گرانی مرغ صدای روزنامه رسمی دولت را هم درآورد

مرغ از ۸۰۰۰ تومان هم رد شد ولی دولت قبول ندارد/ مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام: افزایش قیمت‌ها طبیعی است!

افزایش قیمت مرغ

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: افزایش قیمت مرغ تا حدودی قابل قبول است.

به گزارش «نسیم آنلاین» روزنامه ایران نوشت: حدود یک ماهی است که قیمت مرغ با خریدارانش سرناسازگاری برداشته است به گونه‌ای که قیمت مرغ از حدود 4هزار و 800 تومان در فروشگاه‌ها که گاهی در میادین عرضه‌کننده پایین‌تر از این قیمت هم یافت می‌شد این روزها از نرخ 8هزارو 600 تومان هم عبور کرده است.
اواسط خردادماه بود که تولیدکنند گان مرغ از پایین بودن قیمت این محصول صحبت می‌کردند و می‌گفتند میزان عرضه بیش از تقاضا است وهمین امر باعث شده مرغداری‌ها به سمت ورشکستگی بروند.در آن مقطع برخی از فعالان بازار مرغ اظهار داشتند کاهش قیمت مرغ در اوایل تابستان کاملاً طبیعی است و هر ساله چنین اتفاقی می‌افتد.اما در اواسط تابستان به‌ دلیل کاهش جوجه‌ریزی قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.
حال این روزها پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمده است، چرا که قیمت مرغ به قیمتی که تولیدکنندگان می‌خواستند نزدیک شده است.هر چند نگاه آنها رسیدن به قیمت هرکیلو بین 9 تا 10 هزار تومان است ولی از قیمت فعلی هم زیاد ناراضی نیستند.در این میان دولتی‌ها و مردم معتقد به کاهش قیمت مرغ هستند.مردم می‌گویند قیمت مرغ اگر افزایش پیدا کند طبقه پایین جامعه دیگر نمی‌تواند این محصول را سر سفره خود بگذارد.
دولت هم نرخ ایجاد شده را واقعی نمی‌داند و به همین دلیل دستور توزیع 6هزار تن مرغ منجمد در بازار صادر شده است.البته این حجم از مرغ منجمد نتوانسته در کاهش قیمت‌ها اثرگذار باشد ولی از افزایش دوباره قیمت‌ها جلوگیری کرده است.رکورد شکنی قیمت مرغ را فعالان این صنعت در 4 بخش خلاصه کرده اند که عمده آن را افزایش قیمت نهاده می‌دانند و می‌گویند وقتی قیمت ذرت از 600 تومان به 950 تومان رسیده قیمت‌ها در بازار این گونه تغییر کرد. وارد شدن به فصل گرما و کاهش جوجه‌ریزی هم دومین نکته در افزایش قیمت مرغ است.گران شدن جوجه یک روزه و افزایش قیمت جهانی هم در جهش قیمت‌ها بی‌تأثیر نبوده است. علیرضا ولی، مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: شرکت پشتیبانی دام برای آنکه از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کند و تا حدودی از نوسان بازار بکاهد 6 هزار تن مرغ منجمد را با قیمت 5 هزار و 100 تومان از طریق بورس کالا و میادین میوه و تره بار وارد بازار کرد.لذا رشد قیمت مرغ متوقف می‌شود و پس از آن می‌توان برای کاهش قیمت‌ها برنامه‌ریزی کرد.وی با بیان اینکه افزایش قیمت مرغ تا حدودی قابل قبول است چرا که میزان جوجه‌ریزی کاهش یافته است، تصریح کرد: قیمتی که اکنون مرغ دربازار دارد از سوی دولت قابل قبول نیست و به نظر می‌رسد برخی‌ها تمایل دارند که قیمت‌ها روند افزایشی پیدا کند.
شرکت پشتیبانی امور دام با عرضه ذخایر مانع نوسان قیمت در این بخش می‌شود. حسین مقدم نیا، کارشناس امور طیور و نهاده نیز گفت: علت اصلی که باعث جهش قیمت مرغ شده افزایش بیش از 30 درصد قیمت نهاده مرغ است.نهاده‌ای که حدود 600 تومان بود این روزها از 900 تومان عبور کرده و تا 950 تومان در نوسان است.لذا باید قیمت نهاده‌های تولید کنترل شود تا قیمت نهایی مرغ این گونه افزایش پیدا نکند.البته در بازار جهانی هم قیمت مرغ افزایش یافته است اما این امر بشدت ایران نبوده است.
همچنین عظیم حجت، مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ایران گفت: افزایش 100 درصدی قیمت جوجه یک روزه(در 40 روز اخیر قیمت جوجه یک روزه از هزار و 100 تومان به 2هزار و 100 تومان رسیده است) رشد 35 درصدی نرخ ذرت، افزایش تقاضا و کاهش 10 درصدی وزن‌گیری به دلیل گرمای هوا عوامل اصلی گرانی مرغ گرم است.با افزایش دمای هوا وزن‌گیری جوجه‌های مرغ گوشتی در سالن‌ها بین پنج تا 10 درصد نسبت به دو ماه گذشته کاهش یافته است که به طور احتمالی این وضعیت تا پایان مردادماه امسال ادامه می‌یابد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین