آغاز جهانگردی دوچرخه‌سوار ۶۲ ساله با سابقه حضور در جنگ و ارتش

میرسعید قاضی: پیام فرهنگ ایران را به دنیا می‌رسانم

میرسعید قاضی: پیام فرهنگ ایران را به دنیا می‌رسانم

چند سالی است که فرهنگ استفاده از دوچرخه در سفرهای شهری و رفت و آمدهای روزمره تا حد زیادی رواج پیدا کرده و رو به رو شدن با دوچرخه سوارانی که رکاب زدن را به جای ماندن در ترافیک اتومبیل‌های دودزا ترجیح داده‌اند‏، حال هر شهروندی را سر ذوق می‌آورد.

گروه فرهنگی «نسیم آنلاین» ، چند سالی است که فرهنگ استفاده از دوچرخه در سفرهای شهری و رفت و آمدهای روزمره تا حد زیادی رواج پیدا کرده و رو به رو شدن با دوچرخه سوارانی که رکاب زدن را به جای ماندن در ترافیک اتومبیل‌های دودزا ترجیح داده‌اند‏، حال هر شهروندی را سر ذوق می‌آورد.

در این بین افرادی هم هستند که علاوه بر دلایل شخصی‌شان برای دوچرخه سواری و کمک به محیط زیست‏، اهداف بزرگ‌تری را با رکاب زدن‌هایشان دنبال می‌کنند. حمیدرضا میرسعید قاضی‏، نظامی بازنشسته‌ای است که پس از 27 سال خدمت در ارتش جمهوری اسلامی ایران‏ و حضور فعال در هشت سال جنگ تحمیلی و تجربه فعالیت در زمینه هنر و چاپ تصویر شهدا و چهره‌های مشهور روی کاشی و سرامیک‏، حالا ششمین دهه زندگی‌اش را با دوچرخه سواری و گیاه‌خواری و حضور فعال در محیط زیست پشت سر می‌گذارد. میر سعید قاضی پس از سال‌ها دوچرخه سواری‏، روز گذشته با بدرقه جمعی از مسئولان کانون بازنشتگان ارتش جمهوری اسلامی سفری فرهنگی را برای رکاب زدن در دور دنیا و انتقال فرهنگ اصیل ایران آغاز کرد.

قاضی میر سعید در مراسم بدرقه‌اش برای آغاز سفری پرماجرا با دوچرخه به سراسر دنیا‌ با اشاره به سوابق نظامی و هنری‌اش گفت:« بعد از 27 سال خدمت در ارتش جمهوری اسلامی ایران و فعالیت به عنوان تکنسین هواپیما‏، به دلیل بیماری بازنشسته شدم و از آن پس کار هنری در زمینه چاپ عکس روی کاشی و سرامیک را آغاز کردم و این افتخار را داشتم که قطعه شهدای بهشت زهرا (س) را با چاپ تصاویر شهدای گرانقدر جنگ تحمیلی روی سرامیک مزین کنم.»

این دوچرخه سوار جهانگرد با اشاره به تغییر نگرشش نسبت به زندگی طی سال‌های اخیر نیز تاکید کرد:« طی چند سال گذشته راه و رسم زندگی سالم را در پیش گرفتم و علاوه بر حذف گوشت از وعده‌های غذایی و روی آوردن به گیاه خواری حدود 35 سال به صورت حرفه‌ای یوگا را پیگیری کردم و به درجه مستری یوگا رسیدم. بر همین اساس تصمیم گرفتم به دوچرخه سواری روی بیاورم و با این کار علاوه بر پیگیری ورزش از آسیب رساندن به محیط زیست هم جلوگیری کنم.»

وی ادامه داد:« در طول سفرهای مختلفی که با دوچرخه داشتم بارها با استقبال ویژه‌ای از سوی مردم و مسئولان رو به رو شده‌ام  به طوری که در سفری که نوروز به جزیره کیش داشتم، مسئولان جزیره ضن تقدیر از من اعلام کردند که در حال حاضر تمام ترددها در کیش به وسیله یک میلیون اتومبیل صورت می‌گیرد و من تنها دوچرخه سوار کیش در آن برحه زمانی بودم.»

میرسعید قاضی همچنین با اشاره به استقبال و حمایت مردم سراسر جهان از دوچرخه سواران گفت:« در سراسر جهان مردم برای دوچرخه سواران احترام ویژه‌ای قائل هستند به خصوص مردم عزیز ایران که بارها با استقبال از توریست‌های دوچرخه سوار فرهنگ ایران و مهمان نوازی ناب ایرانی را به رخ توریست‌های اروپایی کشیده‌اند.»

وی همچنین تاکید کرد:« در یکی از روستاهای کشورمان یک روستایی با پذیرایی از چند دوچرخه سوار آلمانی و جشن تولد گرفتن برای یک جوان دوچرخه سوار کاری کرده که تصاویر این جشن تولد روستایی در رسانه‌های اروپایی منتشر شود و با همین کار تا امروز 5 هزار توریست جذب این روستا شده است.»

این دوچرخه سوار جهانگرد در ادامه با اشاره به هزینه‌های سفرش اعلام کرد:« اغلب هزینه‌های سفرم را با هزینه شخصی و حقوق دو میلیونی که از ارتش می‌گیرم تامین کرده‌ام. هر چند ما دوچرخه سواران چندان متوقع نیستیم و به سفر کردن با آذوقه‌ای کم و صرف یک وعده غذایی در روز عادت کرده‌ایم و تمام سرمایه سفرمان دوچرخه و کوله پشتی است که به همراه داریم. هر چند برای اهداف فرهنگی‌مان قطعا به حمایت و پشتیبانی نیاز داریم.»

میرسعید قاضی در تشریح اهدافش برای آغاز ایم سفر نیز تاکید کرد:« در درجه اول می‌خواهم این شعار را به تمام دنیا برسانم که ورزش را جایگزین سیگار و قلیان کنند و تا آخرین روزهای عمرشان جهت زندگی سالم تلاش کنند. از سوی دیگر قصد دارم در طول سفرهایم فرهنگ ایران را به دنیا معرفی کنم وامیدوارم سفیر فرهنگی لایقی در این زمینه باشم.»

این نظامی بازنشسته در پایان گفت:« در طول سال‌های عمرم بارها از روی ناآگاهی به طبیعت آسیب رسانده‌ام اما در این سفری که قصد دارم تا پایان عمرم آن را ادامه دهم می‌خواهم دینم را به طبیعت ادا کنم. در همین راستا در مراسم بدرقه‌ای که در استان سمنان برایم ترتیب داده شد تعدادی بلدرچین را به آسمان رها کردم و حالا قصد دارم در طول سفرم میلیون‌ها بذر گیاه را در زمان‌های استراحتم در سراسر زمین بکارم.»

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟
پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟
داستان عجیب از زندگانی شهید مدافع حرم
فیلم: از خالکوبی و قلیان تا شهادت
اهدای عواید حاصل از فروش بلیت و محصولات فرهنگی به هموطنان سیل‌زده
جشنواره جهانی فیلم فجر «سفیر مهربانی» هلال احمر شد
دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو خبر داد
حضور مهمانان خارجی در جشنواره بین‌المللی رادیو و اجلاس جهانی صدا
۱۹ فروردین و حکاکی انگشتر؛
خرافه یا واقعیت؟ شرف الشمس چیست؟
مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با فارس:
مابه‌التفاوت هزینه سفر به عتبات به زائران بازگردانده می‌شود
شایعه است! / هرچه وزارت اطلاعات بگوید قبول دارم
توضیح ضرغامی درباره خروج آرشیو صداوسیما در دوران ریاستش
تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین