وزیر علوم:

تشکیل کلاس‌های کارشناسی ارشد با بیش از ۲۰ نفر غیرقانونی است

وزیر علوم

فرهادی با بیان این که تشکیل کلاس‌های بیش از ۲۰ نفر در مقطع کارشناسی ارشد، غیرقانونی است، گفت: با اجرای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی از امسال، همه دانشگاه‌ها مجبور به اجرای قانون خواهند شد.

به گزارش «نسیم آنلاین»، محمد فرهادی درباره نحوه اجرای طرح آمایش آموزش عالی کشور، گفت: این سند فازبندی و کار مطالعاتی مشخصی دارد و شیوه نامه آن تعیین شده است؛ به این منظور که برنامه ها در ارتباط و هم راستای هم قرار گیرند و دارای کارکردهای اقتصادی، اجتماعی و بومی شوند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در فاز اول اجرای این سند علمی، کشور به لحاظ آموزش عالی به 10منطقه مجزا تقسیم شده است که در زیرمجموعه هر منطقه، تعدادی دانشگاه قرار می گیرند.

فعالیت 10 منطقه علمی همزمان در حال انجام است

وی با بیان اینکه فعالیت 10 منطقه علمی مشخص شده در کل کشور همزمان با هم در حال انجام است، گفت: ساماندهی واحدهای آموزش عالی، مأموریت گرا شدن دانشگاه ها، رتبه بندی دانشگاه ها به منظور حمایت های ویژه و تجمیع دانشگاه های دولتی کم جمعیت از اهداف لحاظ شده در سند علمی کشور است.

به زودی طرح مرتبط با آموزش های مهارتی تدوین می شود

به گفته فرهادی، به زودی طرح مرتبط با مباحث آموزش های مهارتی نیز زیرمجموعه سند جامع علمی کشور تدوین و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.

وی درباره انتقادش از جذب بی رویه دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی به ویژه دکترا، توضیح داد: این انتقاد به نحوه جذب بی رویه دانشجو در گذشته بوده است؛ چراکه اکنون جذب ها با قانون و ضابطه انجام می شود.

فرهادی بیان کرد: طبق قوانین جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد، حداکثر 20 و در مقطع دکترا 5 تا 7 دانشجو در تمام دانشگاه ها اعم از دولتی و آزاد جذب می شوند و اگر دانشگاه ها به بیشتر از این تعداد به جذب دانشجو اقدام کنند خلاف کرده و قابل قبول نیست.

وزیر علوم ادامه داد: با اجرای قانون 'سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی' از امسال، دانشگاه هایی که همچنان اقدام به جذب بیشتر دانشجو می کردند نیز مجبور به اجرای قانون خواهند شد.

وی با اشاره به نسبت استاد- دانشجو در استانداردهای جهانی و ایران و تأکید براینکه این عدد در دانشگاه های مختلف متفاوت است، گفت: در حال حاضر متوسط نسبت استاد- دانشجو در ایران 1به 26 و نسبت استاندارد جهانی این مسئله در رشته های پزشکی 1 به 12 تا 16 و غیرپزشکی 1 به 18 تا 22 است و البته هدف گیری وزارت علوم، تحقیقات فناوری در برنامه ششم نیز دستیابی به همین عدد جهانی است.

آموزش های مهارتی در رأس برنامه های وزرات علوم در برنامه ششم توسعه

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفتگو با خانه ملت، در پایان با اشاره به جایگاه دانشگاه های فنی و حرفه ای در برنامه ششم توسعه گفت: آموزش های مهارتی و فنی وحرفه ای در رأس و اولویت های برنامه های وزرات علوم در برنامه ششم توسعه قرار دارند تا دانشگاه های فنی وحرفه ای در مسیر کارآفرینی قرار بگیرند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین