دوربین «نسیم آنلاین» به بازار رفت؛

فیلم:: ۶۰ درصد طبل و دهل‌های محرم از چین و هند وارد کشور شد

با غفلت و بی‌توجهی مسئولین شاهد واردات این محصولات به طرز بسیار گسترده‌ای هستیم به طوری که به گواه فعالان بازار حدود ۶۰ درصد از بازار طبل، دهل و سنج را اجناس چینی و هندی گرفته است

طبل و دهل و سنج

چند سال است که طبل، دهل، سنج و بسیاری از وسایلی که در ایام عزاداری حسینی مورد استفاده قرار می‌گیرد ساخت کشورهایی نظیر چین، هند و حتی آلمان است و کمتر می توان به نمونه وطنی این وسایل دست پیدا کرد.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: نسیم اسدپور- شاید چند سال پیش هیچ کس باور نمی‌کرد که روزی وسایل و ابزار مورد نیاز برای عزاداری ایام ماه محرم هم وارداتی و خارجی باشد! اما در سالهای اخیر این اتفاق به حقیقت پیوست. به گزارش «نسیم آنلاین»، چند سال است که طبل، دهل، سنج و بسیاری از وسایلی که در ایام عزاداری حسینی مورد استفاده قرار می‌گیرد ساخت کشورهایی نظیر چین، هند و حتی آلمان است و کمتر می‌توان به نمونه وطنی این وسایل دست پیدا کرد.

این در حالی است که بسیاری از این وسایل را به راحتی می‌توان در کشور تولید کرد و حتی چند کارخانه قدیمی ایرانی هم در این زمینه فعالیت می‌کنند. با توجه به استفاده زیادی که از این وسایل در دستجات عزاداری می‌شود ساخت داخلی آنها در واحدهای تولیدی کشورمان نه تنها باعث اشتغالزایی قابل توجهی می‌شود، بلکه ارزش افزوده مناسبی هم به وجود می‌آورد، زیرا بسیاری از کشورها مانند هند، پاکستان، بحرین و... که در ایام محرم مراسم عزاداری امام حسین (ع) را برگزار می‌کنند، تمایل به واردات این محصولات از ایران را دارند.
با این حال باز هم با غفلت و بی توجهی مسئولین شاهد واردات این محصولات به طرز بسیار گسترده‌ای هستیم به طوری که به گواه فعالان بازار حدود 60 درصد از بازار طبل، دهل و سنج را اجناس چینی و هندی گرفته است. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد این وضعیت در 3.5 سال گذشته که دولت یازدهم بر مسند امور اجرایی کشور قرار گرفته بدتر هم شده است. در 1100 روز اخیر با باز شدن بیشتر دروازه‌های واردات و نظارت ضعیفی که روی واردات اجناس قاچاق صورت گرفته ورود طبل، دهل و سنجهای چینی شتاب بیشتری به خود گرفته و در حال تعطیل کردن همین چند کارخانه باقی مانده ایرانی است.

دوربین «نسیم آنلاین» به بهانه روز تاسوعا و عاشورا و حضور بیشتر دستجات عزاداری در سطح کور به سراغ فروشندگان طبل و دهل و سنج رفته و در خصوص چرایی واردات این اجناس از خارج سوال کرده که دیدن این گزارش ویدیوئی خالی از لطف نیست:

 

ارسال نظر

  • سعید سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ ۱۱:۳۹:۵۳
    پاسخ 0 |

    احسنت و خسته نباشین، خدا حفظتون کنه

چرا سلبریتی‌های ایرانی باید بیش از همه نگران ورود «پول کثیف» به سینما باشند؟

پول کثیف و سینمایی که شاید دیگر نباشد!/ ورود سرمایه‌های مشکوک چه تاثیری بر آینده صنعت فیلمسازی در ایران خواهد داشت؟

ابوبکر بغدادی در پیام روز گذشته خود چه گفت؟

ابوبکر بغدادی خلیفه خودخوانده گروه تروریستی وهابی داعش برای نخستین بار بعد از سال ۲۰۱۴ در برابر دوربین ظاهر شد. آخرین بار او در میانه سال ۲۰۱۴ در خطبه‌ای در مسجد نوری موصل، خلافت خود را اعلان کرده بود و از آن پس هیچ تصویری از وی منتشر نشده بود.

​کنکاشی پیرامون مفهومِ «دینداران در خدمت جامعه»

ضعفِ جدی در بازنمایی رسانه ایِ صحیح (و نه شتاب زده و هیجان زده با چاشنی التهاب و اثبات) فعالیت ها و دغدغه های این طیف و از سوی دیگر پررنگ شدنِ برخی ضعف ها و خطاها در معدود و محدود بخش ها و چهره های این طیف عامل دیگری است که به شکل گیری تصورِ فاصله میان جامعه و دینداران منجر شده است. فاصله ای که در مدل های تندتر دشمنی نیز تصویر می شود.

تظاهرات گسترده اهالی دیرالزور علیه اشغالگری کردها

اهالی شهرها و روستاهای تحت سیطره شبه‌نظامیان کرد در بخش شرقی استان دیرالزور، طی سه روز اخیر علیه اشغالگری کردها به شورش و تظاهرات دست زده‌اند. این اعتراضات ابتدا از تجمع اعتراضای روز شنبه در شهر «البصیره» آغاز شد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

واکنش انفعالی روسای بانک مرکزی و بیمه مرکزی در مقابل یک تحریم!
تحریم ایران توسط شرکتی که «همتی» رئیس هیئت مدیره آن است
آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین