انتقاد عضو اتاق بازرگانی از سیاستهای اقتصادی دولت یازدهم:

مردم آمارهای دولتی روحانی درباره کاهش تورم و رونق اقتصادی را حس نمی‌کنند/ رکود در سال ۹۵ عمیق‌تر شده است

کیمیایی اسدی

کیمیایی اسدی گفت: هرچند دولت یازدهم از کاهش تورم و تک رقمی شدن آن خبر می دهد اما آنچه مردم در بازار لمس می کنند چیز دیگری است.

به گزارش «نسیم آنلاین» یکی از مهم ترین اقدامات دولت یازدهم در بسته سیاست های خروج از رکود، طرح کارت های اعتباری به منظور رونق صنعت بود. قرار بود دارندگان این کارت ها با خرید لوازم خانگی ایران به رکود این صنعت پایان دهند اما بعد از گذشت 10ماه، فعالان اقتصادی این طرح دولت را در خروج لوازم خانگی از رکود ناموفق ارزیابی می کنند. با اعلام خبر صدور کارت های اعتباری جدید از سوی بانک ها دوباره بحث اثر گذاری این طرح در تحریک تقاضا و خروج صنایع از رکود داغ شده است.

احمد کیمیایی اسدی، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در این باره گفت: طرح کارت های اعتباری به منظور خروج واحدهای صنعتی و تولیدی از رکود و تحریک تقاضا از ده ماه پیش کلید خورده است اما با وجود اجرای این طرح، تغییر محسوسی را در این زمینه شاهد نبودیم. با وجود افزایش سقف تسهیلات  و گسترده شدن واجدین شرایط دریافت کارت های اعتباری به نظر می رسد این طرح در خروج صنایع از رکود موثر واقع نشده است.  در ماه های اول اجرای این طرح، روند کند کار و ابهاماتی در مورد کالاهایی که می توان با این کارت ها خرید به کاهش اثرگذاری این طرح کمک کرد.  

نائب رییس کمیسیون تسهیل کسب وکار اتاق تهران در ادامه با اشاره تمدید وضعیت رکود در فضای صنعت و تولید کشور گفت: اقتصاد کشور هم چنان در رکورد است و فعالان اقتصادی این رکود را حس می کنند. به نظر من تاثیر سیاست های خروج از رکود دولت جزیی است.

بنابر تعاریف علمی اقتصاد، با توجه به رشد مثبت اقتصاد ایران در دو فصل گذشته، از رکود اقتصادی خارج شده ایم اما به گفته کیمیایی اسدی، واقعیت های فضای صنعت کشور با آمارهای ارائه شده تطابق ندارد. کیمیایی گفت: هرچند دولت یازدهم از کاهش تورم و تک رقمی شدن آن خبر می دهد اما آنچه مردم در بازار لمس می کنند چیز دیگری است. در مورد رکود هم این مسئله مطرح است که باوجود ارائه آمارهای مثبت و امیدوارکننده، واقعیت های فضای صنعت و تولید کشور از بی تحرکی تقاضا و ادامه رکود می گوید. آمارها حرف متفاوتی از واقعیت های کف بازار و کارخانه ها دارد. برخی از فعالان اقتصادی براساس مشاهدات و وضعیت کسب و کارشان معتقدند که نه تنها از رکود عبور نکردیم بلکه رکود امسال از سال گذشته عمیق تر است. به نظر من دولت یازدهم در اعمال سیاست های خروج از رکود کارنامه موفقی نداشته است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین