در گفتگو با «نسیم آنلاین» مطرح شد؛

سه اشکال قانونی احمد توکلی به انتصاب رئیس صندوق توسعه

انتصاب رئیس صندوق توسعه ملی خلاف ماده ۸۴ قانون پنج ساله توسعه است/ شخص "دوست حسینی" هم خود منتقد این اقدام است

حضور احمد توکلی در خبرگزاری نسیم

توکلی گفت:باید ابتدا تماما ۵ عضو هیات عامل را تعیین می‌کردند سپس از بین این ۵ نفر رئیس هیات عامل را برگزیدند ولی این کار برعکس انجام شده و بدون اینکه اعضای ۵ نفره انتخاب شوند ابتدا رئیس هیات عامل صندوق برگزیده شد.

احمد توکلی نماینده مجلس نهم و مدیر سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در گفتگو با خبرنگار «نسیم آنلاین»، در خصوص غیرقانونی اعلام شدن انتصاب احمد دوست حسینی به عنوان رئیس جدید صندوق توسعه ملی و عدم توجه رئیس‌جمهور به نامه اعتراضی‌ دادستان کل کشور در این خصوص با تاکید براینکه دوست حسینی یک مدیر پاکدست، کاملا آشنا به عرصه تولید صنعتی است گفت: آقای دوست حسینی ورودی سال 47 دانشگاه معتبر شیراز و دانش‌آموخته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد است.

توکلی با بیان اینکه دوست حسینی در سال‌های طولانی در یزد مورد اعتماد شهید صدوقی بوده است گفت: تا امروز جز سلامت و تدبیر از وی چیزی نشنیدیم و استعفایش از قائم مقامی آقای نعمت‌زاده هم در اعتراض به امتیاز ویژه‌ای بود که در این وزرات خانه به فردی داده می‌شد بود که این مثالی از سلامت آقای دوست حسینی است.

وی با بیان اینکه در مورد تجربه‌های دوست حسینی می توان به سال‌ها معاونت و قائم‌مقام وزیری در مورد او اشاره کرد، گفت: آقای دوست حسینی فرد موجه و بسیار بزرگواری هستند که آقای منتظری دادستان کل کشور هم گفتند که من اصلاً به موضوع شخصیت وی کاری ندارم و اعتراضم به روش انتخاب است،(اینجا را بخوانید) همچنین آقای سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور به من فرمودند که در نامه‌ام تصریح کرده‌ام که آقای دوست‌حسینی شخصیت مورد احترام و مجربی است ولی من به روش کار انتقاد دارم و انتقادم هم این است که براساس ماده 84 قانون برنامه پنج ساله ابتدا باید تمام اعضای پنج نفره هیات عامل صندوق انتخاب شوند و بعد از آن از بین آنها یکی به عنوان رئیس هیات عامل برگزیده ‌شود.

توکلی خاطر نشان کرد: من هم معتقدم در مورد اخیر در انتخاب رئیس هیات عامل روش هیات امنا درست نبود چون طبق ماده 84 قانون برنامه پنجم هیات امنا که ریاست آن با جناب آقای رئیس جمهور است باید ابتدا تماما 5 عضو هیات عامل را تعیین می‌کردند سپس از بین این 5 نفر رئیس هیات عامل را برگزیدند ولی این کار برعکس انجام شده و بدون اینکه اعضای 5 نفره انتخاب شوند ابتدا رئیس هیات عامل صندوق برگزیده شد.

این نماینده مجلس نهم با بیان اینکه من خبر دارم آقای دوست حسینی به آقای رئیس جمهور گفته بود که نوع انتخاب رئیس صندوق توسعه اشکال دارد گفت: اشکال دیگر این است که در جلسه‌ای که این انتخاب صورت گرفت همه اعضاء حضور نداشتند که این اشکال قانونی است البته حل این موضوع هم مشکل نیست و آقای رئیس جمهور باید جلسه هیات امنا را با حضور همه اعضا به سرعت تشکیل دهند و پنج نفر را برای هیات امنا انتخاب کنند که یکی از آنها آقای دوست‌حسینی باشد و به نظر می رسد اعضای هیات امنا قانع خواهند شد به دلیل تجربه، سلامت و تخصص آقای دوست حسینی وی را به ریاست هیات عامل برگزینند.

وی در ادامه با ابراز بی‌اطلاعی از دلیل نوع رفتار دولت در موضوع انتخاب رئیس صندوق توسعه ملی گفت: شاید علت این بوده باشد که با عزل هیات عامل قبلی و رئیس آن، بی سرپرستی صندوق را دولت صلاح ندیده باشد در این صورت هم به نظر من حق با جناب آقای منتظری دادستان کل کشور است چرا که دولت می‌توانست با دعوت از همه اعضا به طور فوق العاده هر 5 نفر را انتخاب کرده یا لااقل اعضا را متقاعد می کرد که به دلیل اضطرار وقتا اول رئیس هیات عامل را برگزینند تا صندوق بدون سرپرست نماند.

توکلی با اشاره به ایراد مطرح شده مبنی بر نقص تحصیلی دوست حسینی برای انتخاب به عنوان رئیس صندوق توسعه ملی گفت: موضوع تحصیلات در قانون صریح نیست و دو پهلو است و می‌شود توجیه کرد که یک فردی که تجربه کافی و وافی داشت اگر رشته دیگری هم بود اشکالی نداشته باشد و انتخاب شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: پس سه اشکال وارد است که دو تای اول آن به نظر من وارد هستند و خود آقای دوست‌حسینی هم وقتی با وی صحبت کردم متوجه این مطلب بود و به دولت این اشکال را تذکر داده و من هم فکر می‌کنم که اصلاح آن اشکالی ندارد و دولت باید به سرعت تصمیمی بگیرد و چهار نفر دیگر را با حضور همه اعضاء انتخاب کنند البته آقای سراج به عنوان هیئت نظارت صندوق حق رأی ندارد و چون ناظر است اعتراض کرد و جناب آقای منتظری حق رأی دارد و به نظر من محق است که اعتراض کند و اعتراض هم صحیح بوده است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین