تخت‌روانچی:

آ‌ماده همکاری‌های علمی و فناوری با سایر کشورها در دوران پسابرجام هستیم/ شتاب علمی کشور باید افزایش یابد

روانچی

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: فصلی با عنوان فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای در برجام وجود دارد که بر اساس آن فعالیت‌هایی را با فدراسیون روسیه و فرانسه و چند کشور دیگر آغاز کردیم.

به گزارش «نسیم آنلاین»، فارس نوشت: مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در نشست سفرای 31 کشور در حاشیه جشنواره و نمایشگاه نانوفناوری در نمایشگاه بین‌المللی تهران با بیان اینکه وزارت امور خارجه در دوران پسابرجام مسئولیت حمایت از فعالیت‌های علمی تحقیقاتی و فناوری را برای خود تعریف کرده است، گفت: در دوره‌ای حضور داریم که شرایط مناسبی برای تعامل ایران و کشورهای دیگر وجود دارد زیرا تحریم‌های ظالمانه‌ای که چندین سال بر ملت ایران تحمیل شده بود برداشته شده و زمینه خوبی برای تبادلات علمی، دانشگاهی و تحقیقاتی است.

وی افزود: جمعیت ما جمعیت بسیار جوانی است و نیروی بسیار مستعدی در کشور ما وجود دارد که به علم و فناوری علاقه‌مند هستند و فرهنگ توجه به علم و پژوهش در کشور ما نهادینه شده است.

تخت روانچی گفت: دانشگاه‌های ایران جزو دانشگاه‌های خوب منطقه هستند و با دانشگاه‌های متعدد دنیا تبادلات علمی بسیاری دارند، دانشمندان ایرانی مقالات معتبری دارند و دولت جمهوری اسلامی توجه بسیار ویژه‌ای به این حوزه دارد.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه، اظهار داشت: به عنوان یک عضو کوچک وزارت امور خارجه تأکید می‌کنم دولت جمهوری اسلامی توجه بسیاری به علم و فناوری دارد و در حال حاضر حرکت ما در این زمینه رو به رشد است و قطعاً باید شتاب بیشتری بگیرد. 

وی گفتمان علم و فناوری را گفتمان غالب ایران دانست و گفت: ما باید بیشتر از توانمندی‌های داخلی خود استفاده کنیم و سیاست دولت این است که با همه کشورهایی که ارتباط داریم تبادل علمی داشته باشیم.

تخت روانچی افزود: در دوران پسابرجام آ‌ماده همکاری‌های علم و فناوری هستیم، در حال حاضر از دوره تحریم گذشتیم و وارد همکاری‌های بین‌المللی شدیم. 

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه تأکید کرد: قطعنامه‌های ظالمانه علیه ایران حتی در زمینه علم و تحقیقات نیز تحریم‌هایی را بر ما تحمیل کرد ولی در حال حاضر همان شورای امنیت که تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرد می‌گوید باید تغییرات بنیادین در فعالیت‌های هسته‌‌ای صلح‌آمیز ایجاد شود.

وی گفت: فصلی به عنوان فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز در برجام وجود دارد که بر این اساس با فدراسیون روسیه، فرانسه و چین کارهایی را آغاز کردیم. 

تختروانچی ادامه داد: رویکرد تعاملی ما با کشورهای مختلف هم به نفع ما است و هم به نفع آنها، وزارت امور خارجه تحت عنوان دیپلماسی علم و فناوری اهدافی را تعیین کرده و ما وظیفه خود می‌دانیم که از حرکات علمی کشور حمایت کنیم و بر این اساس فعالیت‌های تعاملی با کشورهای دیگر را تسهیل می‌کنیم و نمایندگی‌هایمان را در کشورهای دیگر فعال کردیم تا در حوزه علم و فناوری فعالیت کنند. 

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: اسنادی که با کشورهای مختلف امضا می‌کنیم روی بُعد علم و فناوری تأکید بسیاری دارد، کارگروهی نیز در زمینه علم و فناوری داریم که نشان می‌دهد چه اهمیتی در این زمینه قائل هستیم. 

وی با اشاره به فعالیت‌های تعاملی ایران با کشورهای دیگر، گفت: در زمینه تبادل استاد و دانشجو و همچنین جذب و ارتقای دانش فنی بسیار تلاش کردیم به طوری که در تبادلات اقتصادی با کشورهای دیگر در یک بُعد به فعالیت‌های تحقیقاتی و انتقال فناوری می‌پردازیم.

وی افزود: در حوزه فناوری‌های نوین علاقه‌مندیم سرمایه‌گذاری داشته باشیم و محصولات دانش‌بنیان بسیار خوبی داریم که زمینه صدور آنها فراهم است و وزارت امور خارجه تلاش بیشتری می‌کند تا فعالیت‌های علمی افزایش یابد، همچنین ایرانیان مقیم خارج نیز فعالیت‌های خوبی دارند.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: وزارت امور خارجه کاملاً از فعالیت‌های علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی، مؤسسات تحقیقاتی حمایت می‌کند و فکر می‌کنیم این فعالیتی است که هم به نفع ما و هم به نفع جامعه بشریت است.

تخت‌روانچی عنوان کرد: دوران تحریم به سر آمده و ما می‌توانیم به پیشرفت بشریت کمک کنیم.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

توصیه‌های اندیشکده آمریکایی «گروه بحران» چیست؟
آیا روحانی و ظریف به دنبال مذاکره با ترامپ هستند؟
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:
توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند
آمریکا باید منتظر بزرگترین شکست تاریخ خود باشد!
عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین