اختصاصی «نسیم آنلاین»:

تکمیل پروژه "نفوذ" با واگذاری زمین در مناطق آزاد/ فروش زمین به خارجی‌ها به بهانه جذب سرمایه‌گذار!

خزاعی

در قوانین ایران، سرمایه ‌گذار خارجی امکان خرید زمین برای استفاده مسکونی یا احداث واحدهای تولیدی و تجاری را ندارد و ‌باید با مشارکت یک سرمایه ‌گذار داخلی نسبت به تملک زمین اقدام کند.

به گزارش «نسیم آنلاین» اخیرا بنابر گفته احمد جمالی مدیرکل سرمایه‌گذاری سازمان سرمایه‌گذاری‌ خارجی و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران، در مناطق آزاد تملک زمین‌ها برای سرمایه‌گذاران خارجی ممنوع بود، اما امروز با تدابیر هیات دولت، سرمایه‌گذاران خارجی اگر شرکتی را تشکیل بدهند، آن شرکت می‌تواند در زمین‌های مناطق آزاد تملک زمین کنند. در مناطق آزاد مزایای داده شده همان مزایایی است که به سرمایه‌گذاران داخلی داده می‌شود.
این امر سبب خواهد شد که تملک زمین در کشور برای اتباع بیگانه آزاد و بستر مناسبی برای پروژه نفوذ اتفاق بیفتد. با توجه به تصمیم دولت مبنی بر افزایش مناطق آزاد ظرفیت تملک زمین در کشور برای اتباع بیگانه نیز افزایش خواهد یافت. پس از تجربه تلخ کشور فلسطین، تملک زمین همواره یکی از خطوط قرمز حاکمیت ملی در کشورهای مختلف بوده است اما جای سوال دارد که با چه توجیهی این تصمیم در کشور ما گرفته شده است؟ در حالی که برای جذب سرمایه گذار خارجی به جای واگذاری تملک زمین می‌توان حق بهره‌برداری آن را واگذار کرد و یا آنکه با شریک داخلی (Joint Venture) مشکل زمین را حل کرد.
در قوانین ایران، سرمایه ‌گذار خارجی امکان خرید زمین برای استفاده مسکونی یا احداث واحدهای تولیدی و تجاری را ندارد و ‌باید با مشارکت یک سرمایه ‌گذار داخلی نسبت به تملک زمین اقدام کند.
سابقه پیشنهاد واگذاری زمین به خارجی ها به 13 سال پیش برمی‌گیرد که در دولت اصلاحات آقای عبدالعلی زاده وزیر وقت مسکن و شهرسازی در سال 82 خواستار آزاد سازی صدور مجوز برای تملیک خارجی حداکثر 2 درصد مساحت هر شهر برای مناطق مسکونی و 10درصد مساحت هر شهرک صنعتی شد. دو سال قبل از آن نیز در جریان بررسی اصلاحیه قانون حمایت از سرمایه‌ گذاری خارجی در ایران، پیشنهادهایی در زمینه لغو این ممنوعیت مطرح شد اما به دلیل مخالفت جمعی از نمایندگان مجلس و شورای نگهبان، به تصویب نرسید.
حال پس از گذشت 13 سال در سایه بی توجهی مجلس شورای اسلامی و همچنین نهادهای نظارتی دوباره دولت تصمیم گرفته است که زمین های مناطق آزاد را که از شفافیت لازم هم برخوردار نیستند به اتباع بیگانه واگذار کند، تصمیمی که معنای واقعی فروش حاکمیت ملی است.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین