یاسر جلالی:

حداقل مطالبه از دولت، تبیین ابعاد تعهدات و نسبت آنها با منافع و امنیت ملی در توافقنامه پاریس است

یاسر جلالی، مدیر سفیر فیلم

اوباما از موافقت‌نامه پاریس به عنوان نقطه عطف تاریخ جهان به رهبری آمریکا یاد می‌کند؛ ظاهراً ایران برای حداقل ۱۰ سال متعهد به انجام یک سری اقدامات در حوزه‌های مختلف شده است؛ حداقل مطالبه از دولت، توضیح و تبیین ابعاد تعهدات و نسبت آنها با منافع و امنیت ملی کشور در این موافقت‌نامه و تعاملات و‌ توافقات مهم و پرتعداد دیگری است.

به گزارش «نسیم آنلاین»، یاسر جلالی در کانال تلگرامی خود نوشت:

پس از شرکت خانم ابتکار در کنفرانس تغییرات اقلیمی در آذرماه سال گذشته، اخیراً در سایه بی‌اعتنایی رسانه‌ها و نخبگان، دولت لایحه موافقت‌نامه پاریس را در  جلسه تغییر دو معاون رئیس‌جمهور، تصویب کرد.

قبلاً با ارائه اسناد معتبر اشاره کرده‌ایم که آمریکایی‌ها به صراحت از سازمان‌های بین‌المللی و موافقت‌نامه‌ها و ‌پیمان‌های بین‌المللی، به عنوان ابزارهای مکمل سیاست خارجی خود یاد می‌کنند.

جالب اینجاست که متولیان فعلی دستگاه سیاست خارجی و برخی از ارکان بالادستی دولت ایران، در امضاء موافقت‌نامه‌ها و الحاق کشور به کنوانسیون‌های مختلف و تحمیل تعهدات سنگین و بعضاً مادام‌العمر به کشور، تبحر خاصی دارند.

گفته می‌شود موافقت‌نامه پاریس، حاوی یک برنامه جهانی برای مقابله با روند تغییرات آب و هوا و افزایش توانایی جوامع به انطباق و سازگاری با عوارض نامطلوب تغییر اقلیم است.

اما باید توجه کرد که این موافقت‌نامه برخلاف ظاهر و عنوان آن، صرفا محیط زیستی نیست؛ بلکه مباحث اقتصادی، سیاسی، حقوقی، قضایی، نظامی، بهداشتی، صنعتی، انرژی و حتی موضوعاتی نظیر حقوق بشر و نقش زنان و... در آن گنجانده شده است.

نکته جالب‌تر هم اینکه آقای اوباما در همین کنفرانس پاریس، از این موافقت‌نامه به عنوان نقطه عطف تاریخ جهان به رهبری آمریکا یاد کرد.

ظاهراً جمهوری اسلامی ایران با ارائه یک برنامه فرابخشی، برای حداقل ۱۰ سال متعهد به انجام یک سری اقدامات در حوزه‌های مختلف شده است؛ اقداماتی که اثرات زیاد اقتصادی و سیاسی و البته تأثیرات اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

حداقل مطالبه نخبگان، مؤثرین و رسانه‌ها از دولت محترم، توضیح و تبیین ابعاد تعهدات و نسبت آنها با منافع و امنیت ملی کشور در این موافقت‌نامه و تعاملات و‌ توافقات مهم و پرتعداد دیگری است که به صورت چراغ خاموش و مسلسل‌وار در دستور کار قرار گرفته است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین