سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد:

فوت ۴ بیمار دیالیزی در اهواز به دلیل داشتن بیماری زمینه‌ای بود/ مرگ و میر غیرعادی در بیماران دیالیزی نداشته‌ایم

ایرج حریرچی

سخنگوی وزارت بهداشت در توضیح علت مرگ ۴ بیمار دیالیزی در بیمارستان سینا اهواز گفت: اگر عامل بیماری‌زا، ناشی از عامل سیستماتیکی باشد، طبیعتا بقیه بیماران هم باید به نسبت، علائمی نشان بدهند. ولی در هیچ بیمار دیگری غیر از این ۸ بیمار، علاوم بیماری و مسمومیت دیده نشده است.

به گزارش «نسیم آنلاین» به نقل از وب‌دا، سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری امروز خود در مورد فوت 4 نفر از هموطنان دیالیزی در اهواز و داشتن بیماری زمینه ای در این افراد به تشریح بیماری زمینه ای پرداخت و گفت: یک ویروس مشترک ممکن است در افراد به صورت متفاوتی بروز کند به عنوان مثال آنفلوآنزا در یک فرد 30 ساله ممکن است به صورت یک سرماخوردگی خود را ظاهر کند ولی در مورد یک فرد 65 ساله که نارسایی کلیه هم دارد منجر به مرگ می شود.

دکتر حریرچی از اعزام تیمی از وزارت بهداشت متشکل از دکتر نبوی، دکتر سروش و دکتر میردهقان برای بررسی موضوع فوت 4بیمار در اهواز خبر داد و گفت: در بیمارستان اهواز بیماران دیگری نیز قبلا دیالیز شده اند و بیماران دیگری نیز بعد از این واقعه در حال دیالیز شدن در این بیمارستان هستند که علاوه بر دیالیز بیماری زمینه ای دیگر نیز داشته اند و همگی سالم و بدون مشکل هستند.

وی گفت: اگر عامل بیمارستانی منجر به فوت این افراد شده باشد نمی توان گفت که عامل بیماری زا پخش شده ولی فقط 4 نفر را درگیر کرده و منجر به فوت آنها شده است و طبیعتا باید دیگران نیز که بیماری زمینه ای نداشته اند به صورت خفیف علائم بیماری را داشتند ولی رویهم رفته 8 نفر در این بیمارستان تحت تاثیر این مشکل قرار گرفته اند.

دکتر حریرچی گفت: تمام بیماران این بیمارستان از نظر دستگاههای دیالیز و نیز غذای مصرفی مورد بررسی قرار گرفتند و در جلسه ای که با حضور نمایندگان مجلس، رییس دانشگاه و کارشناسان تا 4 بامداد ادامه داشت مشخص شد که از نظر دستگاه دیالیز و غذا مشکلی نبوده است و مشکلی ناشی از عامل دهانی، مدفوع یا اسهال به دلیل غذای مشترک یا آلوده بوجود آمده که احتمالاً منشا خارج بیمارستانی داشته است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: از نظر علمی معمولا در مسمومیتهای خوراکی در 60 درصد موارد ، منشاء اولیه پیدا نمی شود ولی ما بررسی کردیم و این 4 بیمار ، علاوه بر نارسایی کلیه ،بیماری زمینه ای نیز داشته اند.

وی گفت: دو نفر از این بیماران نارسایی قلبی ، یک نفر نارسایی پیشرفته  کبدی و یک نفر نیز سرطان داشته است.

دکتر حریرچی افزود: 4 بیمار دیگر نیز در حال حاضر در وضعیت پایدار هستند و علاوه بر اقدامات شناسایی، اقدامات پیشگیرانه شدید نیز انجام شده است ضمن اینکه بخش دیالیز این بیمارستان به تازگی از محل اعتبارت طرح تحول سلامت تجهیز شده است و جزء بخشهای مجهز و پیشرفته است.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: همانگونه که وزیر بهداشت عنوان کرده است و بیشترین سفر را به استان خوزستان کرده است، استان خوزستان به دلیل نقش مهمی که در دوران دفاع مقدس داشته است جزو اولویتهای ماست و ما افتخار می کنیم که بدون توجه به قومیتهای مختلف به همه خدمت می کنیم.

دکتر حریرچی همچنین در مورد اظهارات مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی مبنی بر فوت 19بیمار دیالیزی در پنج ماه اخیر در استان خوزستان گفت: اظهار نظرها باید در جهت هم افزایی و در جهت کمک به بررسی بیشتر موضوع باشد.

وی گفت: در استان خوزستان 1600 بیمار دیالیزی داریم که در هفته سه نوبت دیالیز می کنند.

دکتر حریرچی افزود: البته در مورد بیماران دیالیزی نیز مثل سایر بیماریها درصدی مرگ و میر وجود دارد ولی در استان خوزستان اتفاق غیر عادی رخ نداده است و ما اقدامات حمایتی خود را ادامه می دهیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین