گزارش «نسیم آنلاین»: آقای طیب‌نیا خبر دارید؟

سوء استفاده آلمانی‌ها از داراییِ ۶۰۰ میلیون یورویی ایرانی‌ها در دولت یازدهم!

خرید بیش از ۲۵ درصد سهام هانزا از یک ایرانی به ارزش حدود ۳۵ میلیون یورو و نابود شدن کل این پول با اعلام ورشکستگی هانزا یکی از مصادیق هدر رفت بیت المال است

فرهاد زرگری

یافته‌های خبرنگار «نسیم آنلاین» نشان می دهد که شرکت آلمانی ایهاگ (IHAG) به عنوان یک هلدینگ بزرگ حدود ۶۰۰ میلیون یورو دارایی در آلمان، ایران و آفریقای جنوبی دارد و به دست سه نفر مدیریت می‌شود.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: شرکت سرمایه گذاری خارجی ایران یا همان IFIC در سه سال گذشته به عجیب ترین شکل ممکن اداره شده و عملکرد آن انتقادات زیادی را در پی داشته است. به گزارش «نسیم آنلاین»، این شرکت بزرگ با 2.5 میلیارد دلار سرمایه 19 سال پیش و با هدف سرمایه گذاری و همکاری مشترک با اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه فعالیت‌های توجیه پذیر تولیدی، صنعتی، معدنی، بازرگانی، مالی و خدماتی در خارج از کشور و مدیریت اقتصادی این سرمایه گذاری‌ها تشکیل شد. ایفیک در حال حاضر چیزی قریب به 30 شرکت در سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا را به طور مستقیم اداره کرده و بیشتر سرمایه گذاری‌های تحت نظر ایفیک در کشورهای اروپایی به خصوص در کشور آلمان بوده و به سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مربوط می شود.

حضور دوستان وزیر در در راس ایفیک!

به گزارش «نسیم آنلاین»، اما داستان شرکت سرمایه گذاری خارجی ایران در دولت تدبیر و امید بسیار جالب و تامل برانگیز است. علی طیب نیا در بدو حضور در ساختمان باب همایون به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی، دوست صمیمی خود میر سعید نیکزاد لاریجانی را به عنوان رئیس این شرکت انتخاب کرد. حدود یک سال بعد و با تغییرات در بین معاونین وزارت اقتصاد نیکزاد لاریجانی حضور خود را در ایفیک حفظ کرد، ولی ترجیح داد از ریاست این شرکت مهم کنار برود، زیرا به عنوان معاون پارلمانی وزیر از طیب نیا حکم گرفته بود. در نهایت وزیر اقتصاد هم فرهاد زرگری رئیس سابق بیمارستان بانک ملی که اصالتا یک پزشک است را به عنوان مدیرعامل ایفیک انتخاب کرد! جالب اینجاست فرهاد زرگری باجناق محمد شرفشاهی مدیرکل سابق دفتر وزارتی وزارت اقتصاد و معاون کنونی توسعه مدیریت و منابع این وزارتخانه است. حضور زرگری در ایفیک فصل جدیدی از نابسامانی‌ها را در این شرکت بزرگ و با سابقه به وجود آورد.

 تخلف در یک زیر مجموعه آلمانی!

یکی از این نابسامانی‌ها مربوط به یکی از شرکتهای آلمانی وابسته به ایفیک است. یافته‌های خبرنگار «نسیم آنلاین» نشان می‌دهد که شرکت آلمانی ایهاگ ( IHAG  ) به عنوان یک هلدینگ بزرگ حدود 600 میلیون یورو دارایی در آلمان، ایران و آفریقای جنوبی دارد و به دست سه نفر مدیریت می‌شود. یک مدیر عامل با اختیارات فوق تصور، یک منشی و یک کارمند!

بنا به اطلاعاتی که به دست خبرنگار «نسیم آنلاین» رسیده اختیارات مدیران این شرکت ثبت شده آلمانی بسیار زیاد است....

همچنین برخی دیگر از یافته‌ها نشان می‌دهد که به واسطه معامله مشکوک این شرکت با شرکت در حال ورشکستگی هانزا چیزی بالغ بر ۴۰ تا ۵۰ میلیون یورو از دارایی‌های ایهاگ در طی سالهای اخیر بر باد رفته است.

خرید بیش از ۲۵ درصد سهام هانزا از یک ایرانی به ارزش حدود ۳۵ میلیون یورو و نابود شدن کل این پول با  اعلام ورشکستگی هانزا یکی از مصادیق هدر رفت بیت المال است.

شنیده های «نسیم آنلاین» نشان میدهد در سال 2013 و در دورانی که این شرکت عملا دو مدیرعامل داشت! این شرکت حدود 5 میلیون یورو وام مجدد به شرکت ورشکسته هانزا و شرکتهای همین گروه اعطا کرده است!

 شنیده شده که دکتر مهدی نواب از بنیانگذاران این مجموعه در آلمان اخیرا طی نامه‌هایی مستقیم به وزیر امور اقتصادى و دارایى نسبت به نابود شدن منابع ایران و بحران مدیریت در این شرکت سرمایه‌گذارى که در سال‌های اخیر حتی نتوانسته یک یورو سرمایه خارجی به صورت مستقیم و یا با مشارکت به کشور گسیل نماید، هشدار جدی داده است.

باید دید آقای وزیر از این همه ناهماهنگی در یکی از مهمترین زیر مجموعه های خود خبر دارد یا خیر؟ آیا قرار است 2.5 میلیارد دلار سرمایه ایران در شرکت ایفیک به همین راحتی تلف شود؟

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین