"غیرمتعهدها"، خواستار اصلاح ساختار سازمان ملل شدند

جنبش عدم تعهد

کشورهای عضو "جنبش عدم تعهد" در بیانیۀ نهایی هفدهمین اجلاس این جنبش خواستار اصلاح ساختار سازمان ملل شدند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، کشورهای غیرمتعهد در بیانیۀ نهایی هفدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که یکشنبه به تصویب رسید، با اشاره به جایگاه مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان اصلی‌ترین ، دموکرات‌ترین و وسیع‌ترین سازمان بین‌المللی بر لزوم بازیابی وتقویت نقش آن تأکید کردند.

آنان ایجاد روابط متعادل بین کشورهای اصلی عضو بر مبنای حقوق تصریح شده درمنشور این سازمان را دراین راستا راهگشا دانستند.

پرس تی وی نوشت: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد همچنین خواهان اصلاح ترکیب شورای امنیت شدند به نحوی که بتواند ضمن تبدیل به نهادی دموکراتیک‌تر، مؤثرتر، کارآمدتر و شفاف‌تر، نمایندۀ همۀ کشورها بوده وهماهنگ با واقعیت‌های جدید ژئوپلیتیک حاضر در جهان عمل کند.

این کشورها در زمینۀ مدیریت اقتصادی یادآور شدند که اصلاح نظام مالی بین‌المللی، نیازمند دموکراتیک کردن نهادهای تصمیم‌گیرنده، یعنی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی است. بنابراین افزایش مشارکت کشورهای درحال توسعه در تصمیم‌گیری‌ها و قانونگذاری‌های مربوط به اقتصاد بین‌الملل و افزایش مشارکت در مدیریت نظم نوین جهانی ضروری است.

دیدارهای روحانی در حاشیۀ اجلاس سران غیرمتعهدها

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، یکشنبه در حاشیۀ اجلاس سران عدم تعهد در جزیرۀ مارگاریتای ونزوئلا در دیدار با محمد یوسف کلا، معاون رئیس‌جمهور اندونزی، با بیان اینکه همواره روابط برادرانه و نزدیکی بین تهران – جاکارتا برقرار بوده است، گفت: «دو کشور از مواضع سیاسی و منطقه‌ای بسیار نزدیکی با یکدیگر برخوردار هستند و ضرورت دارد سطح همکاری‌ها و هماهنگی‌های خود را بیش از گذشته ارتقاء دهند.»

روحانی همچنین در دیدار با کیم یونگ نام، رئیس مجمع عالی خلق جمهوری کرۀ شمالی، تقویت صلح و ثبات در شرق آسیا را برای جهان و به‌ویژه کشورهای آسیایی حائز اهمیت برشمرد و تأکید کرد نباید با افزایش تنش‌های منطقه‌ای، زمینۀ حضور و دخالت قدرت‌های بزرگ تقویت شود.

هفدهمین اجلاس سران کشورها و دولتهای جنبش عدم تعهد روزهای شنبه و یکشنبه (27 و 28 شهریور) در جزیرۀ مارگاریتای ونزوئلا با موضوع «صلح، حاکمیت و همبستگی برای توسعه» تشکیل شد و شرکت‌کنندگان در این نشست دو روزه مهمترین اوضاع بین‌المللی را مورد بررسی قرار دادند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین