واکنش عضو اتاق بازرگانی به کاهش تورم در دولت روحانی در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

کاهش تورم مقطعی است و دوام نمی‌آورد/ تورم تک رقمی نیست و فقط به درد تبلیغات انتخابات می‌خورد/ فروش مسکن به شدت افت کرد، اجاره افزایش یافت!

مصاحبه با محمدرضا جهان بیگلری، مشاور سازمان سرمایه گذاری خارجی

عضو اتاق بازرگانی با بیان این مطلب که "تورم هیچ وقت قابل ریشه کن شدن نیست" گفت: تا زمانی که شاخصهای اقتصادی رشد داشته باشند، کاهش تورم مقطعی است و به سرعت میتواند به جایگاه قبلی برگردد.

محمدرضا جهان بیگلری رئیس سابق کمیسیون پولی بانکی، سرمایه‌گذاری و بیمه اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا در گفتگو با «نسیم آنلاین» در خصوص کاهش تورم در دولت یازدهم اظهار کرد: برای سنجش واقعی تورم می‌بایست شاخصها مشخص باشد و جابجایی این شاخصها معیار مهار تورم نیست.

وی افزود: اقتصاد کشور در حال حاضر در رکود بی سابقه ای فرو رفته و محصولات و صنایع با دوام یا غیر ضروری بیشتر این وضعیت را احساس می‌کنند. از جمله آنها می توان به صنعت ساختمان اشاره کرد، که قیمتهای فروش کاهش یافته و راکد است، ولی اجاره افزایش داشته است.

جهان بیگلری گفت: اگر اجاره منزل جایش را با فروش ملک در شاخص سنجش تورم عوض کند، آمارها کاهش در این بخش را نشان می‌دهند، ولی مردم نمی‌توانند این کاهش را لمس کنند. درضمن این کاهش یا ثبات نسبت به سال قبل و یا بصورت نقطه ای ماه قبل بوده است.

این اقتصاددان عنوان کرد: اگر همین شاخص را با سه سال قبل بسنجید، مطمئن باشید افزایش داریم، در نتیجه این آمار سازیها صرفا برای تبلیغات اثر دارد و واقعی نیست، اگر واقعا تصمیم به سنجش تورم است باید یک سری کالاهای مصرفی و ضروری کشور به عنوان شاخص ثابت و اصلی تورم انتخاب شود که قابل تغییر نباشد. آن زمان واقعا می‌شود تشخیص داد که تورم کاهش داشته یا خیر.

رئیس سابق کمیسیون پولی بانکی، سرمایه‌گذاری و بیمه اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا با بیان این مطلب که "تورم هیچ وقت قابل ریشه کن شدن نیست" به «نسیم آنلاین» گفت: تا زمانی که شاخصهای اقتصادی رشد داشته باشند، کاهش تورم مقطعی است و به سرعت میتواند به جایگاه قبلی برگردد. حتی میتواند در کوتاهترین زمان سبقت قابل توجه و مهار نشدنی را هم داشته باشد.

جهان بیگلری خاطرنشان کرد: زمانی که شاخصهای اقتصادی بهبود پیدا نماید و تولید داخل به حد انتظار از نظر کیفیت و ظرفیت برسد تا جوابگوی نیازهای کشور باشد، می‌توان تورم را مهار و به اندازه ضرورت در اقتصاد از آن استفاده نمود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین