برگزاری مراسم عزاداری در "خیابان‌های کابل" ممنوع شد

افغانستان

مقام‌های وزارت ارشاد، حج و اوقاف و فرماندهی پادگان کابل هرگونه عزاداری در خیابان را ممنوع کرده‌اند و از مردم خواسته شده که در مساجد و حسینیه‌ها عزاداری کنند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، مقام‌‌های وزارت ارشاد، حج و اوقاف و فرماندهی پادگان نظامی کابل با انتشار قطعنامه 9 ماده‌ای اعلام کردند که راه اندازی دسته‌های سینه‌زنی، راهپیمایی‌ها و نیز قمه‌زنی در جاده های کابل ممنوع است.
 
میزان نوشت: در بیانیه مطبوعاتی مشترک این دو نهاد دولتی آمده است: به‌منظور جلوگیری از حوادث امنیتی، مراسمِ عزاداری در داخل مساجد و حسینیه‌ها صورت گرفته و از عبور و مرور دسته‌جات سینه‌زنی و راهپیمائی‌های خیابانی خودداری شود.
 
وزارت حج و اوقات و پادگان نظامی کابل هم‌چنان گفته‌اند که برگزاری محافل عزاداری عاشورا باید با هماهنگی وزارت ارشاد، حج و اوقاف و کمیسیون امنیتی، در مناطقی که برادران اهل تشیع زندگی می‌کنند، صورت گیرد.
 
داعی الحق عابد، معاون وزارت ارشاد، حج و اوقاف به بخدی گفت: در نشست شورای امنیت ملی و سپس نشست مشترک با حضور «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان، «سرور دانش» معاون دوم، رئیس شورای علمای افغانستان و نمایندگان شورای اهل تشیع این مساله مطرح شد و تصویب شد که از عزدارای در جاده‌های شهر کابل جلوگیری شود.  
 
عابد گفت: در این نشست مصوب شده تا بخاطر مصونیت عزاردان حسینی، نظم شهری و تهدیدهای امنیتی که وجود دارد، مراسم عزاداری در مکان‌های مشخص برگزار شود و از راه اندازی دسته‌های سینه‌زنی در جاده‌ها جلوگیری شود.  
 
به گفته وی دروازه‌های آهنی باید در مناطق شیعه نشین نصب شود زیرا در دیگر مکان‌ها حساسیت‌های مذهبی را بیشتر خواهد کرد.  
 
در این بیانیه آمده است: از تیغ زنی، قمه زنی، سینه‌زنی با بدن برهنه در جاده‌ها، ایجاد مزاحمت و نصب کردن پرچم‌ها در وسایل نقلیه جلوگیری ‌شود.
 
همچنین گفته شده که بلندگوهای مساجد پس از ساعت 10:00 شب منحصر به داخل مسجد باشد تا جلو مزاحمت به مردم گرفته شود.  
 
این در حالی است که در سال‌های گذشته در روزهای تاسوعا و عاشورا عزاداران دسته‌های سینه‌زنی زنجیر‌زنی در خیابان‌های کابل  راه می‌انداختند.
 
در قطعنامه از مردم خواسته شده که در صحبت‌ها و سخنرانی‌هایی که با استفاده از رسانه‌ها، مساجد و حسینیه‌ها ایراد می‌ شود، اعتدال و میانه ‌روی را مراعات کنند و از بحث‌های اختلاف برانگیز میان مردم و علمای دینی خودداری شود.
 
در همین حال از نهادهای امنیتی خواسته شده که امنیت مراسم عاشورا را تامین کنند و از رسانه‌ها نیز خواسته شده که در برنامه‌های خود در دهه محرم از انتشار برنامههای مخالف فرهنگ و ارزش‌های دینی خودداری کنند.
 
سال گذشته در مراسم عزاداری که از سوی دانشجویان در خوابگاه مرکزی دانشگاه کابل برگزار شده بود، درگیری میان جوانان پیرو 2 مذهب رخ داد و نیز در حمله انتحاری در عاشورای سال 1390 در مسجد ابوالفضل کابل دست کم 80 عزادار کشته شدند.

ارسال نظر

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اعلان غیررسمی پایان دوره دولتداری داعش
ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها
جنایت جدید رژیم آل‌سعود علیه شیعیان قطیف
اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش
گزارش‌های پراکنده از عملیات احتمالی مزدوران آمریکا در البوکمال
امید تروریست‌ها به آمریکا برای عملیات نظامی علیه محور مقاومت
« نبرد کرامت۲»؛ اعتصاب غذا را  به سلاحی مهارنشدنی تبدیل کرد
عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز
چرا حکومت‌های استبدادی در شمال آفریقا سقوط می‌کنند
بی‌وفایی آمریکا به دیکتاتورهای باوفا
پایگاه میدل‌ایست‌آی فاش کرد
نقش موساد در کودتای سودان
زندگی‌نامهٔ بانوی اول سابق آمریکا
همسر اوباما چگونه ستاره راک شد؟
از مبارزه مدنی تا بادبادک های آتشین؛ ابتکار عمل در مبارزه
۵ نکته درباره «راه پیمایی بازگشت»
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین