نمایندگان پارلمان انگلیس:

موافقت "کامرون" با مداخله نظامی در لیبی باعث ظهور داعش شد

دیوید کامرون

نمایندگان پارلمان انگلیس در گزارشی جدید نخست‌وزیر پیشین این کشور را بابت مداخله نظامی در "لیبی" مورد حمله قرار داده‌اند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: نمایندگان پارلمان انگلیس در گزارشی جدید از دیوید کامرون، نخست‌وزیر پیشین این کشور بابت مداخله نظامی در لیبی انتقاد کرده و گفته‌اند این اقدام در ظهور گروه تروریستی داعش نقش داشته است. 

در گزارش قانونگذاران انگلیسی آمده که نخست‌وزیر پیشین، بر پایه برخی «مفروضه‌های نادرست» این کشور را وارد جنگ کرد و پس از آن با اتخاذ سیاستی بی‌هدف و «فرصت‌گرایانه» برای تغییر رژیم در این کشور، لیبی را در هرج و مرج فرو برد.

به گزارش روزنامه دیلی‌تلگراف، نمایندگان انگلیسی آقای کامرون را به عدم درک تحولات میدانی لیبی و تلاش اندک برای یافتن روش سیاسی مناسب جهت عزل معمر القذافی، دیکتاتور سابق لیبی متهم کرده‌اند.

نمایندگان پارلمان انگلیس در این گزارش 49 صفحه‌ای تصریح کرده‌اند دولت انگلیس بعد از اغراق در تهدیدهای دیکتاتور سابق لیبی علیه شهروندان و غیرنظامیان، بدون محاسبه شمار نیروهای افراطی در میان گروه‌های شورشی، حملات هوایی علیه این کشور را آغاز کرد.

گزارش کمیته پرنفوذ «امور خارجی» در مجلس عوام انگلیس، تنها چند روز بعد از استعفای کامرون از پارلمان انگلیس صورت می‌گیرد.

دیوید کامرون، سال 2011 مداخله نظامی در لیبی را پیروزی سیاست خارجی این کشور خوانده بود؛ اما نمایندگان انگلیس در گزارش 49 صفحه‌ای خود اذعان کرده‌اند که انگلیس برنامه‌ای برای دوران بعد از معمر القذافی نداشته است.

آنها خاطرنشان کرده‌اند ماحصل این مداخله نظامی «فروپاشی سیاسی و اقتصادی، جنگ‌های بین قبایل و بین گروه‌های مسلح، بحران‌های انسانی و پناه‌جویان، نقض گسترده حقوق بشر و پخش شدن سلاح‌های رژیم قذافی در سرتاسر منطقه و رشد داعش در شمال آفریقا بوده است.»

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین