رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد:

کاهش معتادان متجاهر در گرو ارائه بیمه اعتیاد از سوی دولت

معتادین به مواد مخدر

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در تشریح طرح واگذاری کمپ های ترک اعتیاد به این سازمان گفت: برخلاف آن چه در گذشته مرسوم بود از این پس دیگر مراکز ماده ۱۵ و ۱۶ وجود نخواهند داشت و تنها دو رویکرد داوطلبانه و دادگاه محور اساس کار قرار می‌گیرند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، مجید رضازاده گفت: طی چند جلسه مذاکره با مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر موضوع واگذاری کمپ های ترک اعتیاد به سازمان بهزیستی را به بحث و بررسی گذاشتیم و در نهایت شروطی از سوی ما برای پذیرش این مسئولیت مطرح شد.

وی با یادآوری اینکه مسئولیت مراکز ماده 15 تاکنون برعهده بهزیستی است و مراکز ماده 16 نیز در اختیار ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار دارد، گفت: یکی از شروط ما برای پذیرش مسئولیت جدید این است که زمینه لازم برای انجام کار علمی فراهم شود. به عبارت دیگر از آن جا که درمان اجباری ممکن است تنها در موارد اندک و در دوره زمانی کوتاه مفید باشد ما به دنبال درمان اعتیاد اجباری نبوده و نخواهیم بود.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: پیش زمینه این اتفاق آن است که اول مراکز مربوط به درمان داوطلبانه مانند DIC و شلترها را به تعداد کافی و با قیمت مناسب در دسترس قرار دهیم.  یقیناً تنها در این صورت مشکل معتادان متجاهر حل می شود.

رضازاده با تاکید بر اینکه تمامی این اقدامات در گرو پوشش بیمه درمان است، تصریح کرد: بارها اعلام کردیم که اگر دولت در خصوص بیمه درمان اعتیاد اقدام کند بسیاری به طور داوطلبانه به مراکز می روند و از تعداد معتادان متجاهر به شکل محسوسی کاسته می شود.

این مسئول سازمان بهزیستی کشور در ادامه به شیوه درمان دادگاه مدار پرداخت و گفت: آن عده که از حضور داوطلبانه در کمپ ها و درمان ارزان به هر دلیلی ممانعت کنند، در رده درمان دادگاه مدار قرار می گیرند. در این حالت سیستم قضایی فرد را مخیر می کند که در صورت تمایل به درمان به مدت 3 ماه در مرکز درمان مستقر شود و در غیر این صورت به زندان منتقل شود.

رضازاده اذعان کرد: نکته قابل توجه درخصوص درمان دادگاه مدار این است که باید دستورالعمل مشخصی تدوین شود و همه اعضا اعم از سازمان های درمانی، قضایی، بهزیستی و دانشگاه ها به آن پایبند باشند.

به گفته وی هیچ گونه تفاوتی در درمان مددجویان دادگاه مدار و داوطلبانه وجود ندارد و در تمامی موارد افراد پس از گذراندن مصاحبه انگیزشی پذیرش می شوند. البته روند مصاحبه‌های انگیزشی و مداخلات مددکاری و روانشناسی در خصوص مددجویان دادگاه مدار طولانی تر از سایرین است.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه استفاده از تمامی روش های درمانی علمی در دستور کار است، خاطرنشان کرد: یکی از روش‌ها متادون درمانی است و از وزارت بهداشت خواسته ایم تا هر اندازه نیاز داشته باشیم متادون در اختیار ما قرار دهند. البته غیر از این روش از سایر روش های علمی و پذیرفته شده هم استفاده می شود.

رضازاده افزود: آمارهای ما نشان می‌دهد، در حال حاضر حدود 700 هزار نفر در مراکز ماده 15 تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند و در صورتی که یارانه به این مراکز تعلق بگیرد به طور طبیعی میزان مراجعه افزایش پیدا می‌کند و امکان پیاده کردن اصول علمی درمان به خوبی فراهم می‌شود.

وی با یادآوری هزینه درمان مراکز درمانی تحت نظارت بهزیستی گفت: به طورکلی مراکز DIC یا مراکز کاهش آسیب‌گذری به طور رایگان خدمات ارائه می‌دهند و تنها در مواردی که مددجو نیاز به متادون داشته باشد هزینه بسیار کمی دریافت می‌کنند. در مراکز میان مدت نیز بنا بر وضعیت مکان و حمایت دولت بین 200 تا 500 هزار تومان برای یک دوره درمان دریافت می شود.

به عقیده رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور همزمان با واگذاری مراکز ترک اعتیاد به سازمان بهزیستی باید بودجه لازم برای درمان معتادان در نظر گرفته شود تا افراد بی بضاعت نیز به راحتی مراحل بهبودی را طی کنند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین