردار جامعه از مرغ استفاده می کنند. به همین دلیل این محصول کشش پذیری بالایی در بازار دارد.

وی به کاهش قدرت خرید مردم اشاره و به نسیم آنلاین عنوان کرد: شرایط خاص کشور ما هم باعث شده تا مرغ در سبد خانوارهای ما جایگزین گوشت قرمز شود. ما دو برابر میانگین جهانی مرغ تولید می کنیم و دو برابر میانگین جهانی هم از این محصول مصرف می کنیم. به دلیل حساسیتی که در این محصول وجود دارد براثر حوادث مختلف شاهد نوسان در قیمت مرغ هستیم.

مدیرعامل سابق شرکت پشتیبانی امور دام تصریح کرد: در حال حاضر گوشت قرمز بسیار گران است و گوشت مرغ ارزان تر است، به همین دلیل گوشت مرغ در سبد خانوار مردم جایگزین گوشت قرمز شده است.

دولت افزود: البته گوشت مرغ از بعد تغذیه وضعیت بهتری نسبت به گوشت قرمز دارد به همین دلیل برخی از مردم کمتر گوشت قرمز می خرند. همین طور گاها مشخص می شود که گوشت قرمز به دلیل بیماری های مشترکی که با انسان دارد کمتر مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که گوشت مرغ چنین موردی را ندارد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین