دو کلام حرف حساب با منتقدان آیت‌الله علم الهدی:

تخریب‌ مشهدیت‌ مشهد علت‌العلل‌ فساد شهر مقدس/‌ دروغ‌ بزرگ‌ بی‌تفاوتی‌ به‌ امام‌جمعه‌ نمی‌چسبد

آیت الله علم الهدی

انتقادات مختلف و تخریب و استهزا و تمسخرهای گوناگون نسبت به امام جمعه مشهد روا داشته شده‌اند که عمدتا ضمن ظاهر مطالبه گرانه و منطقی‌شان خالی از استدلال‌های مستحکم و یا بسیار سطحی‌اند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، اخیرا پس از سخنرانی آیت‌الله علم الهدی مبنی بر لزوم عدم برگزاری کنسرت در مشهد عده‌ای از فرصت‌طلبان رسانه‌ای و سیاسی نوک پیکان حملات خود را به سمت این عالم انقلابی برده‌اند و انواع تخریب‌ها را به ایشان روا می‌دارند.

انتقادات مختلف و تخریب و استهزا و تمسخرهای گوناگون نسبت به امام جمعه مشهد روا داشته شده‌است که عمدتا ضمن ظاهر مطالبه گرانه و منطقی‌شان خالی از استدلال‌های مستحکم و یا بسیار سطحی‌اند.

به همین دلیل سعی کردیم مهم‌ترین نقد و شبهه وارد شده به ایشان را به بررسی بنشینیم.

شاید جدی‌ترین نقدی که به آیت‌الله علم الهدی پیرامون پرداخت به موضوع کنسرت می‌شود این باشد که با وجود این حد از مشکلات در شهر، چرا شما به دیگر مشکلات شهر نمی‌پردازید؟! برای مثال در نامه‌ای که به ادعای منتشرکنندگان از طرف  جمعی از مردم مشهد-!- نوشته بود؛ ادعا شده است که:

«کاش وقتی یک دختر مشهدی مورد تجاوز هم‌زمان ده زائر عراقی ضجه می‌کشید شما به این می‌اندیشید که چرا باید این‌گونه خائفانه و مصلحت اندیشانه سکوت کنید و صدای اعتراض مردم شهرتان نباشید.»

کسانی که این مطلب را نوشته‌اند یا نمی‌دانند و یا خائنانه چشم بر هم می‌گذارند و از لفظ زائر برای کسانی که به دختری مشهد تجاوز کرده‌اند نام می‌برند. سوال اینجاست که تا به حال چند بار شنیده‌اید که در شهر کربلا به کسی تجاوز شده باشد؟ چرا هیچ زمانی چنین اخباری از این شهر به گوش نمی‌رسد؟

پاسخ واضح است. کربلا توانسته است خود را از گزند مدرنیته محفوظ بدارد و شهر بر مبنای همان علت تشکیلش که وجود مضجع شریف امام حسین علیه اسلام است ادامه حیات داده است. در نتیجه به جز زوار امام حسین علیه‌السلام کسی دلیلی برای سفر تفریحی به این شهر پیدا نمی‌کند.

مشهد نیز شهری است که همان‌طور که از نامش مشخص و واضح است بر محور محل شهادت یا مشهد علی ابن موسی الرضا شکل گرفته است؛ اما طی سال‌های اخیر رشد مدرنیته و حضور المان‌های مختلف فرهنگ غربی از جمله مراکز تفریحی گسترده مانند بیشترین مراکز آبی کشور، برج‌ها و ساختمان‌های مرتفع، بیشترین سالن‌های غذاخوری کشور و ده‌ها المان فرهنگی دیگر همه و همه سبب شده است تا یکی از جاذبه‌های مهم حضور توریست در مشهد مسائل تفریحی محض و مسائلی غیر از حرم ثامن‌الائمه باشد.

به واقع اگر هم‌چنین اتفاقات تاسف باری مانند آنچه که ذکرش در بالا رفت در مشهد افتاده باشد علتی ندارد به جز همان جریانی که سعی کرده است مشهد را از مشهدیت خارج کند و به شهری توریستی تبدیل کند.

شاید تنها و یا یکی از محدود المان‌های غربی که هنوز نتوانسته است در پایتخت معنوی ایران اسلامی جای پای محکمی پیدا کند همین مسئله کنسرت باشد. به واقع اهمیت این مسئله و لزوم عدم برگزاری آن در این شهر نوعی اهمیت راهبردی است. چرا که در صورت بوجود آمدن چنین المانی مانند کنسرت در مشهد باید شاهد حضور گسترده‌تر توریست‌های غیرمذهبی باشیم و این خود یعنی فساد هر چه بیشتر مشهد.

در واقع امام جمعه محترم مشهد خود بزرگ‌ترین دغدغه را نسبت به مسئله حاشیه شهر دارند و خود بارها از وضعیت مرتفع سازی‌های اطراف حرم و غیر آن شکوه کرده‌اند و خود به شدت مخالف و منتقد و نگران رشد فساد در مشهدند؛ اما تفاوت عمده ایشان با برخی دلسوز نماها در آن جاست که آیت‌الله علم الهدی به دنبال منشا فسادند که همانا گرفتن هویت شهری مشهد از این شهر مقدس است و عده‌ای تنها به جلوی چشمشان می‌نگرند و دروغ بزرگ بی‌تفاوتی به وضعیت شهر را به ایشان نسبت می‌دهند.

منبع: ثامن پرس

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین