گزارش «نسیم آنلاین»: نماینده‌ای که فرق بین "قانون مبارزه با پولشویی" و "توافق با FATF" را نمی‌داند!

گاف عجیب عضو لیست امید درباره توافق دولت با FATF

بهروز نعمتی

انتظار این بود که بهروز نعمتی به عنوان سخنگوی هیات رئیسه مجلس با گرفتن گزارش تخصصی از هیات رئیسه مجلس در خصوص FATF اظهار نظر کند.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: چندی قبل بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس و از همفکران علی لاریجانی در لیست امید در مصاحبه‌ای ادعاهایی عجیب در خصوص FATF مطرح کرد تا به نوعی دولت تدبیر و امید را در خصوص توافق با این گروه مالی تبرئه کند. به گزارش «نسیم آنلاین»، این عضو لیست امید معتقد است که دولت قبل هم به دنبال FATF بود و دولتمردان سابق شش سال مسئول مذاکرات بودند اما کسی جرات سوال کردن از آنها را نداشت.

به نظر می رسد این اظهار نظر از سوی سخنگوی هیات رئیسه مجلس ناشی از کم اطلاعی وی از موضوع توافق دولت با FATF است. این کم اطلاعی در شرایطی است که وی در جایگاه سخنگوی هیات رئیسه مجلس از جایگاهی برخوردار است که نباید در خصوص مسائل تخصصی و یا مسائلی که اطلاعی از آنها ندارد به راحتی اظهار نظر کند، زیرا ممکن است به عنوان موضع رسمی رئیس و حتی هیات رئیسه مجلس تلقی شود.

در شرایط فعلی نکته ای که باعث شد منتقدان نسبت به دولت و وزیر اقتصاد در خصوص توافق با FATF واکنش نشان دهند، خود این توافق است و این مسئله هیچ ربطی با تعامل با این گروه اقدام مالی ندارد.

جناب بهروز نعمتی بهتر است به این سوال پاسخ دهد که کدام بند از توافق دولت یازدهم با FATF در دولت قبل به تصویب رسیده است؟ متاسفانه به نظر می رسد این عضو لیست امید مانند دیگر اعضای شاخص این لیست اعم از مسعود پزشکیان و علی مطهری تفاوت میان قانون مبارزه با پولشویی و توافق دولت با FATF را نمی‌دانند!

مسئله ای که امروز مورد انتقاد کارشناسان و دلسوزان است تحمیلهایی است که این گروه اقدام مالی به دولت  کرده و متاسفانه وزیر اقتصاد هم آنها را تایید کرده است! آقای طیب نیا پذیرفته که قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را اصلاح کند. لذا بهتر است آقای نعمتی در جایگاه سخنگوی هیات رئیسه مجلس در مباحثی که تخصص ندارد اظهار نظر نکند.

ای کاش نمایندگان مجلس و سخنگوی هیات رئیسه مجلس از جناب وزیر اقتصاد می‌خواستند که چرا و به چه حقی در خصوص تغییر یک قانونی داخلی در کشور تعهد داده است. آیا وزیر اقتصاد صلاحیت تغییر قانون را دارد؟ انتظار این بود که بهروز نعمتی به عنوان سخنگوی هیات رئیسه مجلس با گرفتن گزارش تخصصی از هیات رئیسه مجلس در خصوص FATF اظهار نظر کند.

نکته جالب در خصوص بهروز نعمتی این است که وی در دولت قبل فرماندار بوده و بعد از حضور در مجلس با نزدیک شدن به رئیس مجلس توانست به عنوان سهمیه علی لاریجانی در لیست امید قرار بگیرد و بعد از حضور در مجلس هم بتواند به عنوان عضو و سپس سخنگوی هیات رئیسه مجلس انتخاب شود.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین