گزارش «نسیم آنلاین» از حضور دو فرد سیاسی در مهمترین نهاد تصمیم‌گیر پولی؛

دسته گل مجلس دهم؛ "تابش" و "حضرتی" در شورای پول و اعتبار چه می‌کنند؟!

الیاس حضرتی و محمدرضا تابش

این دو عضو فراکسیون امید در شرایطی توانستند با رای نمایندگان مجلس عضو شورای پول و اعتبار شوند که کوچکترین سابقه اقتصادی در کارنامه آنها دیده نمی‌شود.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: هفته گذشته خبری عجیب در محافل اقتصادی کشور منتشر شد که هیچ کس توقع شنیدن آن را نداشت. نمایندگان مجلس دهم که قصد داشتند برای اولین بار دو عضو ناظر شورای پول و اعتبار را انتخاب کنند، الیاس حضرتی و محمدرضا تابش را برای این سمت برگزیدند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، این دو عضو فراکسیون امید در شرایطی توانستند با رای نمایندگان مجلس عضو شورای پول و اعتبار شوند که کوچکترین سابقه اقتصادی در کارنامه آنها دیده نمی‌شود. الیاس حضرتی بیشتر به عنوان یک فعال سیاسی و روزنامه نگار شناخته می‌‎شود و شاید برای کاندیداتوری برای عضویت در شورای پول و اعتبار، تنها به تاسیس یک روزنامه اقتصادی در سال‌های اخیر در کارنامه خود دلخوش باشد. محمدرضا تابش هم که سابقه فامیلی با رئیس دولت اصلاحات را دارد، هیچ سابقه‌ای در حوزه اقتصاد نداشته و بیشتر در زمینه سیاسی فعالیت کرده است.
این در حالی است شورای پول و اعتبار در دهه‌های گذشته جایگاه نمایندگان با سابقه اقتصادی مجلس مانند غلامرضا مصباحی مقدم، هادی قوامی، محمدرضا پورابراهیمی، احمد توکلی و یا حسین زاده بحرینی بوده است.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که حضور دو فرد سیاسی که هیچ تخصصی در زمینه اقتصادی به خصوص در حوزه مباحث پولی بانکی در شورای پول و اعتبار ندارند میتواند تبعات بسیار خطرناکی برای سیاستهای پولی و بانکی کشور داشته باشد. زیرا این شورا به خصوص در سالهای فعالیت دولت حسن روحانی به شدت به سمت دولتی بودن حرکت کرده و اگر اعضای ناظر این شورا هم نتوانند به وظیفه خود به درستی عمل کنند ممکن است شاهد تصمیمات غلطی در این شورا باشیم.
همچنین باید به این نکته هم توجه کرد که محمدرضا تابش و الیاس حضرتی نمایندگانی هستند که کاملا از دولت پشتیبانی می‌کنند و معمولا اهل انتقاد کردن و بیان نظرات متفاوت با دولتمردان نیستند.

در دوره گذشته شورای پول و اعتبار حتی با وجود افراد متخصص‌ تری نسبت به امروز، در کسوت عضو ناظر، شاهکار تشکر از بانک مرکزی بابت افزایش 600 هزار میلیارد تومانی نقدینگی را در کارنامه خود به جا گذاشته است. حالا باید دید با اضافه شدن دو عضو غیر متخصص دولتی به ترکیب شورای پول و اعتبار چه سرنوشتی در انتظار تحولات پولی و بانکی کشور خواهد بود؟

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین