تحلیل روزنامه آرمان از رقابت سیاسی ۹۶؛

روحانی بدون رقیب در جریان اصولگرایی مانده است

سفر استانی حسن روحانی به قزوین

محمد‌تقی فاضل میبدی در یادداشتی نوشت: دولت روحانی در دوره یازدهم دستاوردهای بسیار مطلوبی داشته که در جای خود قابل دفاع است. حتی باید گفت که اگر به جای روحانی فرد دیگری رئیس‌جمهور می‌شد، شاید به این اندازه نمی‌توانست در حل مشکلات کشور گام‌های مثبتی بردارد.

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در یادداشتی در روزنامه آرمان با اشاره به خروج محمود احمدی نژاد از گردونه کاندیداهای انتخاباتی ، روحانی را بدون رقیب در جریان اصولگرایی برشمرد و نوشت:« در جبهه اصولگرایی اجماع و توافق نظر بر سر حمایت از کاندیداتوری روحانی وجود ندارد، به‌طوری که برخی از اصولگرایان حامی رئیس‌جمهور دولت یازدهم در انتخابات هستند. از طرف دیگر انشعاب میان اصولگرایان بسیار جدی است؛ به گونه‌ای که بعید به نظر می‌رسد افرادی مانند آقایان ناطق نوری، لاریجانی وحداد‌عادل به دنبال جبهه پایداری حرکت کنند، مگر اینکه جبهه پایداری به دنبال آنها حرکت کند.»

فاضل میبدی ادامه داد:« بسیاری از اصولگرایان ناگزیر خواهند شد که تغییر مسیر دهند و آن مسیری نیست جز حمایت از روحانی!».

 

متن کامل این یادداشت بدین شرح است:

پس از منع ورود احمدی‌نژاد به انتخابات ۹۶ این پرسش به میان می‌آید که رقیب روحانی چه کسی خواهد بود و اینکه اساسا احمدی‌نژاد از همان ابتدا رقیبی در قد و قواره روحانی بوده است؟ یا اینکه اکنون پس از رئیس دولت دهم اصولگرایان رقیبی که در قد و قواره رئیس دولت یازدهم باشد، دارند یا خیر. در حال حاضر با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد که گزینه دیگری که در میان مردم از محبوبیت و کارآمدی لازم برخوردار باشد، وجود ندارد. در صورت مطرح بودن افرادی نظیر جلیلی و قالیباف اینها شانس چندان زیادی برای کسب آرای حداکثری و پیروزی در انتخابات ندارند. علاوه بر آن اینان گزینه‌هایی هستند که در انتخابات ۹۲ شکست خوردند و بر این اساس احتمال بسیار کمی وجود دارد که در این دوره آرای بالایی کسب کنند. بنابراین با توجه به این مسائل شانس روحانی در حال حاضر نسبت به سایر گزینه‌های اصولگرا که هر یک بنا به دلایلی رای نخواهند آورد، بسیار بالاتر است. وی امتیازهای بسیار زیادی دارد برای اینکه آرای حداکثری را به سوی خود جلب کند و مهم‌تر از هر مساله‌ای، کشور را همانند دولت قبل به لبه پرتگاه نبرده است. اگر این مسائل برای مردم تشریح شود آنان نیز اذعان خواهند کرد که دولت روحانی در دوره یازدهم دستاوردهای بسیار مطلوبی داشته که در جای خود قابل دفاع است. حتی باید گفت که اگر به جای روحانی فرد دیگری رئیس‌جمهور می‌شد، شاید به این اندازه نمی‌توانست در حل مشکلات کشور گام‌های مثبتی بردارد. بنابراین مردم به این باور رسیدند که اصولگرایان به‌ویژه تندروها نمی‌توانند گرهی از مشکلات کشور بگشایند، زیرا دیگر دست اصولگراها به اندازه کافی خالی شده است؛ تا آنجا که قبل از نهی رهبری، گزینه پرتوان و قدر اصولگرایان احمدی‌نژاد بود! به هر حال تفکر افراطی در کشور رو به پایان است و باید گفت که تاریخ مصرف اش سپری شده است. همچنین باید گفت که مردم آگاهند و به‌طور مثال با توجه به شناختی که نسبت به جلیلی و امثال او دارند، می‌دانند که او یک احمدی‌نژاد دیگر است که همان تفکر را دنبال می‌کند؛ البته با ظرفیت کمتر. به همین دلیل مردم به افرادی که اصولگرایان مطرح می‌کنند، اقبالی نشان نخواهند داد. مضاف بر این در جبهه اصولگرایی اجماع و توافق نظر بر سر حمایت از کاندیداتوری روحانی وجود ندارد، به‌طوری که برخی از اصولگرایان حامی رئیس‌جمهور دولت یازدهم در انتخابات هستند. از طرف دیگر انشعاب میان اصولگرایان بسیار جدی است؛ به گونه‌ای که بعید به نظر می‌رسد افرادی مانند آقایان ناطق نوری، لاریجانی وحداد‌عادل به دنبال جبهه پایداری حرکت کنند، مگر اینکه جبهه پایداری به دنبال آنها حرکت کند. این در شرایطی است که جبهه پایداری در شرایط کنونی در اقلیت قرار گرفته و مورد عنایت و توجه بخش بزرگی از اصولگرایان نیست؛ چرا که آسیب‌هایی که تفکر این جبهه و مصداق آن یعنی محمود احمدی‌نژاد به کشور وارد کرده است، دامن کلیت جریان اصولگرایی را گرفته است و چنین نیست که تنها به حساب یک نفر نوشته شود. همه افرادی که در دولت احمدی‌نژاد از او حمایت می‌کردند و در مقابل اختلاس‌ها و فشار تحریم‌ها سکوت اختیار کرده بودند، در دولت آقای روحانی نسبت به هر مساله‌ای حساسیت نشان دادند. در چنین شرایطی، بسیاری از اصولگرایان ناگزیر خواهند شد که تغییر مسیر دهند و آن مسیری نیست جز حمایت از روحانی

!

مطالب منتشر شده در این یادداشت نظرات نگارنده است و الزاما به معنای تایید «نسیم آنلاین» نیست

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین