در گفتگو با «نسیم آنلاین»، مطرح شد؛

کوشکی: از FATF فقط محدودیت‌ها و موانعش برای ما می‌ماند

محمدصادق کوشکی در مناظره بررسی ابعاد توافق ژنو در خبرگزاری «نسیم»

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ایران عضویت هرکدام از پیمان‌های بین‌المللی را که پذیرفته فقط موانع، محدودیت‌ها و نظارت‌های آنها برایش باقیمانده است گفت: دولت باید به این سوال جواب دهد که چه تضمینی وجود دارد که پس از پذیرش FATF نظام سلطه بگذارند ما از مزایای آن بهره‌مند شویم و دوباره فقط دچار موانع، محدودیت‌ها و نظارتهای آنها نشویم.

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه در گفتگو با «نسیم آنلاین»، در خصوص اظهارات روز گذشته علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد در مجلس شورای اسلامی در خصوص این توافق با بیان اینکه قبل از اینکه وارد جزئیات موضوع FATF شویم باید با دولتی‌ها به این سوال پاسخ دهند که لزوم پیوستن ایران به FATF چیست؟ گفت: اگر پیوستن به این توافق برای برداشته شدن تحریم‌ها باشد باید ابتدا به این سوال پاسخ داده شود با وجود توافق‌های قبلی چه مقدار از تحریم‌ها برداشته شده که اکنون می‌خواهند توافق جدیدی با طرف غربی داشته باشند.

کوشکی تاکید کرد: در شرایطی که مشکلات ایجاد شده برای ارتباطات سیستم بانکی ما توسط آمریکا تعمدی است پیوستن یا عدم پیوستن ایران به FATF نمی‌تواند مشکلی از ایران حل کند چون تا وقتی که فشار آمریکایی‌ها بر روی شبکه بانکی بین المللی جهانی وجود دارد مسلما دسترسی ایران به دارایی‌های خودش را محدود می‌کنند و حتی اگر FATF را هم امضا کنیم ولی از این فشارها خارج نشویم برای ما فایده‌ای ندارد.

وی با اشاره به اینکه ایران عضویت هرکدام از پیمان‌های بین‌المللی مانند NPT را که پذیرفته فقط موانع، محدودیت‌ها و نظارتهای آنها برایش باقیمانده است گفت: هیچگاه مزایای این توافقات برای ما قابل استفاده نبوده، دلیل آن هم این است که برای استفاده از این مزایا باید ساختار کلی نظام سلطه را بپذیریم و در این شرایط اکنون وزارت اقتصاد یا هرجای دیگر در دولت باید به این سوال جواب دهد که چه تضمینی وجود دارد که پس از پذیرش FATF نظام سلطه بگذارند ما از مزایای آن بهره‌مند شویم و دوباره فقط دچار موانع، محدودیت‌ها و نظارتهای آنها نشویم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: قابل پیش‌بینی است که اگر ما نظارت‌ها و محدودیتهای FATF را بپذیرفتیم آن چیزی که در NPT اتفاق افتاد در اینجا هم تکرار خواهد شد؛ ما تا زمانی که توافقی را نپذیرفته‌ایم که هیچ ولی وقتی پذیرفتیم دیگر بیرون آمدن از چرخه تعهدات آن خیلی اتفاق ساده‌ای نیست و حداقل از نظر تبلیغاتی می‌تواند به ضرر ما باشد.

وی افزود: تا به حال ورود به این پیمان‌ها و توافقنامه‌های بین‌المللی نه تنها مشکلات ما را حل نکرده است بلکه برای ما دردسرهای زیادی هم داشته و تا وقتی که این مشکلات بنیادی حل نشود صحبت کردن در مورد مسائل جزئی FATF خیلی جایی ندارد.

کوشکی در پایان اظهار داشت: دولت باید پاسخ دهد که چرا اینها انقدر اصرار داشت این توافق را به شکل مخفیانه اجرا کنند؟ اگر این توافق برای شفافیت مالی است پس چرا می‌خواهند این توافق را بدون شفافیت اجرا کنند؟ اگر واقعا یک توافق خوبی است از همان اول به جای مخفی‌کاری در خصوص فواید این توافق توضیح می‌دادند.

وی افزود: اینکه چرا دولتی‌ها اباء داشتند از اینکه توافق با FATF را علنی کنند خودش می تواند تردیدها را درباره اینکه پیوستن به این توافق می‌تواند مشکلاتی داشته و روابط پولی و بانکی ما را دچار مشکل کند را بیشتر کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در هر صورت جای این وسواس وجود دارد که آیا چیزهایی که در مورد FATF بیان می‌شود با واقعیت همسان هست یا نه اظهار داشت: اینها به این شک که مسائل پیچیده دیگری هم در این توافق وجود دارد دامن می زند زیرا دولت سعی کرده بدون اینکه این توافق در میان افکار عمومی مطرح شود به آن بپیوندد.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین