ورود رئیس‌جمهور به دعوای هنرمندان و پزشکان

کفران نعمت نکنید، مگر از پزشکان خدوم‌تر هم داریم؟

رئیس‌جمهور با انتقاد تلویحی از رفتار بازیگران در خصوص ماجرای کیارستمی گفت: چرا کفران نعمت می‌کنید؟ دیگر از جامعه پزشکی خدوم‌تر؟

روحانی روز پزشک

پس از کش و قوس‌های فراوان در ماجرای درگذشت عباس کیارستمی و در شرایطی که می‌رفت که التهاب درگیری بین پزشکان و هنرمندان فروکش کند، صبح روز دوشنبه رئیس‌جمهور در مراسم روز پزشک مجددا به این مسئله ورود کرد.

گروه سیاسی «نسیم آنلاین»؛ عباس کیارستمی که درگذشت، خانواده او ماجرای قصور پزشکی در پرونده پدرشان را مطرح کردند و هنرمندانی چون حامد بهداد و داریوش مهرجویی پیگیر ماجرا شدند و بویژه در فضای مجازی خواهان پاسخگویی پزشکان در مورد این مسئله شدند.

پیگیری هنرمندان که البته در مواردی با تندی هایی هم همراه شد ماجرای علت فوت عباس کیارستمی را خیلی زود به یک چالش جدی میان جامعه هنرمندان و پزشکان تبدیل کرد و حتی پای آن به تجمع های خیابانی در مقابل بیمارستان جم از سوی تعدادی از هنرمندان و سپس طرح شکایت در قوه قضائیه هم رسید.

حجت‌الله ایوبی معاون سینمایی وزارت ارشاد اولین مسئولی بود که پایش به این ماجرا باز شد. او  با انتشار قسمتی از روزنوشت های خود گفت: جامعه پزشکی گناه نابخشودنی بی تفاوتی را برنخواهد تافت.

این اظهارنظر او اما به التیام این ماجرا کمکی نکرد و با مشاهده تجمع تعدادی از هنرمندان مقابل بیمارستان جم، یکی از پزشکان این بیمارستان با انتشار عکس هایی جنجالی از خود در حالی که پلاکاردهایی با مضمون‌هایی از جمله "ادب از که آموختی؟" هنرمندان منتقد را مورد خطاب قرار داد که البته به عنوان پاسخی به تندی های آنها نیز قلمداد شد.

انتشار این تصاویر که مانند بنزین بر آتشی نیمه افروخته بود باعث شد تا داریوش مهرجویی در واکنش این اقدام اظهارات تندی را بیان کند.

مهرجویی خطاب به این پزشک و دیگر پزشکان بیمارستان جم اظهار داشت: سعى نکنید بی‌لیاقتی، بی‌کفایتى و بی‌مسئولیتی خود و برخی همکارانتان را زیر نقاب الفاظی نظیر صنعتی سنتی که فقط خودتان معنای آن را می‌دانید و احتمالا سخت گرفتارش هستید پنهان نمایید. حیف از روپوش سفید پاکى که بر تن شماست

.

او گفت: بهتر بود به‌جای این دلقک‌بازی‌ها خود شما به عنوان یک پزشک هرچه زود‌تر آشکار می‌کردید که چه کسی و چه کسانی باعث مرگ دلخراش کیارستمی عزیز ما شدند.

پس از  مهرجویی دیگر هنرمندان و بازیگران هم با او همراهی کردند و با عباراتی چون "پزشکان شلاق به دست" و "اقتدارگرایی جامعه پزشکی" فضای تنش را تندتر کردند. 6 هزار نفر از هنرمندان از سویی با نامه سرگشاده و 400 چهره فرهنگی هم با تقاضانامه ای خواهان رسیدگی به پرونده فوت کیارستمی شدند.

در پاسخ به مهرجویی رئیس نظام پزشکی کشور اولین واکنش را نشان داد و گفت: پس از درگذشت مرحوم کیارستمی شاهد توهین و بی‌حرمتی به جامعه پزشکی بودیم. این کار آسیب بزرگی به جامعه وارد می‌کند و باعث بی‌اعتمادی مردم می‌شود که قطعاً مورد قبول و پسندیده نیست.

پس از رئیس نظام پزشکی جراحان هم در مورد اظهارات مهرجویی بیانیه‌ تندی آماده کردند که البته با وساطت وزیر بهداشت از انتشار آن جلوگیری شد که البته پیش بینی می شد در صورت انتشار چالش بین این قشر به شدت تعمیق پیدا کند.  

این شرایط آنقدر پیش رفت که وزیر بهداشت و نمایندگان مجلس هم پایشان به ماجرا باز شد و با تشکیل کمیته هایی قرار بر آن شد که ماجرای درگذشت عباس کیارستمی به صورت جدی بررسی شود.

مدتی بعد با تشکیل این کمیته و بررسی های صورت گرفته نهایتا مشخص شد که قصور پزشکی در دو مورد در بیمارستان های "جم" و "آراد" صورت گرفته است و پرونده‌ای هم برای آنها تشکیل شده است.

اما پس از این کش و قوس‌های فراوان در ماجرای درگذشت عباس کیارستمی و در شرایطی که می رفت که التهاب درگیری بین پزشکان و هنرمندان فروکش کند، صبح امروز رئیس جمهور در مراسم روز پزشک مجددا به این مسئله ورود کرد.

حسن روحانی صبح امروز که در جمع تعدادی از پزشکان سخن می گفت با تکریم زیادی که از جامعه پزشکی کشور داشت گریزی هم به برخورد اخیر هنرمندان با آنها زد و به صورت تلویحی از بازیگران و هنرمندان بابت رفتارهای اخیرشان انتقاد کرد.

رئیس جمهور صبح امروز گفت: جامعه ای که قدردان آدم های مخلص، پاک، زحمتکش و بزرگان و عالمان و مخلصان خودش نباشد آن جامعه دچار مشکل می شود.

او سخنان خود را اینگونه ادامه داد که: چرا کفران نعمت می کنید؟ دیگر از جامعه پزشکی، جامعه ای خدوم تر (وجود ندارد) و در کنار تخت بیمار بودن کار آسانی نیست.

رئیس جمهور در این مراسم گفت: نمی توانیم زحمات این پزشکان را فراموش کنیم حالا در یک گوشه ای ممکن است اشکالی هم بوجود بیاید، ما که معصوم نیستیم و در زندگی همه ما مشکلات و اشکالاتی وجود دارد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین