انتقاد وزیر صنعت از رئیس جدید صندوق توسعه ملی

نعمت‌زاده: دوست حسینی فقط به خارجی‌ها تسهیلات می‌دهد/ صندوق توسعه ملی برای ملت ایران است نه خارجی‌ها

نشست خبری وزیر صنعت، معدن و تجارت

وزیر صنعت، معدن و تجارت با انتقاد از عملکرد صندوق توسعه ملی در خصوص پرداخت تسهیلات به شرکت‌های داخلی، گفت: این صندوق که متعلق به ملت ایران است به راحتی به شرکت‌های خارجی تسهیلات ارزی می‌دهد اما این امکانات را در اختیار داخلی‌ها قرار نمی‌دهد.

 به گزارش «نسیم آنلاین»، محمدرضا نعمت‌زاده در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی دریایی ایران با اشاره به اینکه شناور مانند یک شهر هست که همه چیز دارد، اظهار داشت: در شناور تولید آب، برق، گازهای مختلف صنعتی انجام می‌شود و دارای تصفیه خانه فاضلاب، تأسیسات، مخابرات، وسایل دریانوردی و ... است.

وی با تأکید براینکه اگر بخواهیم روی پای خود بایستیم و اقتصاد مقاومتی را جدی بگیریم باید به حوزه دریا توجه کنیم، افزود: با توجه به اهمیت صنایع دریایی از جمله صنایع فراساحل، سکوهای حفاری، تأسیسات دریایی و خدمات‌رسانی و حمل و نقل محصولات تجاری طی دو سال با کمک صاحب نظران برنامه راهبردی 10 سال صنایع دریایی کشور تهیه شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این برنامه راهبردی تا یک ماه آینده منتشر می‌شود که دستگاه‌های مختلف باید در قالب آن برنامه‌های اجرایی خود را تنظیم و عملیاتی کنند.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه طی سی و چند سال اخیر خریدهای خارجی زیادی انجام شده، گفت: اگر می‌توانستیم یک پنجم از این خریدها را در داخل کشور خرج کنیم، توان داخلی چند برابر شده بود. در این رابطه نیز با عذرهایی مانند تأمین فاینانس از شرکت‌های داخلی خرید کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی حاضر نیست ارز را در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار دهد، تصریح کرد: این درحالی است که این صندوق تسهیلات ارزی را به راحتی به سازنده خارجی ارائه می‌دهد. حدود دو هفته پیش با مسئولان این صندوق جلسه‌ای را برگزار کردیم تا بتوانیم از منابع صندوق که متعلق به ملت ایران است، به تولیدکنندگان داخلی نیز تسهیلات ارزی ارائه دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: این موانع را برای تولیدکنندگان داخلی بوجود می‌آوریم که باعث می‌شود اقتصاد کشور درون‌زا نشود و به صندوق توسعه ملی گفته‌ایم که تسهیلات را به صورت ارزی در اختیار شرکت‌های داخلی قرار دهد و به صورت ارزی نیز از آنها بگیرد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین