۹۶ زندانی "بیمه توسعه" هنوز در حبس به سرمی‌برند

بیمه توسعه

بیمه توسعه ناتوان از ایفای تعهدات خود شد و تکفل‌ بیمه‌شدگان این شرکت برای پیشگیری از ورود بیمه‌گران به زندان‌ها به بیمه ایران رسید اما دریغ از تدبیری که حل یک مشکل را با مشکل دیگری مواجه نکند.

به گزارش «نسیم آنلاین» به نقل از روابط عمومی ستاددیه کشور، به دنبال افزایش نامتعارف تعداد نمایندگی‌ها، افراط در ارائه تخفیف به مشتریان و نیز سرمایه‌گذاری این شرکت در ساخت و ساز املاک با عدم ایفای تعهدات  شرکت بیمه توسعه، روند رسیدگی به پرونده‌های بیمه‌شدگان این مجموعه از دو سال گذشته به بیمه ایران محول شد تا افرادی که به امید رهایی از گرفتاری در روزها مبادا نسبت به پرداخت مبالغی در قالب حق بیمه‌نامه اقدام کرده بودند، از کابوس حبس بابت تصادف بیدار شوند اما دریغ از بیداری و افسوس از این که شبه بیمه توسعه با وجود مکفل قانونی هنوز گرفتاران خود را دارد و از قضا تعداد آن‌ها در این روزهای سال هم بیشتر شده است.

ماه‌های اسفند دو سال گذشته و ایام منتهی به نوروز هر سال شاهد هستیم نمایندگانی از بیمه ایران که پرداخت خسارت به تمام مددجویان در بند و در آستانه حبس شرکت بیمه توسعه بر گـُرده او قرار دارد، در تلاش بوده‌اند با وعده به صفر رساندن موجودی محبوسان این شرکت موضوع آسیب‌دیدگان این شرکت بیمه‌ای را برای همیشه بربندند اما چرا این اتفاق تا به امروز محقق نشده موضوعی است که شاید خارج از کم‌کاری یا بدعهدی نهاد یا مجموعه‌ای باشد.

سال گذشته ۶۶ راننده با وجود این که گواهینامه داشتند و اتفاقا خودروی آن‌ها نیز بیمه داشت اما از بخت بدشان در زندان به سر می‌برند که با قول مساعد مسئولین بیمه ایران مقرر شد این افراد ایام نوروز در کنار خانوادهایشان باشند وعده‌ای که برای بسیاری محقق شد و برای عده‌ای که جمع آن به ده نفر می‌رسد نه. اما این‌که چرا آزادی برای همه افراد میسر نشد دلایلی وجود دارد که «طول درمان» شاید پررنگ‌ترین آن‌ها باشد.

استخلاص 108 گرفتار بیمه توسعه در 8 ماهه گذشته

از ابتدای دی ماه سال 94 تا دهم شهریور ماه سال‌جاری تعداد 78 زندانی بیمه توسعه با تکفل شرکت سهامی بیمه ایران و همکاری ستاددیه، همیاری شکات  وقبول اعسار در مورد برخی مددجویان با پرداخت مبلغی معادل 19 میلیارد و 405 میلیون تومان از بند زندان آزاد یا از روانه شدن آن‌ها به حبس پیشگیری شده است.

در این میان برخی پرونده‌ها به دلیل «کثرت مصدومان یا متوفیان به جا مانده از یک حادثه» و یا «فاصله سال تعهد شرکت بیمه‌ای نسبت به سقف یک خسارت و بالتبع سال صدور حکم دیه» که افزایش فاحشی را به دنبال دارد، در این موارد شاهد هستیم روند رسیدگی به یک پرونده مدت‌دار شده و همانند عرف رایجی چون «صدور حکم پس از درمان» ممکن است دلیل ابقای فردی در حبس باشد.

برابر مواد قانونی افراد بدهکار در جرایم غیرعمدی دو سال مهلت دارند تا میزان محکوم‌به خود را به صاحبان حق پرداخت نمایند که بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود علاوه بر محکومان موجود در زندان زندانیان بیمه توسعه که مهلت قانونی آن‌ها امسال یا نهایتا سال گذشته منقضی خواهد شد بر کمیت این دسته از گرفتاران در حبس بیافزایند که همکاری بیشتر بیمه ایران در ممانعت از این وردی‌ به زندان بیش از پیش لازم به نظر می‌رسد.

ستاددیه با بررسی وضعیت این مددجویان با جلسات متعددی که با مدیران بیمه ایران برگزار کرده است در تلاش است این ورودی‌ها را با مساعدت مسئولین قضایی به حداقل کاهش داده تا افرادی که به حق وظایف خود را ایفا اما به ناحق در برابر سوءمدیریت یک شرکت بیمه‌ای در آستانه حبس قرار دارند از ورود آن‌ها به زندان پیشگیری شود لذا طبق بخشنامه‌ای شناسایی و تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌های این زندانیان از نمایندگی‌های این ستاد مردمی در استان‌ها مطالبه شده است.

عامل دیگری که روند رسیدگی به مددجویان نامبرده در این پرونده را با کندی همراه ساخته «مفقود یا مخدوش شدن پرونده‌های بیمه‌شدگان بیمه توسعه» می‌باشد که این موضوع بعد از ورشکستی و تعطیلی بیش از  40‌ هزار نمایندگی شرکت توسعه مربوط می‌شود که این امر هم به نوبه خود مشکلات فراوانی را بوجود آورده است.

گفتنی است، از جمع 96 زندانی بیمه توسعه هم اکنون پرونده 60 محکوم به طور ویژه رسیدگی شده و پیش‌بینی می‌شود به دلیل کاهش موانع آزادی در این تعداد محبوس زمینه آزادی آن‌ها در آینده‌ای نزدیک محقق شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کوتاه از آشپزخانه موکب حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) در مناطق سیل زده خوزستان
این بیست و سه نفر 
آزمون ارشد ۲۳ و ۲۴ خرداد برگزار می شود
کنکور ارشد به تعویق افتاد
بخند...بیشتر... آهاان...یک...دو...سه...
گذری بر فرآیند آتلیه‌ای شدن فرزندان
به بهانه سیل در استان‌های مختلف کشور
اگر این میزان باران در ژاپن ببارد چه مى‌شود؟
آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین